Irina Begu produce surpriza la Madrid si o elimina pe Jelena Ostapenko

Sambata, 05 Mai 2018, ora 23:50
30292 citiri

Irina Begu s-a calificat sambata seara in turul doi al turneului de la Madrid, dupa o victorie superba in fata Jelenei Ostapenko.

In ultima partida a zilei la competitia din capitala Spaniei, reprezentanta noastra a facut un meci aproape perfect si s-a impus in doua seturi, scor 6-3, 6-3.

O ora si 24 de minute a durat prima intalnire directa dintre Irina Begu si Jelena Ostapenko.

Ocupanta locului 36 in clasamentul WTA i-a predat o lectie de tenis favoritei numarul 5, care n-a gasit solutii la serviciul si loviturile excelent plasate al romancei in varsta de 27 de ani.

Dupa calificarea in runda a doua a turneului patronat de Ion Tiriac, Irina si-a asigurat un cec in valoare de 32.260 de euro si 65 de puncte in clasamentul WTA.

In turul urmator, Irina o va intalni pe castigatoarea meciului dintre Mihaela Buzarnesu si Maria Sharapova, programat duminica, in jurul orei 16:00.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Irina Begu (locul 36 WTA) si Jelena Ostapenko (locul 5 WTA), din primul tur al turneului de la Madrid.

Irina Begu - Jelena Ostapenko 6-3, 6-3

23:49 - GAME LA O SI IRINA BEGU O INVINGE PE JELENA OSTAPENKO!

23:46 - Al treilea break consecutiv reusit de Irina, care va servi pentru castigarea partidei.

23:39 - Letona nu renunta la lupta si reuseste din nou rebreakul.

23:32 - Irina castiga din nou pe serviciul lui Ostapenko si va servi pentru 5-2.

23:28 - Jelena Ostapenko recupereaza breakul.

23:23 - Break Irina si sportiva noastre conduce cu 3-1 in setul doi.

23:18 - Game la 0 reusit de ocupanta locului 36 WTA.

23:14 - Ostapenko revine de la 0-30 si egaleaza la 1.

23:11 - Irina continua sa serveasca bine si preia conducerea si in acest set II.

23:04 - Break si Irina Begu isi adjudeca primul set!

23:01 - Scorul devine 5-3 in favoarea tenismenei romane, aflata la doar un game distanta de castigarea primului set.

22:57 - Letona isi face serviciul si se mentine aproape de Irina.

22:53 - Sportiva noastra ajunge la 4-2, dupa un game solid pe propriul serviciu.

22:49 - Ostapenko revine de la 0-40 si isi face serviciul.

22:42 - Irina salveaza doua mingi de break si isi pastreaza avantajul de un break.

22:32 - Inceput bun al Irinei, cu break si apoi serviciu castigat la 0.

ora 22:25 - A inceput partida!

INFO: E prima confruntare directa intre cele doua tenismene.

INFO: Partida poate fi vizionata in direct la TV pe postul Digi Sport 2.

Turneul de la Madrid, dotat cu premii in valoare totala de 6,7 milioane de euro, e programat in perioada 5-13 mai.

Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....
Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
#Irina Begu elimina Ostapenko, #LIVE meci Begu Ostapenko, #Irina Begu Jelena Ostapenko, #Irina Begu turneu Madrid , #stiri Irina Begu