Inca o echipa din Romania merge in sferturile unei competitii europene la handbal

Duminica, 11 Februarie 2018, ora 18:48
4222 citiri

SCM Craiova a invins in deplasare echipa daneza Randers HK, cu scorul de 29-25 (17-14), duminica, in ultimul sau meci din Grupa A a Cupei EHF la handbal feminin si s-a calificat in sferturile de finala, asa cum a facut si HC Zalau cu o saptamana in urma, in aceeasi competitie.

Echipa din Banie a inceput in forta si a condus cu 3-0 (min. 3) si 7-1 (7), insa in min. 21 mai avea doar un gol in plus pe tabela, 12-11. SCM Craiova a intrat la pauza cu un avantaj de trei goluri, 17-14. Formatia antrenata de George Burcea s-a desprins dupa pauza la sase goluri, 21-15 (37), iar diferenta maxima a fost de sapte goluri, 25-18 (48), echipa oaspete invingand fara emotii, cu 29-25.

Pentru SCM Craiova au marcat Cristina Florianu 8 goluri, Patricia Vizitiu 5, Dana Pricopi 3, Carmen Selaru 3, Maria Andreea Radoi 3, Bobana Klikovac 3, Valentina Ardean-Elisei 2, Jelena Trifunovic 1, Yuliya Dumanska (portar) 1.

Golurile echipei daneze au fost reusite de Mari Molid 7, Gitte Andersen 3, Camilla Larsen Degn 3, Cecilie Hansen Morch 2, Anne Nielsen 2, Josefine Dragenberg 2, Sara Johansson 2, Daniela Gustin 2, Signe Schaar 1, Rikke Thorngaard 1.

Au arbitrat israelienii Yaron Ben-Dan si Assaf Faran, iar delegat EHF a fost norvegianul Kenneth Abrahamsen.

In celalalt meci al grupe se intalnesc Brest Bretagne Handball si Kuban Krasnodar.

SCM Craiova are 8 puncte, Brest Bretagne Handball si Kuban Krasnodar au cate 6 puncte, iar Randers HK a incheiat grupa cu 2 puncte.

SCM Craiova este a doua echipa din Romania calificata in sferturile Cupei EHF, dupa HC Zalau, care a terminat pe locul secund in Grupa D, dupa Larvik.

Se interzise fumatul țigărilor electronice în spațiile publice închise și în birouri. Ce mai prevede legea promulgată de Klaus Iohannis
O lege promulgată deja de președintele Klaus Iohannis interzice vânzarea către minori a țigărilor electronice, dar și a dispozitivelor de vapat, cu sau fără nicotină. Acestea au fost...
Marcel Ciolacu închide subiectul programului magazinelor în weekend. „Nu este oportun”
Prim-ministrul Marcel Ciolacu a declarat joi, 28 martie, că semnalele primite din rândul societăţii arată clar că nu este oportun ca magazinele să fie închise în weekend. "În...
#SCM Craiova calificare sferturi cupe europene, #Craiova bate Randers Danemarca, #doua echipe sferturi Cupa EHF , #stiri handbal