Irina Begu, calificare spectaculoasa in sferturi la Madrid

Miercuri, 06 Mai 2015, ora 13:52
28435 citiri

Irina Begu s-a calificat miercuri dupa-amiaza in sferturile de finala ale turneului de la Madrid.

Tenismena noastra, aflata pe locul 37 in ierarhia WTA, a invins-o in optimile de finala pe cehoaica Barbora Strycova (locul 23 WTA) in doua seturi, scor 6-4, 6-4.

Intalnirea dintre cele doua tenismene a durat o ora si 40 de minute, iar Irina a obtinut o calificare surprinzatoare in fata uneia dintre cele mai in forma jucatoare ale acestui an, care in primul tur a eliminat-o pe canadiana Eugenie Bouchard.

Irina s-a impus dupa doua seturi disputate, dar controlate de sportiva romanca, pe care o asteapta acum o misiune extrem de dificila in sferturi: a 4-a favorita la castigarea turneului, o alta tenismena din Cehia - Petra Kvitova.

Adversara de top pentru Irina Begu in sferturi la Madrid

Dupa aceasta calificare, Irina si-a asigurat un cec in valoare de 100.315 euro si 215 puncte in clasamentul WTA.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Irina Begu (locul 37 WTA) si cehoaica Barbora Zahlavova Strycova (locul 23 WTA), din optimile de finala ale turneului de la Madrid.

Desfasurarea partidei:

Irina Begu - Barbora Strycova 6-4, 6-4

ora 13:52 - GAME, SET SI MECI IRINA BEGU! Sportiva noastra reuseste surpriza si se califica in sferturi dupa o partida excelenta si un set doi spectaculos. Irina a castigat game-ul decisiv revenind de la 0-40.

ora 12:52 - Irina Begu isi adjudeca primul set, unul foarte echilibrat. Cele doua tenismene si-au castigat serviciile pana la 4-4, moment in care sportiva noastra a facut un break, iar apoi a castigat setul cu un game la 0.

ora 12:12 - A inceput partida.

INFO: Va fi prima intalnire directa intre cele doua sportive.

6-4, 6-2 cu Varvara Lepchenko.

INFO: Castigatoarea acestei intalniri o va intalni in sferturi pe invingatoarea partidei dintre Petra Kvitova (fav.4) si Anastasia Pavlyuchenkova.

Turneul de la Madrid, dotat cu premii totale in valoare de 4,7 milioane de euro, va avea loc in perioada 2-10 mai.

UDMR propune "Ziua de Curăţenie Naţională". Când ar avea loc noua inițiativă dedicată protecției mediului
A treia zi de sâmbătă din luna septembrie ar putea deveni „Ziua de Curăţenie Naţională”, potrivit unui proiect de lege al UDMR depus la Parlament, având ca scop principal creşterea...
Gabriela Firea jubilează: Situația lui Cătălin Cîrstoiu va fi discutată în coaliție
Preşedinta PSD Bucureşti, Gabriela Firea, a declarat joi, 18 aprilie, că situaţia candidatului susţinut de PSD şi PNL la Primăria Capitalei, Cătălin Cîrstoiu, ar urma să fie discutată...
#Irina Begu calificare sferturi Madrid, #LIVE meci Irina Begu, #LIVE Irina Begu Madrid, #Irina Begu optimi Madrid , #stiri Irina Begu