Gyor este castigatoarea Ligii Campionilor la handbal feminin, dupa o finala dramatica

de Dan Alexandru
Duminica, 07 Mai 2017, ora 20:51

Gruparea de handbal feminin ETO Gyor a castigat Liga Campionilor la handbal feminin, dupa o finala dramatica, decisa la prelungiri, in fata formatiei din Macedonia, Vardar Skopje, echipa care a eliminat sambata in semifinale pe CSM Bucuresti.

Cele doua formatii au oferit un spectacol de handbal total in sala din Budapesta Papp Laszlo Sportaren, terminand la egalitate la finalul primelor 60 de minute, 26-26. Dupa primele 30 de minute, Gyor a condus cu 15-12.

Vardar a avut sansa sa inchida meciul la ultima faza, dar Lekici a sutat in barajul defensiv al maghiarelor.

In prelungiri, Gyor s-a impus dramatic cu scorul de 31-30. La finalul primei parti, dupa 5 minute asadar, scorul era 29-28 pentru Gyor, care a mentinut acest avans fragil si la finalul reprizei secunde.

Gyor se revanseaza in fata fanilor dupa esecul din finala de anul trecut, castigand a 3-a Liga a Campionilor din istorie, dupa trofeele din 2013 si 2014.

Vardar ramane fara trofeu in cea mai importanta competitie inter-cluburi din Europa.

CSM Bucuresti a castigat duminica medalia de bronz a Ligii, dupa 26-20 in finala mica, cu Buducnost.