Irina Begu a castigat finala turneului WTA de la Seul

Duminica, 27 Septembrie 2015, ora 09:31
25967 citiri

Irina Begu a castigat finala turneului WTA de la Seul, din Coreea de Sud, dupa o partida pe care a dominat-o de la inceput pana la sfarsit, impotriva jucatoarei Aliaksandra Sasnovich, din Belarus.

Cele doua sportive au mers umar la umar in primul set, fiecare reusind cate doua break-uri in primele trei game-uri castigate. La 3-3, Irina Begu a facut inca un break, iar apoi s-a distantat decisiv, reusind sa castige primul set dupa ce a avut trei mingi de set.

Setul al doilea a inceput excelent pentru jucatoarea din Romania, care a reusit doua game-uri albe din primele trei castigate. Begu a dus scorul la 5-0, dupa care a urmat un game alb al bielorusei, locul 136 WTA.

Romanca a reusit insa sa castige in cele din urma fara probleme partida care a durat o ora si 19 minute, dupa un ultim game cu trei mingi de meci.

Aceasta a fost a cincea finala WTA disputata de jucatoarea din Romania in cariera sa si a doua castigata, ea castigand doar una din precedentele patru, in septembrie 2012, la Taskent, impotriva croatei Donna Vekici.

Dupa aceasta partida, Irina Begu pleaca in China, pentru meciul de luni din primul tur al turneului WTA de la Wuhan, impotriva Zarinei Diyas, din Kazahstan, locul 41 WTA.

Irina Begu - Aliaksandra Sasnovich 6-3, 6-1

Desfasurarea intalnirii:

09:31 - Game, set si meci pentru Irina Begu, care castiga astfel turneul de la Seul, al doilea turneu castigat in cariera.

09:25 - Game alb pentru jucatoarea din Belarus, Irina serveste pentru castigarea meciului.

09:21 - Irina Begu isi castiga serviciul, dupa ce a pierdut 3 puncte la rand, si scorul devine 5-0.

09:16 - Inca un break pentru jucatoarea din Romania, care se apropie de castigarea meciului.

09:11 - Un nou game la zero al Irinei Begu, care conduce cu 3-0.

09:07 - Break la zero pentru romanca.

09:04 - Inceput bun pentru Begu, care conduce cu 1-0.

08:56 - Romanca a castigat un game foarte disputat si primul set al partidei.

08:50 - Irina Begu isi castiga serviciul si se apropie la un punct de castigarea setului.

08:45 - Tenismena din Romania face rebreak si revine la conducere.

08:42 - Begu isi pierde din nou serviciul, iar scorul devine egal.

08:36 - Jucatoarea din Belarus isi castiga si ea serviciul si reduce din diferenta.

08:32 - Romanca este prima care isi face serviciul si se distanteaza la 3-1.

08:25 - Irina Begu revine si conduce cu 2-1, dupa un nou break.

08:21 - Sasnovich revine si face rebreak.

08:16 - Inceput excelent pentru jucatoarea din Romania, care face break-ul.

08:13 - A inceput partida, cu Sasnovich la serviciu.

08:08 - Cele doua jucatoare au iesit pe teren si fac incalzirea.

INFO: Jucatoarea din Romania, locul 29 WTA, este principala favorita a turneului. De partea cealalta, bielorusa este pe locul 136 WTA. Acesta este primul meci intre cele doua tenismene.

WTA Seul: Avancronica marii finale Irina Begu - Aliaksandra Sasnovich

INFO: Begu a trecut la acest turneu de urmatoarele adversare: Katerina Kozlova, 6-2, 6-4, Polona Hercog, 6-2, 6-7, 6-2, Johanna Larsson, 6-4, 7-5 si de Alison Van Uytvanck, 6-0, 6-2, in semifinale.

WTA Seul: Irina Begu se califica in marea finala dupa un joc impecabil

De cealalta parte, Sasnovich a trecut de romanca Alexandra Dulgheru, 6-3, 6-2, de Magdalena Rybarikova, 6-3, 6-3, de Sloane Stephens cu 6-3, 6-2 si de Anna Schmiedlova in semifinale, favorita 2, cu 3-6, 6-3, 6-3.

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
#Irina Begu castigat Seul, #Begu castigat turneu Seul, #Irina Begu LIVE, #Irina Begu finala Seul, #Irina Begu direct, #Irina Begu Sasnovich, #meci Irina Begu, #meci Begu LIVE , #stiri Irina Begu