Irina Begu revine fantastic si produce surpriza la Australian Open

Luni, 15 Ianuarie 2018, ora 05:16
31988 citiri

Irina Begu s-a calificat luni dimineata in turul II la primul turneu de Grand Slam al anului, Australian Open, dupa un meci cu adevarat nebun.

Tenismena roman, aflata pe pozitia 40 in clasamentul WTA, a invins-o in runda inaugurala pe favorita numarul 31, rusoaica Ekaterina Makarova.

Reprezentanta noastra s-a impus in trei seturi, cu 3-6, 6-4, 8-6, dupa ce a revenit de la 3-6, 0-4 in setul doi, iar apoi de la 3-6, 6-4, 2-5 in setul decisiv.

Cele doua au oferit un meci incredibil, care a durat nu mai putin de 3 ore si a avut parte de rasturnari de scor ametitoare.

Primul set a fost la discretia rusoaicei, care s-a impus cu 6-3.

Setul II parea ca va fi unul chiar si mai usor pentru Makarova, ajunsa la 4-0 in doar cateva minute. Irina a avut insa o rabufnire de orgoliu fantastica si a intors rezultatul.

Am ajuns astfel in setul decisiv, unde rusoaica s-a desprins din nou si a servit pentru castigarea partidei la 5-2. Irina n-a renuntat la lupta nici de aceasta data si a avansat in cele din urma mai departe cu 8-6 in setul trei.

In turul urmator, Irina o va intalni pe croata Petra Martic, aflata pe locul 81 in clasamentul WTA.

Odata cu calificarea in turul doi, sportiva noastra si-a asigurat un cec in valoare de 52.000 de euro si 70 de puncte WTA.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Irina Begu si Ekaterina Makarova, din primul tur al turneului de Grand Slam de la Australian Open.

Irina Begu - Ekaterina Makarova 3-6, 6-4, 8-6

05:14 - Game, set si meci Irina Begu, dupa o revenire de senzatie.

05:07 - Irina Begu reuseste breakul dupa un game maraton si va servi pentru castigarea meciului.

04:50 - 6-6 si jocul va continua pana cand una dintre cele doua tenismene se va desprinde la doua game-uri. Nu avem tie-breakuri in setul decisiv la turneele de Grand Slam.

04:39 - Irina reuseste breakul.

04:36 - Meciul s-a reluat, iar Makarova serveste pentru calificarea in turul urmator.

04:22 - Jocul e intrerupt din cauza ploii.

04:10 - Dupa 7 gameuri consecutive ale romancei, urmeaza 4 game-uri la rand pentru rusoaica.

03:56 - Rusoaica pune capat seriei fantastice a Irinei si egaleaza la 1 cu un break.

03:52 - Break in debutul setului decisiv pentru Irina, care a ajuns la 7 game-uri la rand castigate.

03:38 - FANTASTIC! Tenisemna noastra revine de la 0-4 si castiga setul doi cu 6-4. Vom avea set decisiv.

03:28 - Irina castiga patru game-uri la rand si revine superb de la 0-4.

03:17 - Rebreak al Irinei, care nu renunta la lupta.

03:14 - Un nou break pentru rusoaica, iar meciul pare jucat.

03:04 - Break reusit de Makarova in debutul setului doi.

02:56 - Makarova isi trece in cont inca un break si pune mana pe primul set.

02:37 - Rusoaica reuseste primul break al meciului si va servi pentru 4-2.

ora 02:10 - A inceput partida.

INFO: Irina Begu se afla pe locul 40 in ierarhia WTA, in timp ce tenismena din Rusia ocupa pozitia 31.

INFO: Cele doua s-au mai intalnit de doua ori pana acum, victoriile fiind impartite:

2014, Moscova: 6-4, 6-4 pentru Irina;

2015, Washington: 6-4, 2-6, 6-1 pentru Ektaterina.

Australian Open 2018 se desfasoara in perioada 15-28 ianuarie.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Begu victorie Australian Open, #LIVE meci Begu Makarova, #Begu Makarova Australian Open , #stiri Irina Begu