Horia Tecau ajunge in sferturi la Roland Garros dupa un duel de zile mari cu Florin Mergea

de Dan Alexandru
Duminica, 31 Mai 2015, ora 19:08

Horia Tecau a castigat marele duel impotriva lui Florin Mergea, in optimile de la Roland Garros, acolo unde a jucat alaturi de partenerul sau Jean-Julian Rojer. Cei doi i-au invins pe Bopanna/Mergea cu scorul de 6-3, 6-7, 6-3.

Partida a durat doua ore si 3 minute.

Primul set a fost unul controlat de Tecau/Rojer, care au castigat in 29 de minute mansa, cu 6-3, dupa ce au facut un singur break, dar decisiv, la 4-3.

Setul secund a fost insa vedeta partidei, cu multe rasturnari de situatie, breakuri, rebreakuri si mingi de meci pierdute.

Pana la 3-3 s-a mers cap la cap, apoi Tecau/Rojer au facut un break, Mergea/Bopanna imediat un rebreak, pentru a se merge din nou, apoi, umar la umar, pana la tiebreak.

Acolo unde echipa romano-olandeza putea sa inchida de doua ori jocul, la 6-5 si 7-6, dar Mergea si Bopanna au avut vointa necesara sa intoarca, sa castige cu 9-7 tiebreakul si sa duca meciul in decisiv.

Un decisiv care a apartinut din nou lui Tecau/Rojer, care au castigat tot cu 6-3, ca in primul set. Victorie mare asadar pentru cuplul romano-olandez, calificat in sferturile de finala de la Roland Garros.

Acolo unde va intalni cuplul Pospisil/Sock, favorit 2 la Paris.

Desfasurarea intalnirii:

19.07: VICTORIE pentru Horia Tecau si Jean-Julian Rojer, scor 6-3, 6-7, 6-3!

19.05: 5-3, game la zero reusit de Bopanna/Mergea.

19.03: 5-2 Tecau/Rojer, care sunt la un pas de sferturile de la Roland Garros.

19.00: 4-2, Mergea si Bopanna reduc din handicap.

18.55: Tecau si Rojer fac 4-1, inca doua puncte pana la victorie.

18.49: 3-1, primul game castigat de Mergea/Bopanna in decisiv.

18.45: 3-0 Tecau/Rojer, care par sa se fi distantat decisiv.

18.40: 2-0 Tecau/Rojer, care au facut break pe serviciul lui Bopanna.

18.38: 1-0 Tecau/Rojer in decisiv.

18.35: Tecau serveste primul in decisiv.

18.29: Dupa doua mingi de meci ratate, Tecau/Rojer pierd setul, 7-9 in tiebreak. Vom avea decisiv!

18.26: Ce revenire pentru Tecau/Rojer, este 6-6!

18.24: 5-3, isi pastreaza Mergea/Bopanna cele doua puncte avans.

18.22: 4-1, se distanteaza cuplul romano-indian.

18.20: 2-1 dupa primele puncte pentru Mergea/Bopanna.

18.19: 6-6, vom avea tiebreak in acest set.

18.13: 6-5 pentru Bopanna/Mergea, care sunt la un pas sa egaleze situatia la seturi.

18.09: 5-5, Tecau si Rojer egaleaza cu ceva emotii, mergem in prelungirile acestui set.

18.03: 5-4 pentru Bopanna si Mergea, care au revenit spectaculos in acest set secund.

18.01: Rebreak rapid facut de Bopanna/Mergea, 4-4. Indianul a reusit o lovitura de rever decisiva.

17.57: Break facut de Rojer/Tecau pe serviciul lui Mergeea. 4-3 si vom vedea daca acest break va fi decisiv.

17.53: 3-3, se merge cap la cap si in acest debut de set.

17.51: 3-2 Bopanna/Mergea, indianul a servit foarte bine din nou.

17.48: 2-2, Tecau puncteaza din nou cu serviciul sau foarte puternic.

17.45: 2-1 Bopanna/Mergea, car par sa fie mai siguri pe ei in acest set 2.

17.42: Horia Tecau serveste foarte bine azi, 1-1 in setul secund.

17.40: 1-0 Bopanna/Mergea in debut de set secund, desi Rojer/Tecau au condus cu 40-0...

17.34: Tecau nu are emotii si isi face ultimul serviciu din acest prim set, 6-3 dupa 29 de minute.

17.31: Si iata ca vine primul break al meciului, reusit de Rojer/Tecau, este 5-3.

17.27: Rojer serveste din nou foarte bine, este 4-3 acum.

17.25: 3-3, game fara emotii pentru Mergea/Bopanna.

17.24: Au fost cativa stropi de ploaie, s-a oprit aversa, meciul reincepe.

17.22: Din pacate a reinceput ploaia la Paris...

17.19: Primul game cu emotii si pentru Rojer/Tecau, care pana la urma isi fac serviciul, este 3-2.

17.17: 2-2, cu putine emotii in acest game pentru Mergea/Bopanna.

17.13: 2-1 Rojer/Tecau, al doilea game la zero pentru ei.

17.09: Inceput plin de incredere la serviciu pentru cele doua cupluri, 1-1.

17.07: 1-0 fara emotii, isi fac serviciul usor Rojer/Tecau.

17.05: A inceput partida, cu Rojer/Tecau la serviciu.

16.51: S-a terminat prima partida de pe terenul 2. Cehoaicele Hlavackova si Hradecka au castigat cu scorul de 7-6, 6-2. Asteptam intrarea pe teren a sportivilor nostri, alaturi de partenerii lor.

16.10: Abia acum s-a terminat primul set al partidei de dublu feminin. Cuplul ceh Hlavackova/Hradecka a castigat la tiebreak, 7-6 (7-5), dupa o ora si 19 minute de joc.

15.13: S-a oprit ploaia, din fericire. S-au reluat meciurile, asteptam finalul meciului de pe terenul 2, Hlavackova/Hradecka - Medina-Garrigues/Chan. Dupa acest joc, va incepe duelul romanilor!

14.47: Ploua in continuare, suparator la Paris, unde foarte multe meciuri vor fi decalate, in conformitate cu programul initial.

14.05: Din pacate nu sunt vesti bune la Roland Garros, ploaia continua si jocurile inca nu se pot disputa.

13.30: Ploaia continua sa cada la Paris, momentan niciun meci nu se poate disputa.

12.35: Momentan ploua la Paris, asa ca meciurile sunt suspendate.

Partida este programata a doua pe terenul 2, urmand sa inceapa in jurul orei 13.30.

Este al doilea meci direct intre cele doua perechi, dupa cel de la Roma din 2015, cand Tecau si Rojer invingeau cu 6-2, 5-7, 10-8.

Avancronica duelului romanesc de la Roland Garros: Horia Tecau versus Florin Mergea

Florin Mergea va mai juca tot duminica in cadrul probei de dublu mixt, in turul II, alaturi de olandeza Michaella Krajicek.