Presa externa, despre victoria de senzatie a Irinei Begu dupa un meci maraton

Joi, 26 Mai 2016, ora 07:29
23154 citiri

Presa externa saluta victoria de senzatie a Irinei Begu, de miercuri seara, in turul al doilea de la Roland Garros, romanca depasind-o in trei seturi dupa un meci maraton pe americanca Coco Vandeweghe.

Site-ul WTA scrie ca Irina i-a tinut piept americancei, castigand cel mai lung meci din circuitul feminin de tenis din acest an, si aminteste ca jucatoarea din SUA a servit pentru meci la 5-4 in setul trei.

L'Equipe titreaza ca Begu se califica in turul al treilea la Roland Garros dupa un mare efort si noteaza ca romanca "nu a fost departe de eliminare intr-un duel palpitant contra lui Coco Vandeweghe".

"Dupa o lupta intensa, Irina Begu s-a calificat in turul al treilea la Roland Garros. Romanca, ale carei rezultate recente pe zgura (sfert la Madrid si semifinala la Roma) sunt motive de optimism, a avut probleme cu Vandeweghe", mai scrie publicatia franceza, subliniind ca setul decisiv a avut o ora si jumatate.

Si Le Figaro a subliniat meciul plin de suspans dintre cele doua jucatoare, in timp ce Associated Press a remarcat ca partida a fost una maraton.

"Super efort din partea ambelor jucatoare. Noi suntem extenuati doar uitandu-ne la meci", scrie si blogul Roland Garros.

Citeste mai multe despre reactiile specialistilor dupa meciul Irinei, cel mai lung din circuitul WTA din acest an.

Irina Begu s-a calificat in turul al treilea de la Roland Garros dupa o victorie de poveste obtinuta in fata americancei Coco Vandeweghe.

Sportiva noastra s-a impus in trei seturi, scor 6-7, 7-6, 10-8, dupa trei ore si 38 de minute de joc.

In turul al treilea, vineri, Begu o va intalni pe nemtoaica Annika Beck, locul 39 WTA, aceasta avand si ea nevoie de trei seturi pentru a o invinge pe Kateryna Bondarenko.

Citeste mai multe despre victoria Irinei Begu de la Roland Garros.

”Nu am ce să-mi reproșez. Mandatul rămâne pe masa coaliției”. Cîrstoiu a făcut declarații în faţa Spitalului Universitar. Explicaţii privind acuzaţiile de incompatibilitate
Dan Tănasă, candidatul AUR la Primăria Brașov: ”Braşovenii nu mai sunt nevoiţi să aleagă răul cel mai mic”
Alianţa pentru Unirea Românilor, filiala Braşov, a prezentat, vineri, candidatul pentru funcţia de primar al Municipiului Braşov în persoana deputatului Dan Tanasă. Acesta a declarat...
#presa externa victorie Irina Begu, #Irina Begu meci maraton, #Begu meci maraton Roland Garros, #Begu victorie Coco Vandeweghe , #Roland Garros