Atletico Madrid castiga Supercupa Europei dupa o victorie superba cu Real Madrid

Joi, 16 August 2018, ora 00:34
16836 citiri

Atletico Madrid este noua detinatoare a Supercupei Europei, trupa lui Simeone reusind sa castige trofeul in fata marii rivale din capitala Spaniei, Real Madrid.

Scorul final a fost 4-2, cei de la Atletico marcand golurile victoriei in prelungiri.

Partida disputata in capitala Estoniei, Tallin, si care l-a avut pe margine, ca arbitru de rezerva, pe romanul Hategan, a inceput incredibil, cu un gol in primul minut.

Diego Costa si-a prelungit excelent un balon cu capul pe spate, l-a preluat apoi in careul advers si a inscris cu un sut dintr-un unghi imposibil.

Realul a egalat in minutul 27, atunci cand Benzema a trimis simplu in plasa balonul centrat foarte bine de Bale si a preluat conducerea dupa o ora de joc, dupa ce Ramos a marcat dintr-un penalti acordat pentru un hent evident la Juanfran.

Iertat de eliminare in partea secunda, Diego Costa a reusit dubla in minutul 79, dupa o patrundere excelenta a lui Juanfran.

Cum nicio formatie nu a mai inscris, "centralul" a trimis partida in prelungiri. Primele minute suplimentare au apartinut Realului, insa apoi Atletico a lovit decisiv.

Saul a marcat pentru 3-2 cu un sut excelent, din interiorul careului, dupa o faza scoala de atac cu pase din prima, iar Koke l-a copiat dupa cateva minute.

Realul a aratat multe vulnerabilitati, dar si faptul ca fara Ronaldo nu mai are un om care poate sa decida de unul singur o partida.

Desfasurarea meciului:

Min.120+1 Final! Atletico este noua detinatoare a Supercupei!

Min.116 Ne indreptam spre final, Atletico este virtual castigatoare a trofeului.

Min.110 Realul nu pare capabil sa reduca macar din diferenta, iar cei de la Atletico refuza sa mai atace pentru a nu se descoperi.

Min.106 Incepe a doua repriza suplimentara.

________________

Min.105+3 Finalul primei reprize de prelungiri.

Min.104 GOOOL Atletico! Koke reuseste sa marcheze cu un sut din 14 metri!

Min.98 GOOOL Atletico! Saul inscrie cu un sut fabulos!

Min.95 Cei de la Real sunt mai insistenti in aceste minute de prelungire.

Min.91 Incepe prima repriza suplimentara.

________________________

Min.90+3 Finalul timpului regulamentar! Vom avea prelungiri.

Min.86 Suntem pe final de partida si se pare ca vom avea prelungiri.

Min.79 GOOOL Atletico! Costa reuseste "dubla" dupa o patrundere excelenta a lui Juanfran!

Min.76 Schimbare Real: Ceballos intra in locul lui Casemiro.

Min.72 Schimbare Atletico: Vitolo intra in locul lui Rodrigo.

Min.71 Saul blocheaza excelent sutul lui Varane.

Min.66 Costa este iertat de o eliminare meritata.

Min.63 GOOOOL Real! Ramos inscrie de la 11 metri!

Min.62 Galben pentru Costa.

Min.62 Penalti pentru Real Madrid! Juanfran comite un hent evident.

Min.57 Schimbare la cele doua echipe: La Real intra Modric si la Atletico este trimis in teren Correa.

Min.53 Cartonas galben pentru Marcelo.

Min.50 Debut mai bun de repriza pentru cei de la Atletico, insa nu mai sunt periculosi ca in prima parte.

Min.46 Incepe repriza secunda.

_____________________

Min.45+1 Finalul primei reprize.

Min.39 Domina Realul teritorial de minute bune, cei de la Atletico preferand sa stea "la cutie".

Min.29 Asensio suteaza frumos, dar balonul trece la o palma de bara!

Min.27 GOOOOL Real! Benzema egaleaza din centrarea lui Bale!