Irina Begu, eliminata de Sharapova la Wimbledon

Vineri, 03 Iulie 2015, ora 18:48
28669 citiri

Irina Begu a fost eliminata vineri in turul III la Wimbledon.

Tenismena noastra a fost invinsa de favorita numarul 4 la castigarea turneului, rusoaica Maria Sharapova, in doua seturi, scor 4-6, 3-6.

O ora si 23 de minute a dura partida dintre cele doua, una foarte echilibrata in primul set.

Irina a inceput excelent primul set, cu un break, si a reusit sa se tina aproape de Sharapova, favorita certa inaintea disputei.

Dupa un prim set castigat greu, rusoaica a inceput ca din tun in cel de-al doilea si s-a desprins, aproape imediat, la 5-0. Irina a reusit si ea trei game-uri consecutive, dar victoria i-a revenit Sharapovei.

Pentru prezenta in turul III la Wimbledon, Irina si-a asigurat un cec in valoare de 77.000 de euro si 130 de puncte in clasamentul WTA.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Irina Begu (fav.31) si Maria Sharapova (fav.4), din turul III al turneului de Grand Slam de la Wimbledon.

Desfasurarea intalnirii:

Irina Begu - Maria Sharapova 4-6, 3-6

setul II:

- Game, set si meci Maria Sharapova.

- Irina reuseste trei game-uri la rand, iar scorul a devenit 3-5 in acest set secund.

- Sharapova a servit pentru castigarea meciului, dar Irina a reusit breakul.

- Tenismena noastra reuseste primul ei game, dupa 7 la rand castigate de Sharapova.

- Game Sharapova si scorul e 5-0 in acest moment.

- Irina are 40-15, dar Sharapova revine din nou si face un nou break.

- Inca un game pentru Sharapova, care se desprinde la 3-0 si pare ca are meciul in mana.

- Break la 0 reusit de Sharapova.

- Rusoaica incepe cu un game castigat usor.

- Sharapova va servi prima si in setul doi.

setul I:

- Break Sharapova, iar rusoaica isi adjudeca primul set dupa 43 de minute.

- Sharapova castiga din nou fara probleme pe serviciul ei.

- Irina joaca de la egal la egal cu jucatoarea clasata pe locul 4 in ierarhia WTA, iar scorul e 4-4 dupa 8 game-uri disputate.

- Game alb al Sharapovei.

- Sportiva noastra raspunde cu un game castigat la fel de usor.

- Sharapova trage de timp prin toate modalitatile, dar reuseste sa-si castige serviciul fara emotii.

- Irina isi face si ea serviciul si scorul devine 2-2.

- Game usor pentru rusoaica, pe propriul serviciu.

- Sharapova face rebreak-ul dupa ce-a revenit de la 15-40.

- Irina incepe excelent jocul, cu un break.

- Sharapova serveste prima.

ora 17:24 - A inceput partida.

ora 17:08 - Wawrinka s-a impus si in setul III, cu 6-4, astlfel ca intalnirea Irinei va incepe in aproximativ 20 de minute.

ora 17:00 - Partida va incepe dupa terminarea intalnirii dintre Stan Wawrinka si

Fernando Verdasco. In acest moment, scorul este 6-4, 6-3, 4-4 in favoarea elvetianului.

INFO: Partida are loc pe terenul numarul 1 si va fi transmisa in direct la TV de Digi Sport 2.

INFO: Cele doua s-au mai intalnit pana acum o singura data, in 2012, la Madrid, cand rusoaica s-a impus in doua seturi, scor 6-0, 6-3.

INFO: Rezultatele inregistrate de Irina Begu si Maria Sharapova in primele doua runde la Wimbledon:

Irina Begu:

7-6, 6-1 cu Daria Gavrilova;

7-5, 6-7, 7-5 cu Lesia Tsurenko.

Maria Sharapova:

6-2, 6-2 cu Johanna Konta;

6-3, 6-1 cu Richel Hofenkamp.

INFO: Castigatoarea o va intalni in runda urmatoare pe invingatoarea partidei dintre Zarina Diyas si Andrea Petkovic (fav.14).

Wimbledon 2015 are loc in perioada 29 iunie - 12 iulie.

Decizia BEC de a respinge protocolul Alianței Dreapta Unită, trasă la indigo cu cea dată pentru Alianța USR-PLUS în 2019. Excepția pentru PSD și precedentul Vadim Tudor
Alianța Dreapta Unită, formată din USR, PMP și partidul Forța Dreptei se găsește în imposibilitatea de a avea liste comune de candidați pentru alegerile din 9 iunie, după ce Biroul...
Cătălin Drulă acuză PSD că i-a ”momit” sau șantajat pe primarii USR: ”Ai zece milioane, dacă treci la noi”
Preşedintele USR, Cătălin Drulă, susţine că unii primari USR ar fi fost ”şantajaţi” sau ”momiţi” să treacă la PSD, în condiţiile în care de faţă era şi liderul social...