Romania, victorie splendida cu Rusia la Campionatul European de handbal

Miercuri, 07 Decembrie 2016, ora 20:55
150027 citiri

Nationala feminina de handbal a Romaniei a obtinut o victorie splendida la Campionatul European din Suedia, reusind sa invinga chiar campionana olimpica, Rusia.

"Tricolorele" s-au impus la o diferenta de cinci goluri, scor 22-17, si au aratat ca formeaza una dintre cele mai bune echipe de handbal din lume.

Fetele pregatite de Ambros Martin au aratat ca au invatat dupa infrangerea cu Norvegia, din primul meci de la Euro 2016, si au abordat aceasta partida cu o alta atitudine.

Ajutate de o Denisa Dedu in zi de gratie, portarul nostru aparand aproape tot ce se putea apara, Cristina Neagu & Co. au reusit de aceasta data sa se distanteze pe tabela, punand astfel presiune pe adversare.

Rusoaicele au reusit sa egaleze abia dupa pauza, anuland avantajul de doua goluri cu care romancele au intrat la cabine, insa romancele nu s-au lasat.

Au urmat cateva minute de joc confuz, cu multe faulturi si foarte putine goluri, iar dupa aceea Romania a fost echipa care s-a descatusat.

Handbalistele noastre au reusit sa se desprinda in ultimele 10 minute si, profitand de o oboseala tot mai accentuata a adversarelor, s-au impus la o diferenta de cinci goluri.

In urma acestui rezultat Romania si-a asigurat in mare parte calificarea in grupele principale de la Euro, iar daca nu vom avea surprize, o victorie impotriva Croatiei in duelul de vineri ne va propulsa intr-o pozitie buna in duelul pentru semifinale.

Romania - Rusia 22-17

Min.60 Final de meci! Ce victorie obtine aceasta nationala a Romaniei.

Min.60 Udristoiu marcheaza excelent!

TIME OUT ROMANIA

Ambros Martin le transmite jucatoarelor ca mai au un singur atac, pe care trebuie sa il prelungeasca. Aceleasi indicatii si de la Neagu.

Min.59 Gol Buceschi de la 7 metri! Meciul este jucat! Ce victorie vom obtine!

Min.58 Ce gol inscrie Neagu! Avem trei goluri avantaj si suntem aproape de o mare victorie!

Min.56 Neagu marcheaza excelent, ne distantam din nou!

Min.54 Buceschi marcheaza de la 7 metri si avem din nou avantaj minim.

Min.52 CE GOL! Crina Pintea trimite un lob superb peste trei jucatoare adverse!

Ambros Martin le cere jucatoarelor sa stranga in centru pe atacurile noastre, iar pivotilor sa isi mentina pozitiile. Se va incerca gasirea spatiilor in defensiva rusa.

Min.48 Daca atacul nostru nu merge, Denisa Dedu este imperiala si ne mentine in avantaj.

ELIMINARE DOUA MINUTE ROMANIA

Min.46 N-am reusit, din pacate, sa marcam in superioritate.

ELIMINARE DOUA MINUTE RUSIA

Min.40 Recuperam bine si Iuganu finalizeaza cu gol acest contraatac.

Min.39 Buceschi patrunde excelent si inscrie! Reusim sa marcam in inferioritate.

Min.37 Gol Geiger! Trebuie sa revenim la apararea agresiva din prima repriza pentru a ne putea desprinde.

Min.35 Inca un gol al Elizei, dar de aceasta rusoaicele egaleaza rapid.

Min.34 Marcam prin Buceschi, iar Dedu apara bine contra rusa!

Min.33 Incepem slab aceasta repriza si Rusia egaleaza.

Min.31 Incepe repriza secunda.

_________________

Min.30 Geiger inscrie absolut superb, iar Denisa Dedu apara din nou excelent! 11-9 este scorul pauzei.

Ambros Martin ii cere Cristinei Neagu sa suteze doar atunci cand are sanse clare a marca, in rest ea fiind sfatuita sa intoarca mingea.

Min.27 Inca un gol superb pentru Cristina Neagu.

Min.24 Gol frumos marcat de Neagu!

Min.21 Marcam in sfarsit dupa angajarea pivotului Crina Pintea.

Min.18 Din pacate am ratat trei atacuri consecutive si le-am permis rusoaicelor sa intre in meci.

Min.16 Gol Neagu de la 7 metri! Avem cinci goluri in fata Rusiei!

Min.15 Incredibil apara Denisa pana acum! A parat 8 suturi din totalul de 10 trimise pe poarta noastra si scapam fara gol in inferioritate.

Min.12 Geiger trece printre doua adversare si inscrie, iar Denisa a "inchis" pur si simplu poarta noastra!

Min.12 Denisa Dedu apara din nou! Ce meci face portarul nostru.

TIME OUT RUSIA

Ambros Martin vrea ca accentul sa fie pus pe contraatac. La atacurile pozitionale, el le transmite sarcini clare Cristinei Neagu si Oanei Manea.

Min.11 Neagu o angajeaza bine pe Oana Manea si aceasta inscrie! Romania conduce cu 5-2.

Min.9 Neagu arunca excelent de la distanta si inscrie! In poarta, Denisa Dedu face un meci mare.

Min.8 Gol marcat de Buceschi de la 7 metri.

Min.4 Neagu reuseste sa inscrie un gol important, insa nu reusim sa ne distantam, desi am avut sanse.

Min.1 Dedu apara primul atac al Rusiei, iar pe contra Iuganu inscrie frumos!

Min.1 Incepe partida! Hai Romania!

INFO: Romania vine dupa o infrangere la limita, 23-21, cu Norvegia in prima partida de la turneul final, in timp ce rusoaicele au invins Croatia cu scorul e 32-26.

INFO: Pentru a ajunge cu sanse reale in grupele principale de la turneul final, nationala noastra ar avea nevoie de o victorie in fata campioanei olimpice.

INFO: Romania nu a mai invins Rusia de sase ani.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Romania Rusia handbal, #Romania nationala handbal, #Campionat European handbal Romania , #nationala handbal