Romania invinge Polonia la Campionatul European de handbal

Miercuri, 17 Decembrie 2014, ora 18:33
22657 citiri

Nationala feminina de handbal a Romaniei a obtinut o victorie de moral in ultimul meci din Grupele Principale ale Campionatului European.

"Tricolorele" s-au impus cu scorul de 24-19 in fata reprezentativei Poloniei si spera ca vor reusi sa ocupe locul 3 in clasamentul final al grupei.

Elevele lui Gheorghe Tadici au inceput partida de miercuri seara constiente ca nu mai sanse nici macar teoretice de calificare in semifinale, insa victoria cu Polonia era absolut necesara pentru a ramane in cursa pentru Jocurile Olimpice.

Debutul de meci a fost perfect pentru romance, care conduceau in minutul 9 cu un incredibil 5-0. Treptat, sportivele noastre s-au relaxat inexplicabil si le-au permis adversarelor sa se apropie.

Chiar daca "tricolorele" au avut un avantaj de doua goluri la pauza, debutul reprizei secunde a fost unul mizerabil, polonezele egaland si preluand chiar conducerea in primele minute de la reluare.

Jucatoarele noastre si-au revenit insa excelent, pe fondul unei noi evolutii fabuloase a portarului Paula Ungureanu si cu ajutorul unei Cristina Neagu aflata in mare forma, care nu doar ca a marcat, ci a si pasat decisiv pentru coechipiere.

in final, Romania s-a impus la o diferenta confortabila, de cinci goluri, si spera ca jocul rezultatelor s-o duca pe locul 3 in grupa.

Meciul dintre Romania si Polonia, de la Campionatul European de handbal, a fost transmis in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti rezumatul acestuia:

Min.60 FINAL DE MECI!!!

Min.60 Elisei inscrie din nou!

Min.58 Gol Parvut pentru Romania!

TIME-OUT ROMANIA - "Trebuie sa fim linistiti acum si sa fim foarte atenti in aparare, da?", a spus Tadici.

Min.57 Marcheaza Perianu de pe picioare!

Min.54 Combina din nou Neagu si Elisei, iar Valentina inscrie.

TIME-OUT POLONIA - "Avem grija acum, ne trebuie faulturi sa nu ne depaseasca pivotul", a spus Tadici.

Min.50 Ce gol! Neagu paseaza superb pentru Elisei, care inscrie cu un balon la vinclu!

Min.49 Gol Cristina Neagu de la 7 metri!

Min.47 Contraatac de manual al Romaniei, Chiper inscrie.

Min.45 Perianu ia din nou faza pe cont propriu si inscrie!

TIME-OUT POLONIA

Min.43 Gol frumos al lui Perianu si ne distantam din nou.

Min.41 Gol Cristina Neagu, jucatorul meciului pana acum!

Min.39 Foarte bine revine Romania! Marcheaza Bondar si ne distantam la doua goluri!

Min.38 Inscrie si Perianu, preluam din nou conducerea pe tabela!

Min.37 Gol Chintoan, primul gol pentru Romania in aceasta repriza.

Min.34 Polonezele egaleaza la 11 pe fondul unui joc slab al Romaniei.

Min.31 Incepe repriza secunda!

______________________

Min.30 Finalul primei reprize!

Min.30 Gol Neagu de la 7 metri!

Min.30 Cu un minut inainte de pauza, Polonia se apropie la un singur gol.

Min.26 Inscrie din nou Neagu de la 7 metri.

TIME-OUT - "Daca aveam 7 goluri avantaj acum nu era mult. Dar nu e posibil sa ratam asa, sa tragem la poarta cu ochii inchisi. Trebuie sa ne miscam mai mult", a spus Tadici.

Min.22 Gol Cristina Neagu! Evolutie fabuloasa pentru jucatoarea noastra.

Min.20 Neagu paseaza bine pentru Chintoan, care inscrie.

Min.18 Reuseste Chiper sa marcheze, refacem diferenta de trei goluri.

Min.14 Gol Neagu de la 7 metri!

Min.13 Romancele s-au relaxat in ultimele minute si polonezele reusesc sa se apropie.

Min.9 Primul gol al polonezelor vine abia in minutul 9.

Min.8 Gheorghe Tadici este avertizat de arbitri.

Min.6 Scorul ia proportie, Romania zburda in fata polonezelor.

TIME-OUT POLONIA - "Repunere rapida de la centru, nu mai veniti afara. Fetelor, foarte bine. Mica, ai grija ca avem probleme cu pivotul", a spus Tadici.

Min.5 Vine si golul trei pentru Neagu, golgheterul la zi al Europenelor.

Min.4 Cristina Neagu reuseste al doilea gol al ei din aceasta partida!

Min.2 Inscrie si Bradeanu pentru noi, debut perfect de meci.

Min.1 Gol Romania! Neagu inscrie prima!

Min.1 Incepe meciul!!! Romania are primul atac!

INFO: Nationala noastra nu mai are sanse de calificare in semifinale, insa meciul cu Polonia are miza sa. O victorie le-ar putea duce pe "tricolore" pe locul trei in clasamentul Grupei si de acolo la turneul preolimpic.

INFO: La TV, meciul poate fi urmarit pe postul TVR 2

UPDATE Liderii coaliției PSD-PNL și-au dat acordul pentru candidatura medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei SURSE
Medicul Cătălin Cîrstoiu a ajuns, marți, 19 martie, la Palatul Victoria pentru a discuta cu liderii coaliţiei. Liderii celor două partide și-au dat acordul pentru candidatura acestuia la...
Conducerile PSD și PNL, discuții cu consilierii municipali pe amendamente la bugetul Capitalei. Se cere o dezbatere în Consiliul General SURSE
Conducerile PNL şi PSD Bucureşti vor avea o întâlnire, marţi, 19 martie, cu consilierii municipali social-democraţi şi liberali pentru a cere convocarea unei şedinţe de Consiliu General...
#Romania victorie Polonia handbal, #Romania campionat European handbal, #Romania Euro 2014 handbal , #nationala handbal