Irina Begu, victorie dramatica in turul al doilea de la Madrid, cu Garbine Muguruza

Luni, 02 Mai 2016, ora 23:55
45224 citiri

Irina Begu a castigat dramatic, in trei seturi, partida din turul al doilea al turneului WTA al lui Ion Tiriac de la Madrid, impotriva ibericei Garbine Muguruza, dupa ce romanca a condus cu 5-2 in primele doua seturi, pierzandu-l pe primul si castigandu-l pe cel de-al doilea la tie-break.

Begu parea ca isi va adjudeca fara probleme primul set, conducand la un moment dat cu 4-1 si 5-2, insa Muguruza, locul 4 WTA, a revenit si a castigat 5 game-uri consecutive, adjudecandu-si setul.

Setul al doilea a parut tras la indigo - Irina a avut 4-1, 5-2, iar iberica a ajuns la moment dat la scorul de 6-5, insa Irina a reusit cumva sa faca break-ul, dupa ce adversara sa avea 30-0, fiind la doua puncte de castigarea meciului. In tie-break, romanca a fost mai puternica mental, trimitand partida in setul decisiv.

Aici, Muguruza nu a mai avut replica, de la 3-3, iar Irina Begu a reusit o victorie superba, dupa doua ore si 44 de minute de joc, scor 5-7, 7-6, 6-3.

In optimi, jucatoarea noastra o va intalni pe americanca de pe locul 59 mondial, Christina McHale, care a invins-o surprinzator pe Karolina Pliskova, locul 20, scor 7-6, 6-4.

Irina Begu - Garbine Muguruza 5-7, 7-6 (4), 6-3

23:54 - Game set si meci pentru Irina, care incheie cu un break partida, reusind o victorie superba!

23:44 - Moment ce se poate dovedi decisiv. Irina face break si conduce cu 4-3! Romanca urmeaza la serviciu.

23:15 - Jucatoarea noastra isi pastreaza taria, insa, in finalul acestui set al doilea, pe care il castiga la tie-break, iar meciul intra in setul decisiv.

23:06 - Irina reuseste sa trimita setul al doilea la tie-break.

22:48 - Begu a avut trei mingi de set, insa si-a pierdut serviciul, iar adversara sa serveste pentru a egala la 5. Scorul a evoluat asemanator ca in primul set.

22:30 - Irina conduce din nou cu 4-1, si in setul al doilea. Sa speram ca jucatoarea noastra va reusi sa castige si sa impinga meciul in decisiv.

22:06 - Dupa ce a condus cu 5-2 si a fost in cateva randuri la doua mingi de castigarea setului, Irina a cazut si i-a permis adversarei sa castige 5 game-uri consecutive si sa ia primul set!

21:57 - Iberica revine si castiga la randul sau 4 dintre urmatoarele 5 game-uri disputate, egaland scorul.

21:32 - Irina Begu conduce cu 4-1, inceput excelent pentru jucatoarea noastra!

21:12 - A inceput partida!

21:05 - Cele doua jucatoare au iesit pe teren, iar partida va incepe cu Irina la servicu.

Irina Begu, victorie superba cu Bouchard la Madrid

INFO: In primul tur, Begu, locul 34 WTA, a trecut superb duminica de canadianca Eugenie Bouchard, scor 6-4, 3-6, 6-4, dupa doua ore si jumatate de joc.

INFO: Muguruza, locul 4 WTA, a depasit-o pe slovaca Anna Karolina Schmiedlova, scor 6-2, 7-5. Dupa eliminarile surprinzatoare ale lui Kerber si Radwanska, Muguruza a ramas principala favorita a turneului.

INFO: Cele doua jucatoare s-au mai intalnit de doua ori, iar iberica a castigat ambele partide, in 2012 si 2015.

Replică tăioasă pentru Piedone. Nicușor Dan a ieșit la atac: "Asta e singura luptă care contează!"
Nicușor Dan este susținut la aceste alegeri de Dreapta Unită, formată din USR, FD și PMP. Edilul, care are de dus o luptă dificilă cu Cristian Popescu Piedone, a ieșit la atac, în cadrul...
Ludovic Orban, dezlănțuit: „Nu mi-e frică de voi, securiștilor!". Fostul premier a anunțat prima reformă a alianței FD+USR+PMP
Ludovic Orban face mare scandal din opoziție. Fostul premier, fost lider al PNL, se află într-un război continuu după ce Klaus Iohannis l-a trecut pe „linie moartă". Ludovic Orban este...
#Begu victorie Muguruza, #Begu optimi Madrid, #Irina Begu Garbine Muguruza Madrid, #Irina Begu turul doi Madrid, #Irina Begu Madrid , #stiri Irina Begu