S-a stabilit prima echipă promovată în Superliga, pentru prima dată în istorie

Miercuri, 24 Aprilie 2024, ora 23:15
521 citiri
Unirea Slobozia a promovat în Superliga

Echipa Unirea Slobozia a învins miercuri, în deplasare, scor 1-0, gruparea CS Mioveni, în etapa a şasea din play-off-ul ligii secunde. Unirea Slobozia a promovat în Superligă pentru prima oară în istoria sa.

Unirea Slobozia s-a impus la Mioveni dintr-un penalti obţinut de Vlăsceanu la un fault în careu comis de Massaro, penalti transformat de Florin Purece în minutul 45+3.

Cu această victorie, echipa antrenată de Adrian Mihalcea a ajuns la 53 de puncte şi conduce în play-off-ul ligii secunde cu 53 de puncte, urmată de CSC Şelimbăr (46 de puncte) şi Corvinul Hunedoara (45 de puncte). Ambele echipe nu au însă drept de promovare, iar diferenţa dintre Unirea Slobozia şi prima echipă cu drept de promovare, Gloria Buzău, este de 12 puncte cu patru etape rămase până la finalul sezonului în Liga 2.

Pentru Unirea Slobozia este prima promovare pe scena primei ligi din istoria clubului.

În al doilea meci al zilei, CSC Şelimbăr şi FC Csikszereda au încheiat la egalitate, scor 2-2. Pentru gazde a deschis scorul Monea, în minutul 4. Pinter a egalat pentru oaspeţi după doar două minute. Şelimbăr a revenit în avantaj în minutul 53, prin Stefan Visic, iar Makrai a egalat pentru Csikszereda în minutul 84. Echipa din Miercurea Ciuc se află pe locul 5 în play-off, cu 40 de puncte.

Meciul U Cluj - Poli Iași a aprins și mai mult lupta pentru evitarea retrogradării. Clasamentul cu trei etape înainte de final
Formaţia Universitatea Cluj a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Poli Iaşi, într-un meci din etapa a şasea a play-out-ului Superligii. Golul a fost marcat de D....
FC Botoșani - Dinamo, o nebunie de meci: autogol, gol anulat, penalty ratat, accidentare gravă. Lovitura de grație, în prelungiri
Formaţia Dinamo a fost învinsă, marţi, în deplasare, cu scorul de 2-1, de echipa FC Botoşani, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. Pentru FC Botoşani au marcat Moura (13 -...