Romania s-a calificat cu mari emotii la Campionatul Mondial de handbal feminin

Sambata, 13 Iunie 2015, ora 18:49
17500 citiri

Echipa nationala feminina de handbal a Romaniei s-a calificat sambata la Campionatul Mondial ce va avea loc in Danemarca la sfarsitul acestui an.

"Tricolorele" pregatite de suedezul Tomas Ryde au fost invinse pe teren propriu cu 24-28 de Serbia, insa merg la Mondial gratie victoriei din tur, scor 32-26.

A 21-a calificare obtinuta de Romania la Mondiale, din tot atatea posibile.

Ceea ce se anunta o simpla formalitate dupa victoria categorica din tur si din cauza absentelor din tabara Serbiei a fost la un pas sa se transforme intr-un dezastru pentru noi.

Prima repriza a fost una echilibrata si incheiata cu un avans de un gol in favoarea reprezentantelor noastre, scor 12-11, insa in partea secunda acestea s-au relaxat, iar Serbia a avut chiar 5 goluri avans.

Din fericire, Neagu si compania au revenit pe final si 'au reusit' sa piarda la doar patru goluri diferenta.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, evolutia scorului in partida dintre echipele nationale feminine de handbal ale Romaniei si Serbiei, din barajul pentru calificarea la Campionatul Mondial.

Desfasurarea partidei:

Romania - Serbia 24-28

in tur: 32-26 pentru Romania.

ora 18:48 - Romania pierde la patru goluri diferenta, dar merge la Mondiale gratie victoriei din tur.

ora 18:42 - O repriza secunda slaba facuta de reprezentativa noastra, care traieste cu emotii ultimele cinci minute ale disputei.

ora 17:43 - Reprezentativa noastra are un avantaj de un gol la pauza, scor 12-11, dupa o prima repriza echilibrata.

ora 17:05 - A inceput partida.

INFO: Partida se joaca in Sala Polivalenta din Cluj si e transmisa in direct la TV de Digi Sport 1.

INFO: In tur, fetele noastre s-au impus la 6 goluri diferenta, scor 32-26.

Campionatul Mondial de handbal feminin va avea loc in luna decembrie in Danemarca.

Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
#LIVE handbal Romania Serbia, #Romania Campionat Mondial handbal , #nationala handbal