Romania pierde un meci cu final de infarct la Campionatul Mondial de handbal feminin

Miercuri, 04 Decembrie 2019, ora 09:32
55985 citiri

Romania a fost invinsa de Muntenegru la Campionatul Mondial de handbal feminin si tremura serios pentru calificarea in grupa principala.

Tricolorele au pierdut o confruntare pe care au avut-o in mana, scor 27-26.

Inceputul de meci a fost foarte greoi pentru echipa noastra, care a avut nevoie de sase minute pentru a marca primul sau gol.

Apoi, lucrurile au luat o turnura mai buna, in special datorita faptului ca Neagu si-a intrat in forma si a inceput sa marcheze gol dupa gol.

Romania a reusit asadar sa treaca in avantaj, am avut si un avans de doua goluri, dar din cauza impreciziei de la finalizare si a problemelor din defensiva de pe extrema nu am reusit sa ne desprindem.

La pauza am condus cu 12-11, in conditiile in care am incheiat prima repriza cu doua jucatoare in plus pe teren.

In repriza a doua, fetele noastre au inceput foarte bine si au luat un avans de patru goluri pe tabela.

A urmat insa un moment incredibil, in care ne-am prabusit din senin si am luat sapte goluri la rand, iar Muntenegru a condus cu trei goluri.

Finalul de meci ne-a adus astfel in situatia de a alerga pentru a reveni pe tabela.

Fetele noastre au fost aproape de egalare, dar au fost imprecise la finalizare si au pierdut astfel partida.

Dupa rezultatele inregistrate miercuri, Spania si Muntenegru s-au calificat deja in grupa principala.

Cum Ungaria are un meci usor cu Senegal astazi, Romania are nevoie de victorie in partida cu maghiarele. Egalul nu este o solutie, in conditiile in care golaverajul este criteriul de departajare si stam slab la acest capitol.

Partida dintre Romania si Ungaria va avea loc vineri, de la ora 12:00, in direct pe Ziare.com.

ROMANIA - MUNTENEGRU 26-27

60 - Final de meci! Romania este invinsa!

59 - Dache inscrie la ultima faza!

59 - Muntenegru inscrie si are 27-25. Mai sunt 20 de secunde!

59 - Ratam incredibil sansa egalarii prin Udristoiu! Mai sunt 70 de secunde si Muntenegru are atacul!

58 - Iuganu inscrie de pe extrema si scorul este 26-25!!! Final de infarct!

57 - Dache inscrie si scorul este 26-24!

57 - Muntenegru inscrie in inferioritate numerica si are 26-23!

54 - Bulatovici inscrie cu o aruncare puternic si Muntenegru are 25-23!

54 - Traim din nou! Perianu inscrie si ne apropiem la doar un gol!

52 - Dache inscrie dupa o actiune individuala si scorul estte 24-22!

52 - Muntenegru inscrie al saptelea gol la rand si scorul devine 24-21!!!

51 - Muntenegru marcheaza al saselea gol la rand si are 23-21!

50 - Am scos iar portarul si primim gol! Al cincilea la rand! Muntenegru are 22-21!!! Selectionerul Ryde e facut KO de alegerile proaste!

49 - Ce prostie putem face! Ryde scoate portarul desi suntem in egalitate numerica, pierdem mingea si luam gol cu poarta goala! Primim si o eliminare de doua minute pentru un fault! Scorul este 21-21!

48 - Muntenegru inscrie al treilea gol la rand si scorul devine 21-20!

48 - Muntenegrencele pleaca pe contraatac si scorul este 21-19!

47 - Muntenegru inscrie si scorul este 21-18.

46 - Cristina Neagu inscrie magnific si avem 21-17!!! Avem doua jucatoare eliminate!

42 - Muntenegrencele inscriu si ele si scorul este 20-17.

41 - Neagu inscrie din 7 metri si avem 20-16! Cristina a marcat jumatate din golurile Romaniei!

40 - Neagu trimite o torpila si avem 19-16!!!

39 - Muntenegru inscrie din 7 metri prin Rajicevic si scorul este 18-16.

39 - Udristoiu marcheaza din nou si avem 18-15!!!

38 - Udristoiu inscrie de pe extrema si avem 17-15!

37 - Muntenegru marcheaza din nou prin Radicevici, dar important este ca suntem din nou 7 contra 7!

36 - Neagu!!! Cristina Neagu marcheaza din nou si avem 16-14!

36 - Bulatovici inscrie si scorul este 15-14!

35 - Perianu inscrie superb si avem 15-13! Marcam in inferioritate!

35 - Muntenegru inscrie din 7 metri si scorul este 14-13! Avem doua jucatoare eliminate pentru ca am gresit o schimbare!

33 - Perianu inscrie norocos si avem 14-12!

32 - Muntenegru inscrie rapid si scorul este 13-12.

32 - Cristina Neagu ia o actiune pe cont propriu si avem 13-11