Europa League: Leverkusen continuă seria fantastică. Cum s-a încheiat duelul italian dintre AS Roma și AC Milan

Vineri, 19 Aprilie 2024, ora 00:16
254 citiri
Jeremie Frimpong

Echipa italiană AS Roma a dispus joi seara, pe teren propriu, scor 2-1, de formaţia AC Milan, în manşa secundă a sferturilor de finală din Liga Europa, calificându-se în semifinale.

Elevii lui De Rossi au marcat repede: În minutul 12 a înscris Mancini, iar zece minute mai târziu Dybala a făcut 2-0, ducând scorul general la un liniştitor 3-0. În minutul 31 gazdele au rămas în zece jucători, după eliminarea lui Zeki Celik. Însă milanezii nu au ştiut să beneficieze de avantajul omului în plus, au înscris doar odată, prin Gabbia (min. 85) şi AS Roma s-a calificat în semifinale.

Bayer Leverkusen a rămas neînvinsă şi după acest meci retur din sferturile Europa League. Germanii câştigaseră cu 2-0 meciul tur cu West Ham, iar la Londra au fost conduşi cu 1-0, după reuşita lui Antonio, din minutul 13. Leverkusen a egalat însă, din nou, pe final, prin Frimpong, în minutul 89, şi formaţia antrenată de Xabi Alonso va juca în semifinale, împotriva Romei. Leverkusen a ajuns la 44 de meciuri fără eșec în acest sezon, nou record european.

În celelalte meciuri. FC Liverpool s-a impus la Bergamo, cu Atalanta, scor 1-0, prin golul din penalti al lui Salah (min. 7), dar nu a putut întoarce scorul din tur şi italienii merg în semifinale cu 3-1 scor la general.

Semifinale Europa League

AS Roma - Bayer Leverkusen

Atalanta - Benfica / Marseille

Ce decizie a luat AS Roma în legătură cu antrenorul interimar Daniele De Rossi
Gruparea AS Roma l-a confirmat pe Daniele De Rossi în funcţia de antrenor şi după actualul sezon. "După ce ne-am întâlnit miercuri după-amiază cu Daniele De Rossi, suntem încântaţi...
Meci suspendat în campionatul Italiei, după ce un jucător s-a prăbușit pe teren
Meciul dintre echipele italiene Udinese şi AS Roma, disputat duminică la Udine, în etapa a 32-a din Serie A, a fost întrerupt în minutul 72, după ce Evan Ndicka, jucătorul Romei, s-a...
#bayer leverkusen, #West Ham, #AS Roma, #AC Milan, #Europa League , #stiri Europa League