Rapid si Steaua au terminat la egalitate

Duminica, 29 Aprilie 2012, ora 23:20
10311 citiri

Rapid si Steaua au terminat la egalitate, scor 1-1, intalnirea jucata duminica seara in etapa a 28-a a Ligii 1.

Disputat in Giulesti, unde n-a fost nici umbra de suporter stelist, derbiul dintre Rapid si Steaua a fost putin spectaculos si s-a incheiat cu un rezultat care le multumeste pe adversarele la titlu ale celor doua.

Cu Mihai Costea titular, la cerinta lui Gigi Becali, Steaua a aratat putin fotbal in startul partidei, insa a reusit sa deschida scorul in minutul 29. Tatu a centrat din partea dreapta, Antonio n-a reusit sa respinga, iar Tanase l-a invins pe Coman cu un sut la coltul scurt.

Avantajul "ros-albastrilor" a durat doar patru minute, pentru ca Grigore l-a batut pe Tatarusanu cu un sut de la marginea careului, dupa ce in prealabil Alexa l-a deposedat ca la carte pe Bourceanu.

Peste alte cinci minute, Antonio a avut o noua mare eroare, insa Mihai Costea n-a reusit sa-l invinga pe Coman, desi se afla intr-o pozitie excelenta.

Fotbalul a fost si mai absent in repriza secunda, in care s-a contorizat o singura mare eroare si un forcing tarziu al gazdelor, in timp ce la Steaua s-a remarcat "antrenorul" Mihai Stoichita, ocupat cu vorbitul la telefon!

Ocazia mare i-a apartinut fostului stelist Surdu, al carui sut din 7 metri n-a fost destul de puternic pentru a-l invinge pe Tatarusanu. De asemenea, in final, giulestenii au cerut o lovitura de la 11 metri la un hent in careu al lui Bicfalvi, neacordata insa de arbitrul ceh.

In urma acestui rezultat, Rapid ajunge la 52 de puncte si ocupa locul 3 in clasamentul Ligii 1, in timp ce Steaua a facut 50 de puncte si se afla pe locul 5.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, derbiul dintre Rapid si Steaua, din etapa a 28-a a Ligii 1.

Desfasurarea partidei:

min.90+3 - FINALUL PARTIDEI

min.90+2 - Antonio respinge o centrare a lui Balan.

min.90 - A doua repriza va fi prelungita cu trei minute.

min.88 - Rapid domina acest final de meci. Steaua se apara cu toti jucatorii in propria jumatate.

min.88 - Galben pentru Tatarusanu.

min.86 - Ultima schimbare si la Steaua: iese Tanase, intra Parvulescu.

min.85 - Giulestenii cer penalti dupa un hent in careu al lui Bicfalvi. Arbitrul ceh nu acorda nimic!

min.80 - Ultima schimbare la Rapid: iese Deac, intra Pancu.

min.80 - Latovlevici intra tare la Roman si vede un cartonas galben.

min.80 - Tatarusanu prinde o centrare periculoasa a lui Bozovici.

mni.78 - Galben si pentru Teixeira.

min.76 - Geraldo protesteaza si primeste un cartonas galben.

min.73 - Schimbare la Rapid: iese Grigore, intra Roman.

min.73 - Tatarusanu iese gresit din poarta, dar Teixeira rateaza executia.

min.71 - Schimba din nou Stoichita: iese Chipciu, intra Rusescu.

min.71 - Grigore s-a accidentat si medicii fac semne ca nu mai poate continua meciul.

min.70 - Chiriches are doua interventii excelente la Deac.

min.69 - Grigore blocheaza un sut de la marginea careului al lui Bicfalvi.

min.67 - Schimbare si la Rapid: iese Surdu, intra Ieixeira.

min.60 - Schimbare la Steaua: intra Tibi Balan, iese Mihai Costea.

min.58 - Tatarusanu are o interventie de milioane la un sut din 7 metri al lui Surdu.

min.58 - Iliev indepartea din fata lui Herea.

INFO: Mihai Stoichita vorbeste la telefon!

min.55 - Bozovici respinge o centrare a lui Costea, venita dupa o actiune buna a fostului craiovean in partea dreapta.

min.51 - Tanase trimite slab pe langa poarta lui Coman.

min.48 - Latovlevici respinge o centrare periculoasa a lui Herea.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

-----------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu un minut.

min.40 - Deac trimite putin pe langa poarta lui Tatarusanu.

min.40 - Surdu trimite cu capul pe langa poarta "ros-albastrilor".

min.38 - RATARE MONUMENTALA PENTRU STEAUA! Mihai Costea, singur cu Coman dupa o greseala a aceluiasi Antonio, nu reuseste sa-l invinga pe portarul rapidist!

min.33 - GOOOL RAPID !!! Bourceanu pierde o minge la 30 de metri, care ajunge la Grigore, iar acesta il invinge pe Tatarusanu cu un sut de la marginea careului !!!

min.32 - Grigore trimite cu capul pe langa poarta lui Tatarusanu.

min.31 - Latovlevici incearca sa-l surprinda pe Coman cu un sut de la distanta, insa trimite incet si portarul gazdelor retine fara probleme.

min.29 - GOOOL STEAUA !!! Tatu centreaza din partea dreapta, Antonio respinge gresit pana la Tanase, care il invinge pe Coman cu un sut la coltul scurt !!!

min.27 - Alexa il faulteaza pe Chipciu si vede un cartonas galben.

min.25 - Bicfalvi faulteaza din nou tare si arbitrul il avertizeaza ca-l trimite mai devreme la cabine. Mijlocasul "ros-albastrilor" are deja un cartonas galben, primit in minutul 10.

min.18 - Pana in acest minut, nicio ocazie mare de gol.

min.18 - Tatarusanu iese din poarta si retine din fata lui Surdu.

min.10 - Bicfalvi intra periculos la Alexa si primeste primul cartonas galben al partidei.

min.5 - Alexa intra tare la Tatu, dar scapa fara cartonas.

min.4 - Duarte se repliaza bine si-l deposedeaza pe Tanase, la o actiune periculoasa de atac a Stelei, pornita dupa o recuperare a lui Tatu.

ora 21:30 - INCEPUTUL MECIULUI

INFO: Intalnirea se joaca in Giulesti.

INFO: In tur, Steaua si Rapid au terminat la egalitate, scor 0-0.

INFO: Inaintea acestui derbi, Rapid se afla pe locul 4 in clasamentul Ligii 1, cu 51 de puncte, in timp ce Steaua e pe locul 5, cu 49 de puncte.

ECHIPELE:

RAPID: Coman - Duarte, Antonio, Burca, Bozovici - Grigore, Alexa, Grigorie - Deac, Herea, Surdu.

Antrenor: Razvan Lucescu.

STEAUA: Tatarusanu - Geraldo, Iliev, Chiriches, Latovlevici - Chipciu, Bourceanu, Bicfalvi, Tanase - Tatu, M. Costea.

Antrenor: Mihai Stoichita.

Arbitru: Miroslav Zelinka (Cehia).

PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
#Rapid egal Steaua, #LIVE Rapid Steaua, #Rapid Steaua etapa 28, #Rapid Steaua Liga 1 , #meciuri