Ce spune antrenorul lui CSM Bucuresti, dupa ultima infrangere a fetelor din Liga Campionilor

Duminica, 26 Februarie 2017, ora 10:55
3283 citiri

Gruparea de handbal feminin CSM Bucuresti a pierdut ultima intalnire din grupa principala II a Ligii Campionilor, acolo unde este campioana en-titre, scor 33-35 cu norvegiencele de la Larvik, avand acum emotii pentru calificarea in sferturi.

Fetele noastre ocupa locul 4 in grupa, ultimul care duce in sferturi, avand doar un punct peste locul 5, ocupat de Krim Ljubljana, echipa cu care va si juca runda viitoare, pe 2 martie, pe teren propriu.

Antrenorul Aurelian Rosca a declarat dupa partida faptul ca apararea echipei nu a functionat la fel de bine ca in prima partida cu Larvik: "Fata de primul joc cu Larvik, am avut o evolutie mult mai buna in atac, dar apararea nu a functionat prea bine, in special pe partea centrala. Am avut un inceput foarte slab in repriza a doua, ritmul a fost scazut, iar noi am primit foarte usor goluri pe contraatac.

Jucatoarele s-au implicat, dar am intalnit o echipa cu multe jucatoare experimentate. Cred ca astazi apararea a fost punctul nostru slab. Urmeaza doua meciuri extrem de grele, iar de acum fiecare greseala poate fi fatala", puncta Rosca, fost manager la HCM Baia Mare, la microfonul DolceSport TV.

Nici suedeza Bella Gulden nu s-a declarat multumita de evolutia sa si a colegelor sale: "Cred ca am fost putin obosite, am pierdut foarte multe mingi si cred ca am pierdut meciul din cauza atacului. Am marcat multe goluri, dar, in acelasi timp, am alergat foarte mult, iar asta ne-a costat. Trebuie sa o luam pas cu pas si sa ne revenim in urmatoarele doua meciuri".

CSM Bucuresti este campioana en-titre a Ligii Campionilor, iar daca se va califica de pe locul 4 in sferturi va intalni, cel mai probabil, gruparea din Macedonia, Vardar Skopje.