Antrenorul lui Genk, laude pentru Ianis Hagi dupa ultimele meciuri foarte bune ale romanului in Belgia

Duminica, 20 Octombrie 2019, ora 12:20
5975 citiri

Ianis Hagi a fost laudat de antrenorul sau de la Racing Club Genk, campioana en-titre din Belgia, Felice Mazzu, dupa ultime meciuri foarte bune facute de roman in tricoul alb-albastru.

Tanarul mijlocas roman de 20 de ani a jucat 60 de minute sambata in infrangerea 0-1 la Standard Liege, fiind schimbat prematur dupa un joc bun, dupa ce a primit o lovitura cu cotul la nivelul urechii:

Ianis Hagi, scos de pe teren in derbiul Standard - Genk, dupa ce a fost lovit dur cu cotul. Poate rata intalnirea de gala cu Liverpool

Inainte de aceasta partida, Mazzu vorbise la conferinta de presa oficiala despre faptul ca Hagi e mereu un jucator cerut de public in primul 11 al formatiei sale, chiar si cand nu e pregatit fizic 100 la suta. Amintindu-si de meciul cu Mouscron din prima liga belgiana, Mazzu a recunoscut ca l-a introdus pe Hagi titular desi testele fizice nu i-ar fi dat voie sa faca asta:

"Am avut exact aceeasi discutie cu staff-ul. Era 0-0 contra celor de la Napoli si Hagi juca foarte bine. Oh la la! Si totusi eram siguri ca nu trebuie sa joace contra celor de la Mouscron.

M-am gandit ca daca pierd cu Mouscron fara Hagi, as fi fost omorat de presa si de public. Testele fizice aratau ca este obosit, nu aveam voie sa il expunem la asa ceva. Dar, daca pierdeam fara Hagi cu Mouscron, pentru mine ca antrenor era gata", a vorbit Mazzu pentru presa belgiana.

Ramane de vazut daca Hagi se va putea recupera pana la meciul cu Liverpool de pe teren propriu din grupele Champions League. Pana acum, gruparea belgiana are un singur punct in doua meciuri.

Jocul cu englezii are loc pe 23 octombrie, de la ora 22:00, LIVE pe Ziare.com.

Hagi a fost inlocuit cu Hrosovsky in minutul 60 al meciului de la Liege, meci decis de un gol marcat pe final de partida, in minutul 84 prin Bastien.

4 meciuri consecutive ca titular are Hagi acum la Genk, in Jupiler League.