HCM Baia Mare, victorie superba in Liga Campionilor

Sambata, 16 Ianuarie 2016, ora 19:26
7662 citiri

Vicecampioana Romaniei, HCM Baia Mare, a invins cu 25-23 pe campioana Germaniei, Thuringer HC, in deplasare, in etapa a 6-a a fazei a doua a grupelor Ligii Campionilor, dupa un meci foarte bun facut de elevele lui Aurelian Rosca.

HCM Baia Mare a inceput timid partida, fiind condusa cu 3 goluri diferenta, datorita jocului foarte bun al Elizei Buceschi, de la campioana Germaniei, si al portarului Eckerle.

Formatia lui Rosca a pastrat apoi o diferenta de doua goluri in spatele celei germane, iar la pauza scorul a fost 12-10 pentru gazde, dupa parade exasperante pentru noi ale portarului lui Thuringer.

In partea a doua, gazdele au condus si cu 4 goluri distanta, insa HCM a revenit si a egalat la 17. Cele doua formatii au mers umar la umar pana la scorul de 23-23, cand jucatoarele noastre au inscris de doua ori intr-un minut si au reusit sa pastreze diferenta de doua goluri pentru ultimele momente ale partidei, si cu ajutorul portarului Paula Ungureanu.

Do Nascimento si Geiger au reusit cate 5 goluri, iar Allison Pineau a marcat de 4 ori. De partea cealalta, Buceschi a fost cea mai buna marcatoare, tot cu 4 goluri.

Dupa acest meci, HCM Baia Mare urca pe locul 4, depasind pe Fleury Loiret, campioana Frantei, pe care a invins-o in urma cu o saptamana la Bucuresti, scor 31-28. Ambele echipe au cate patru puncte, dar formatia noastra are un golaveraj mai bun si avantajul meciului direct. Fleury va juca duminica impotriva campioanei Rusiei, Rostov-Don, care are cinci victorii din tot atatea meciuri.

Primele patru echipe din cele sase ale grupei se califica in sferturile de finala. Pana acum, HCM Baia Mare a disputat sase din cele zeci meciuri ale acestei faze a competitiei.

Thuringer HC - HCM Baia Mare 23-25

Desfasurarea intalnirii:

S-a incheiat partida! HCM invinge superb pe Thuringer cu 25-23.

60 - Apara Paula Ungureanu! Mai sunt 15 secunde si nu se mai poate schima nimic.

59 - Geiger marcheaza si duce scorul la 25-23! Conducem cu doua goluri cu un minut si cateva secunde inainte de finalul meciului!

57 - In aceste minute de final este din nou randul celor doi portari, Eckerle si Ungureanu, sa iasa in evidenta.

56 - Egaleaza gazdele, iar Do Nascimento se accidenteaza dupa o ciocnire de una dintre arbitre.

55 - Luciana Marin aduce pe HCM Baia Mare in avantaj!

54 - Egaleaza vicecampioana Romaniei, dar campioana Germaniei reuseste sa revina repede in avantaj. Jezici egaleaza la 22, cu un gol frumos.

48 - Gazdele reusesc din nou sa inscrie doua goluri in decurs de cateva secunde, astfel ca preiau conducerea pe tabela.

47 - HCM Baia Mare a condus la un gol distanta in ultimele minute, pana la 20-19.

42 - Inscrie din nou Do Nascimento, in superioritate pentru HCM, iar scorul este egal la 17.

38 - Do Nascimento inscrie de la 7 metri, iar diferenta este in continuare de doua goluri, 16-14.

36 - Gazdele conduc in continuare la doua goluri diferenta, scor 14-12.

32 - Thuringer conduce la patru goluri diferenta.

31 - Eliza Buceschi a inscris primul gol al reprizei a doua.

A inceput repriza a doua!

Pauza! Buceschi marcheaza al treilea gol de la 7 metri pentru gazde. HCM are si ghinion, la o bara transversala. Scorul este 12-10 pentru formatia din Germania.

28 - Thuringer s-a distantat din nou la doua goluri, marcate rapid.

26 - Eckerle, portarul gazdelor, apara senzational, jucatoarele noastre ataca insa se lovesc de blocajul tinerei handbaliste. Pineau este eliminata doua minute.

21 - HCM Baia Mare preia conducerea pentru prima oara! 8-7 pentru formatia din Romania.

18 - Foarte bine reusesc jucatoarele lui HCM sa revina si sa egaleze la 7.

14 - Gazdele revin repede si inscriu doua goluri in cateva secunde.

13 - A egalat vicecampioana Romaniei, dupa parade excelente ale Paulei Ungureanu si goluri ale lui Pineau!

9 - Inca un gol pentru Buceschi, al treilea pentru romanca.

5 - Gol Eliza Buceschi, de la 7 metri, pentru formatia din Germania.

4 - Egaleaza Allison Pineau, frantuzoaica de la HCM fiind golghetera competitiei.

3 - Parada buna pentru Paula Ungureanu, tabela ramane neschimbata dupa aproape 3 minute. La faza urmatoare, gazdele marcheaza primul gol.

1 - A inceput partida!

INFO: Romancele se afla pe locul 5 in clasamentul grupei, cu doar doua puncte, la doua de locul 4, ultimul care asigura calificarea in sferturile de finala. Adversarele din aceasta seara se afla pe locul 6, ultimul, cu doar un punct. Pentru a spera la calificare, HCM Baia Mare trebuie sa nu piarda in aceasta seara.

INFO: Pe locul 4 se afla campioana Frantei, Fleury Loiret HB, care are patru puncte, echipa fiind invinsa in urma cu o saptamana de formatia noastra, scor 31-28, la Bucuresti.

INFO: Echipa germana este antrenata incepand din 2010 de Herbert Muller, nascut la Timisoara.

INFO: HCM Baia Mare se afla si in acest sezon pe locul 2 in campionatul intern, la trei puncte distanta de CSM Bucuresti si la 12 de urmatoarea clasata, Dunarea Braila.

CSM Bucuresti obtine prima victorie in grupa principala din Liga Campionilor

INFO: CSM Bucuresti a reusit sa invinga pe danezele de la Midtjylland, pe teren propriu, vineri seara, scor 24-22, in cealalta grupa a Ligii Campionilor. Echipa campioana are 7 puncte in grupa sa, conducand alaturi de Buducnost din Muntenegru si Gyori din Ungaria.

Ciolacu susține reforma bugetară și regionalizarea teritorială: ”Să nu mai existe decalaje ca între Timişoara şi Bacău”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, 25 aprilie, la Timişoara, că regionalizarea teritorială şi reforma bugetară trebuie făcute, după o analiză şi un studiu exact în fiecare judeţ....
Clotilde Armand ironizează PSD-ul după ce i-a cerut demisia: "Mai stau, să vă scot din minţi că nu mai puteţi fura"
Trimisă în judecată pentru folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane, Clotilde Armand, primarărița Sectorului 1 a declarat răspicat că nu va demisiona, aşa cum i-au cerut...
#HCM Baia Mare victorie Thuringer, #Thuringer HCM Baia Mare Liga Campionilor, #HCM Baia Mare Liga Campionilor , #stiri HCM Baia Mare