Calificare minunata pentru Irina Begu in optimi la Miami, dupa un thriller de aproape trei ore

Luni, 28 Martie 2016, ora 00:03
56188 citiri

Irina Begu s-a calificat in optimile de finala ale turneului WTA Masters Series 1000 de la Miami, dupa o victorie in fata Kristinei Pliskova din Cehia, scor 7-5, 4-6, 6-4.

Partida a durat doua ore si 39 de minute.

Primul set a fost unul al echilibrului, deznodamantul venind la final, la 6-5 pentru Begu si serviciul Pliskovei. Aici, Begu a fortat exact cand trebuia si si-a trecut in cont prima mansa, conducand pe tabela cu 1-0.

Echilibrat a fost si setul secund, dar cu un plus pentru sportiva din Cehia, care a fost mai tot timpul in control. 6-4 s-a terminat, dupa 52 de minute, 2 mai multe ca durata, comparativ cu primul set.

Setul decisiv a fost pe alocuri dramatic, dar pana la urma maturitatea si experienta sportivei noastre si-au spus cuvantul.

A fost 6-4 pentru Begu, care bifeaza o optime de turneu Masters 1000.

Acolo, ea va da piept cu Madison Keys (SUA), care a trecut de Roberta Vinci, Italia, scor 6-4, 6-4.

Romania are asadar 3 fete calificate in optimi la Miami, alaturi de Begu existand si Simona Halep, care va juca in fata lui Heather Watson, Marea Britanie si Monica Niculescu, sportiva care va intalni pe invingatoarea dintre Konta si Vesnina.

Desfasurarea intalnirii:

00.01: MECI Irina Begu! 6-4 in decisiv, dupa un thriller de 2 ore si 39 de minute!!

23.55: Begu mai face un punct, este 5-4, Pliskova trebuie sa serveasca pentru a ramane in meci.

23.51: 4-4, Pliskova revine in acest set.

23.48: Begu a avut si acum sanse de desprindere pe tabela, pentru 5-2, dar Pliskova rezista, este 4-3.

23.38: Si inca un rebreak, Begu face 4-2.

23.34: Begu a avut mingi de 4-1, dar acum este 3-2...

23.28: Break facut de Begu, este 3-1 in decisiv!

23.23: 2-1 Begu, al doilea game la zero pe propriul sau serviciu in acest set.

23.21: 1-1, desi Begu a avut 30-0..

23.17: Inceput bun pentru Begu, 1-0 cu game la zero pe propriul serviciu in setul 3.

23.05: SET facut de Pliskova, 6-4. Avem decisiv.

22.59: 5-3 Pliskova, aproape de set decisiv..

22.48: 4-3 Pliskova, inca un break facut de cehoaica.

22.47: 3-3, Begu egaleaza in acest set, este o revenire buna pentru Irina.

22.42: Begu puncteaza, este 3-2 in acest set.

22.38: 3-1 Pliskova, Begu pare sa fi pierdut putin controlul.

22.32: 2-1 cu break Pliskova.

22.29: 1-1, Pliskova egaleaza rapid.

22.25: Incepe bine Irina setul 2, 1-0.

22.13: Break Begu exact cand trebuia si SET. 7-5 Irina Begu si 1-0 la seturi cu Pliskova.

22.02: 6-5 Begu, ne indreptam spre un tiebreak.

21.59: 5-5, mult echilibru in acest set.

21.55: 5-4 Begu, Pliskova serveste pentru a ramane in set.

21.52: 4-4, se merge acum cap la cap.

21.49: 4-3 Begu, Irina iese cu bine dintr-o perioada mai slaba.

21.47: 3-3, rebreak Pliskova si o luam de la capat.

21.44: 3-2, Pliskova mai face un game.

21.39: 3-1 Irina, primul break al serii vine acum, pentru sportiva noastra.

21.32: 2-1 Begu, Irina momentan sta bine la serviciu.

21.27: Ambele fete si-au facut primele servicii, este 1-1.

21.23: Incepe jocul, serveste Irina!

21.17: Irina Begu va servi prima in meci, momentan suntem la incalzire.

21.00: Final de meci si la dublu, Huey/Mirnyi s-au impus cu 7-6, 6-4. Ne pregatim de jocul Irinei!

20.31: Primul meci de pe terenul 2 a luat sfarsit, Timea Babos a trecut de japoneza Osaka, scor 7-5, 6-0. Al doilea meci este unul de dublu, Huey/Mirny versus Dodig/Melo. Primul set a fost castigat de primii, scor 7-6. Dupa dublu va incepe si Irina.

Begu s-a calificat in aceasta faza dupa o victorie fabuloasa in turul secund, in fata lui Sabine Lisicki din Germania, dupa ce aceasta a avut 5-0 in decisiv, plus o minge de meci la 5-1 si serviciul.

Kristina Pliskova este sora mai celebrei Karolina Pliskova, semifinalista la Indian Wells si eroina echipei Cehia la Cluj, in Fed Cup, cand Romania a pierdut dramatic in sferturile competitiei, 2-3.

Irina, locul 35 WTA, nu s-a mai intalnit niciodata cu Pliskova.

In turul I, Begu a invins-o pe Sakkari din Grecia. Pliskova a trecut de doua tururi de calificare intai la Miami, iar pe tabloul principal le-a depasit pe Paula Badosa din Spania si pe Belinda Bencic, ultima retragandu-se la 1-4 in primul set.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Begu Pliskova live Miami, #Begu live in turul 3 Miami, #live text Irina Begu Miami , #stiri Irina Begu