Irina Begu, eliminata surprinzator in primul tur la US Open

Luni, 28 August 2017, ora 22:33
16670 citiri

Irina Begu a fost eliminata, luni seara, in primul tur al turneului de Grand Slam de la US Open.

Reprezentanta noastra, aflata pe locul 55 in ierarhia WTA, a fost invinsa surprinzator de Kateryna Kozlova, jucatoare clasata pe pozitia 118 WTA si ajunsa pe tabloul principal dupa ce a trecut de calificari.

6-2, 7-6 (7) pentru ucraineanca a fost scorul intalnirii.

Irina si Kateryna au oferit o partida antrenanta, cu multe rasturnari de situatie.

Primul set a inceput excelent pentru Irina, care s-a desprins imediat la 2-0, insa au urmat nu mai putin de 6 game-uri la rand castigate de Kozlova, iar primul set i-a revenit acestaia destul de usor.

La fel au mers lucrurile si in setul doi, doar ca de aceasta data Irina a revenit de la 2-5 si minge de meci pentru Kozlova si a impins setul la tie-break. Acolo, tenismena noastra a ratat 5 mingi de set, inainte ca ucrainean sa puna capat meciului si sa avanseze in runda urmatoare, unde o va intalni pe castigatoarea partidei dintre Anastasija Sevastova si Carina Witthoft.

In ceea ce-o priveste pe Irina, pleaca spre casa cu un cec in valoare de 50.000 de dolari si 10 puncte in ierarhia WTA.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida pe care Irina Begu a disputat-o in primul tur al turneului de Grand Slam de la US Open.

Irina Begu - Kateryna Kozlova 2-6, 6-7 (7)

ora 22:28 - Irina rateaza 5 mingi de set in tie-break, iar tenismena din Ucraina castiga, in cele din urma, setul si meciul. 9-7 a fost in tie-break.

- 6-6 dupa 12 mingi jucate, desi Irina a avut 6-2 si 4 mingi de set.

- 4-2 in favoarea Irinei e scorul la tie-break dupa 6 mingi jucate.

22:17 - Game Irina si setul va fi decis la tie-break.

22:05 - Un nou game in contul Irinei si reprezentanta noastra revine de la 2-5 la 5-5.

21:59 - Irina salveaza o minge de meci, iar apoi reuseste breakul.

21:54 - Game Irina, dar Kateryna va servi pentru castigarea meciului.

21:48 - Trei sanse de break irosite de Irina, iar Kozlova se apropie la doar un game de castigarea partidei.

21:43 - Inca un break pentru tenismena aflata pe locul 118 WTA.

21:38 - Rebreak reusit de Irina.

21:33 - Break Katryna Kozlova si ucraineanca se desprinde si in acest set II.

21:23 - Rebreak al tenismenei din Ucraina.

21:14 - Irina incepe din nou setul cu un break.

21:10 - Kateryna Kozlova castiga primul set cu 6-2, dupa 6 game-uri consecutive castigate!

21:00 - Patru game-uri la rand reusite de Kateryna Kozlova.

20:54 - Rebreak al ucrainencei si scorul devine 2-2.

20:41 - Irina incepe foarte bine, cu un break.

ora 20:35 - A inceput partida.

INFO: Partida nu e televizata.

INFO: Irina ocupa locul 55 in ierarhia WTA, in timp ce adversara ei din Ucraina se afla pe pozitia 118.

INFO: Cele doua s-au mai intalnit de doua ori pana acum, ambele dispute fiind castigate de reprezentanta noastra:

2014, Tashkent: 6-3, 6-1;

2015, Seul: 6-2, 6-4.

Editia din acest an a US Open se desfasoara in perioada 28 august - 10 septembrie.

Marcel Ciolacu, după ce a scos Buzăul din Moldova: ”Sunt român, mama era din Tecuci...”
Președintele PSD, Marcel Ciolacu, a revenit cu precizări după ce a declarat că ”Buzăul nu e în Moldova”. Afirmația a fost făcută în legătură cu autostrada care va lega Moldova de...
Strada surpată la Slănic s-a construit peste o mină. Ciolacu: ”Ce vreţi să fac? Să ştiu unde s-au făcut drumurile peste mine?”
Prim-ministrul Marcel Ciolacu a afirmat, întrebat despre situaţia de la Slănic, Prahova, unde o stradă s-a surpat, formându-se un crater de doi metri, că a fost făcut un drum peste o mină....
#Irina Begu eliminata, #LIVE meci Irina Begu, #Irina Begu US Open , #stiri Irina Begu