Irina Begu, invinsa in turul al doilea de la Wuhan

Marti, 29 Septembrie 2015, ora 12:48
20935 citiri

Irina Begu a fost invinsa, marti, in turul al doilea al turneului WTA de la Wuhan, China, de italianca Roberta Vinci, scor 4-6, 3-6, dupa un meci in care romanca a ratat o multime de mingi de break.

Romanca a fost invinsa la capatul unei partide care a durat o ora si 42 de minute si in care romanca a pierdut 15 mingi de break, ce i-ar fi putut aduce nu mai putin de 6 game-uri.

In primul set, Irina a ratat mingi de break in fiecare din primele trei game-uri castigate de Vinci pe serviciul sau. In plus, si-a pierdut serviciul la 2-3, astfel ca pana la final nu a reusit sa mai egaleze, fiecare jucatoare realizand cate un break.

Romanca a inceput la fel si setul al doilea, cu ratarea unui break, iar Vinci s-a distantat la 3-1. Begu a egalat si parea ca va incerca sa castige setul, dar a ratat iar o minge de break, dupa care a urmat un break alb al adversarei si o noua minge de break ratata, astfel ca romanca a pierdut in cele din urma si setul al doilea si meciul.

Irina Begu este eliminata astfel din turul al doilea al puternicului turneu WTA din China, dupa ce, in urma cu doua zile, reusise sa castige turneul WTA de la Seul. Vinci va juca in optimi cu castigatoarea din partida dintre Petra Kvitova, din Cehia, locul 4 WTA, si rusoaica Daria Gavrilova, locul 37 WTA.

Irina Begu - Roberta Vinci 4-6, 3-6

Desfasurarea intalnirii:

12:47 - Game, set si meci pentru Roberta Vinci! Italianca se califica in optimile de finala.

12:41 - Roberta Vinci face insa break-ul si va servi pentru castigarea meciului.

12:37 - Inca o minge de break ratata de Irina, care pierde acest game.

12:32 - Tenismena noastra reuseste sa revina in meci si sa egaleze la 3.

12:27 - Break dupa break in acest set. Irina nu renunta si reduce din diferenta. Va servi pentru egalare.

12:20 - Vinci raspunde cu un nou break alb si reface diferenta.

12:17 - Begu nu cedeaza si reuseste un re-break!

12:12 - Italianca a reusit insa sa castige pe serviciul adversarei, dupa ce la randul sau a ratat trei mingi de break.

12:08 - Inca trei mingi de break ratate de Irina Begu, Vinci conduce in debutul celui de-al doilea set.

11:59 - Break alb si set pentru italianca, dupa aproape o ora de joc si multe sanse ratate de Irina Begu.

11:56 - Begu rateaza a opta minge de break, iar Vinci conduce cu 5-4. Jucatoarea noastra serveste pentru ramanerea in set.

11:51 - Romanca ramane concentrata si isi castiga serviciul, egaland la 4.

11:46 - Revine superb Irina Begu, care face re-break dupa un game fulgerator!

11:43 - Inca un game foarte disputat, in care romanca a pierdut cinci ocazii de a obtine punctul, insa Vinci a facut break-ul dupa o prima sansa ratata.

11:31 - Game incredibil in care Begu rateaza nu mai putin de patru mingi de break! Sportiva din Italia este din nou in avantaj.

11:23 - Tensimena noastra nu are insa emotii pe serviciul sau, reusind sa egaleze din nou.

11:19 - Sportiva din Romania rateaza doua mingi de break! Italianca revine si conduce cu 2-1.

11:14 - Irina isi face serviciul si egaleaza la 1.

11:10 - Romanca a pierdut o minge de break, fiind condusa in debutul meciului.

11:05 - A inceput partida, cu Vinci la serviciu.

11:02 - Cele doua jucatoare au iesit pe teren.

INFO 10:20 - Intarzie inceperea partidei, deoarece se asteapta finalul unui alt meci care se disputa pe aceeasi arena.

INFO: Cele doua jucatoare s-au mai intalnit de patru ori, iar romanca a castigat doar o data, in iulie 2011, la Palermo, in doua seturi. Ultima intalnire a avut loc in turul al doilea de la US Open, in 2014, cand Vinci, favorita 28, a invins-o pe Begu in trei seturi.

Irina Begu, victorie superba in primul tur de la Wuhan

Irina Begu, la Wuhan: Avancronica meciului cu finalista US Open

INFO: Jucatoarea din Romania, locul 26 WTA, cea mai buna clasare a carierei, are un moral excelent, dupa ce a castigat duminica al doilea titlu WTA din cariera, la Seul, invingand-o pe bielorusa Aliaksandra Sasnovich, scor 6-3, 6-1.

INFO: In primul tur al turneului de la Wuhan, Begu a invins-o pe Zarina Diyas, din Kazahstan, scor 7-6 (7-5), 7-6 (7-5).

Avancronica WTA Wuhan: Organizatorii au anuntat cand vor juca Halep, Begu si Niculescu

INFO: Roberta Vinci, care a ajuns pana pe locul 11 WTA, in iunie 2013, a reusit cea mai buna performanta a carierei la un turneu de Grand Slam la US Open, in urma cu trei saptamani, cand a ajuns in finala, unde a fost invinsa de compatrioata sa, Flavia Pennetta, cu 7-6, 6-2.

INFO: In primul tur, Vinci, locul 18 WTA, a invins-o in trei seturi, luni dimineata, pe Danka Kovinici, din Muntenegru.

INFO: Invingatoarea din aceasta partida va evolua in turul urmator cu castigatoarea din partida dintre Petra Kvitova, din Cehia, locul 4 WTA, si rusoaica Daria Gavrilova, locul 37 WTA.

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#Irina Begu LIVE, #Irina Begu Roberta Vinci, #Begu Vinci meci Wuhan, #Irina Begu tur doi Wuhan, #Begu Vinci direct , #stiri Irina Begu