Irina Begu se califica in turul 3 de la Roland Garros

Joi, 30 Mai 2019, ora 15:56
28196 citiri

Irina Begu s-a calificat in turul 3 de la Roland Garros dupa ce a reusit sa o invinga pe Karolina Muchova (73 WTA) cu scorul 1-6, 6-3, 6-4.

Irina a inceput foarte slab acest meci si a pierdut primul set cu 6-1, in doar 34 de minute, dupa ce a fost condusa si cu 5-0.

Lucrurile au luat insa o turnura diferita din setul secund, deoarece Irina a devenit mai agresiva si mai precisa si a reusit sa intoarca soarta partidei.

Muchova a picat si a inceput sa devina tot mai nervoasa, in timp ce Irina a tratat cu calm finalul partidei, obtinand astfel calificarea in turul 3.

Pentru Irina urmeaza un duel cu tanara Amanda Anisimova, o viitoare stea a tenisului feminin aflata pe locul 51 in clasamentul WTA, ce le-a eliminat de la Roland Garros pe Dominika Cibulkova si Aryna Sabalenka.

Partida din turul trei va avea loc sambata, la o ora ce nu a fost stabilita momentan.

Pentru calificarea in turul 3, Irina si-a asigurat un cec in valoare de 143 de mii de euro.

Desfasurarea intalnirii:

Irina Begu - Karolina Muchova 1-6, 6-3, 6-4

15:57 - Irina face break si se califica in turul 3!

15:49 - Muchova face rebreak si scorul devine 5-4.

15:44 - Irina face break, are 5-3 si serveste acum pentru calificarea in turul 3!

15:39 - Echilibrul continua, iar Irina conduce cu 4-3.

15:36 - Muchova egaleaza la trei.

15:32 - Game fara probleme pentru Irina, care conduce cu 3-2.

15:30 - Se merge cap la cap in setul decisiv si scorul este 2-2.

15:25 - Irina nu are emotii la serviciu in acest game si conduce cu 2-1.

15:22 - Muchova reuseste sa egaleze la unu.

15:18 - Irina isi face serviciul in startul setului decisiv.

15:13 - Irina mai face un break si castiga setul doi! Vom avea set decisiv!

15:12 - Irina se distanteaza la 5-3 si se pregateste sa duca meciul in set decisiv.

15:08 - Irina face break si conduce cu 4-3!

15:03 - Irina salveaza o minge de break si scorul devine 3-3.

15:00 - Muchova revine in avantaj si are 3-2.

14:54 - Rebreak izbutit de tenismena din Cehia.

14:50 - Break reusit de Irina Begu.

14:45 - Irina reuseste sa-si faca serviciul si egaleaza la 1.

14:40 - Munchova incepe bine si setul doi.

14:35 - Inca un break reusit de Karolina Muchova, care isi adjudeca fara probleme primul set.

14:30 - Game la 0 reusit de Karolina Muchova, aflata la doar un pas de castigarea primului set.

14:26 - Irina reuseste cu mare dificultate sa faca un game.

14:18 - Inceput dezastruos pentru Irina Begu, condusa cu 4-0 la 15 minute de la startul meciului.

14:13 - Irina isi pierde din nou serviciul, iar Muchova se distanteaza la 3-0.

14:11 - Karolina Muchova isi consolideaza breakul.

14:06 - Break izbutit de tenismena din Cehia in debutul jocului.

ora 14:02 - Incepe partida, cu Irina prima la serviciu.

INFO: 116 e locul ocupat de Irina Begu in clasamentul WTA, in timp ce jucatoarea din Cehia se afla pe pozitia 73.

INFO: E prima intalnire directa intre cele doua.

26 mai - 9 iunie e perioada in care se desfasoara Roland Garros 2019.

Gabriela Firea iese în stradă. Candidata PSD la Primăria Capitalei vrea întâlniri directe cu electoratul
Gabriela Firea, candidatul PSD la Primăria Capitalei, nu va sta la birou în timpul campaniei electorale. Firea a declarat miercuri, 24 aprilie, că îşi va axa campania în primul rând pe...
Lider PNL inculpat pentru corupție și-a depus candidatura la locale: ”Intru în competiţie bărbăteşte, deschis şi asumat”
Preşedintele PNL Prahova, Iulian Dumitrescu, inculpat pentru corupţie şi cu interdicţia de a exercita funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Prahova, şi-a depus miercuri, 24 aprilie,...