Victorie imensa pentru HCM Baia Mare in Liga Campionilor

Duminica, 01 Martie 2015, ora 19:06
4455 citiri

HCM Baia Mare a trecut de suedezele de la Savehof, scor 34-24, in grupele principale ale Ligii Campionilor la handbal feminin.

O victorie uriasa, care sporeste sansele fetelor noastre de calificare in sferturile Champions League.

A fost 34-24 la final (dupa 18-12 la pauza) pentru HCM, care s-a bazat pe o portarita Paula Ungureanu in mare forma, cu intervenii majore, mai ales la debut de meci, dar si pe forma unor Nechita sau Buceschi, ultima oferind un adevarat recital de goluri (11 mai exact!).

In tur, HCM castigase in Suedia cu 28-26.

Clasamentul este acum unul foarte bun pentru Baia Mare, care urca pe 4 in grupa, cu 6 puncte la activ. Primele 4 se califica mai departe in sferturi, iar primele 2 de acum, Larvik si Gyor, obtinand demult biletele calificarii.

Lupta se va da pana la capat intre Baia Mare, Savehof, Metz si Viborg, pentru ultimele doua locuri (3 si 4) care merg in sferturi.

1. Larvik 16 puncte (8 meciuri)

2. Gyor 12 p (8 m)

3. Viborg 7p (8 m)

4. HCM Baia Mare 6p (8 m)

5. Metz 4p (7 m)

6. Savehof 3p (8 m)

Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....
Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
#hcm baia mare victorie liga, #baia mare castiga savehof, #cronica baia mare savehof , #stiri HCM Baia Mare