Romania trece clar de Luxemburg in Cupa Davis

de Dan Alexandru
Duminica, 04 Februarie 2018, ora 13:26

Romania obtine o victorie facila si scontata in fata Luxemburgului, scor 3-1, calificandu-se in turul II al Grupei Euro-Africane II din Cupa Davis, cea mai importanta competitie inter-tari din tenisul masculin mondial.

Ultimul punct si cel decisiv a fost adus de Marius Copil, care l-a invins lejer pe Ugo Nastasi, jucator fara clasament ATP, cu scorul de 6-1, 6-1, dupa doar 53 de minute de joc.

Romania se califica in turul II al acestei grupe din Cupa Davis si va juca acolo in fata invingatoarei meciului Maroc - Georgia.

Dupa prima zi, la Marrakech pe zgura, acolo este 2-0 pentru tara gazda din Africa.

Partida va avea loc in luna aprilie, in week-endul 7-8 aprilie. Daca invingem si Maroc, putem juca barajul de promovare in Grupa Euro-Africana I pe 15-16 septembrie anul curent, cel mai probabil in compania Sloveniei sau a Poloniei.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, Romania depaseste clar Luxemburg!

13.24: 5-1 si suntem la un pas de victorie.

13.16: 3-1, prim break realizat de roman in set.

13.08: Inceput mai strans de set, 1-1.

Prim set facut de Copil, 6-1, extrem de lejer a castigat romanul aceasta mansa!

12.53: 1-4, Nastasi face primul sau punct pentru Luxemburg azi.

12.46: 3-0, joaca minunat Copil in acest debut de meci.

12.40: Break in game-ul inaugural pentru Copil.

Incepe partida!

12.34: Nastasi va servi primul in joc.

12.29: A inceput incalzirea celor doi, Copil si Nastasi.

11.56: Ne pregatim in circa 15-20 de minute de startul celui de-al doilea meci al zilei, Copil - Nastasi.

Victorie extrem de clara pentru baietii noastri, Tecau si Mergea, 6-0, 6-1, dupa doar 47 de minute de joc.

Romania conduce Luxemburg in Cupa Davis, dupa o victorie fara istoric pentru Mergea si Tecau

11.53: 5-1, ne apropiem de o victorie facila.

11.46: 1-3, e primul punct facut de Toll si Calzi astazi.

11.42: 3-0, 9 puncte la rand facute de Mergea si Tecau.

11.39: Jucatorii nostri iau puncte cu mare lejeritate, 2-0.

6-0, set fara istoric in favoarea tenismenilor nostri, set terminat dupa doar 27 de minute.

11.25: 4-0, Mergea si Tecau nu au probleme in acest debut de meci.

11.18: 2-0, avem un prim break avans.

Incepe partida, romanii sunt la serviciu!

10.30: Raphael Calzi i-a luat locul lui Nastasi in echipa de dublu a Luxemburgului.

Este 1-1 dupa prima zi la Piatra Neamt, acolo unde are loc aceasta disputa. Nicolae Frunza (596 ATP) a fost invins de un jucator fara clasament ATP, Ugo Nastasi, dupa 7-6 (5), 1-6, 6-3, iar apoi Marius Copil a castigat cu lejeritate in fata lui Christophe Toll, scor 6-3, 6-2.

Cupa Davis Romania, la egalitate cu Luxemburg dupa prima zi: Iata rezultatele de sambata

Prima partida a zilei de duminica este cea de dublu, cu Tecau 12 ATP si Mergea 71 ATP, clar favoriti in fata celor doi luxemburghezi care au jucat ieri si la simplu.

Nastasi are doar 4 meciuri disputate in mod oficial in ultimele 17 luni si nu are, ca si Toll de altfel, clasament ATP.

Invingatoarea partidei Romania - Luxemburg va intalni in turul II invingatoarea partidei Georgia - Maroc. Acolo, dupa prima zi, africanii conduc la ei acasa, la Marrakech pe zgura, cu 2-0.