Infrangere dramatica pentru campioana Romaniei, CSM Bucuresti, in Liga Campionilor la handbal

Duminica, 10 Ianuarie 2016, ora 11:05
2753 citiri

CSM Bucuresti, campioana Romaniei la handbal feminin, a suferit o infrangere in chiar debutul grupelor principale ale Ligii Campionilor, in deplasare in Macedonia, scor 21-22 cu Vardar Skopje.

Prima parte a jocului de la Skopje a fost una extrem de echilibrata, care s-a terminat echitabil la egalitate, scor 11-11.

Gullden si Fiscker au marcat primele noastre goluri, CSM reusind sa conduca in minutul 3 cu 2-1.

S-a ajuns la 5-3 in minutul 9 dupa un nou gol marcat de Fiscker, aflata in zi de gol azi. Am avut chiar si 6-3 (min.12), dar fetele au avut un moment de cadere, fructificat bine de gazde, care au fost impinse de la spate de o galerie furibunda.

Vardar a condus cu 9-7 in minutul 20, Radicevic fiind in mare forma de gol la gazde.

CSM a terminat in forta prima parte, egaland la 11 dupa 9-11 in minutul 26.

Partea secunda a fost echilibrata si ea, cele doua formatii mergand mai tot timpul cap la cap.

Din minutul 49 insa, firul s-a rupt, CSM avand o serie de 7 minute la rand fara gol marcat. S-a facut 21-19, iar de aici, din minutul 56, nu a mai fost vreo sansa pentru fetele noastre.

S-a terminat 22-21, iar CSM bifeaza prima infrangere din grupa principala 2 a Ligii.

Gulden a fost cea mai buna marcatoare de la CSM, cu 8 goluri, fiind urmata de Ana Paula Rodrigues Belo - 4, Maria Fisker - 3, Oana Manea - 2, Carmen Martin - 2 si Aurelia Bradeanu - 2.

In aceeasi grupa principala, cu numarul 2, Gyor a invins Buducnost cu 22-20. Mai este de disputat un meci din aceasta faza 1, e vorba de Midtjylland - Savehof, duminica de la 18.

In clasamentul grupei 2, pe primul loc se afla Gyori Audi ETO KC, cu 7 puncte, urmata de Buducnost, 7 p, Vardar, 6 p, CSM Bucuresti, 5 p, FC Midtjylland, 3 p si IK Savehof, 0 p.

Pe 15 ianuarie este programat urmatorul meci in competitie pentru CSM, pe teren propriu, cu danezele de la FC Midtjylland.

CTP, după ce a văzut conferința lui Cătălin Cîrstoiu: ”I s-a mai rărit zâmbetul iliescoid...”
Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, medicul Cătălin Cîrstoiu a susținut vineri, 19 aprilie, o conferinţă de presă pentru a răspunde acuzaţiilor de incompatibilitate în condiţiile...
De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#CSM Bucuresti pierde meci Liga, #CSM pierde la debut grupe principale, #infrangere dramatica CSM handbal , #stiri handbal