Irina Begu, victorie superba in primul tur de la Wuhan

Luni, 28 Septembrie 2015, ora 15:09
27983 citiri

Irina Begu s-a calificat in turul al doilea al turneului WTA de la Wuhan, China, luni dupa-amiaza, dupa ce a invins-o pe Zarina Diyas, din Kazahstan, scor 7-6 (7-5), 7-6 (7-5).

Partida a fost una foarte disputata, cele doua sportive mergand umar la umar in primul set, fara sa-si piarda serviciul. Chiar si tie-break-ul a fost unul strans, insa Irina a reusit sa il castige in cele din urma, dupa ce a ratat initial o minge de set.

Partea a doua a meciului a inceput foarte prost pentru romanca, fiind condusa cu 4-0. Begu a revenit insa superb si a egalat la 4. A urmat cate un break pentru fiecare sportiva, iar romanca a preluat pentru prima oara conducerea la 6-5.

Diyas a egalat, astfel ca s-a ajuns din nou in tie-break, care s-a desfasurat asemanator celui precedent. Jucatoarea din tara noastra a ratat o minge de meci, insa in cele din urma a reusit calificarea, dupa o ora si 47 de minute de joc.

Irina Begu confirma astfel forma buna in care se afla, dupa ce a castigat turneul WTA de la Seul, si va juca in turul al doilea cu italianca Roberta Vinci, numarul 18 WTA, care a invins-o in trei seturi, luni dimineata, pe Danka Kovinici, din Muntenegru. Partida va avea loc marti dimineata, dupa ora 09:00.

Irina Begu - Zarina Diyas 7-6 (7-5), 7-6 (7-5)

Desfasurarea intalnirii:

15:09 - Final de meci! Game, set si meci pentru Irina Begu, care castiga setul doi cu acelasi scor!

15:07 - Irina Begu are doua mingi de meci! 6-4 in tie-break.

15:06 - Cele doua tenismene merg umar la umar, 4-4.

15:04 - Scorul este in continuare strans, 3-3

15:02 - Jucatoarea din Kazahstan incepe tare acest tie-break, scorul este 2-1 pentru Diyas.

15:00 - Diyas egaleaza la 6. Urmeaza un nou tie-break.

14:56 - Romanca isi castiga serviciul si conduce pentru prima oara in acest set.

14:53 - Begu face re-break si egaleaza la 5. Este posibil sa avem un noi tie-break.

14:48 - Din pacate, Diyas reuseste si ea break-ul si va servi pentru castigarea setului al doilea.

14:44 - Un nou break al Irinei Begu, revenire de senzatie a sportivei noastre, care egaleaza la 4!

14:40 - Game alb al romancei, care pare ca s-a trezit din pumni.

14:39 - Primul break al romancei, care se apropie la doua puncte si urmeaza la serviciu!

14:35 - Irina Begu reuseste sa-si castige rapid serviciul si primul game al setului.

14:33 - Diyas merge ceas si castiga un nou game. Irina Begu serveste pentru a reduce proportiile scorului

14:29 - Irina Begu pare ca nu se regaseste in acest inceput de set, adversara sa reuseste inca un break si conduce cu 3-0.

14:26 - Jucatoarea din Kazahstan isi face serviciul si conduce cu 2-0.

14:22 - Primul break al partidei apartine Zarinei Diyas, care revine de la 0-15 si castiga patru puncte consecutive.

14:19 - Tenismena din Romania reuseste in cele din urma sa castige tie-break-ul cu 7-5 si sa isi adjudece primul set, dupa 55 de minute de joc!

14:16 - Begu face 6-4 si e la un singur punct de castigarea primului set.

14:14 - 4-4, serveste Diyas.

14:12 - Sportivele merg si acum umar la umar, scorul este 3-3 in tie-break.

14:11 - Begu revine si egaleaza, reusind sa ia un punct si pe serviciul adversarei.

14:09 - Diyas are deja 2-0 pe serviciul Irinei Begu.

14:07 - Irina Begu egaleaza la 6 si urmeaza tie-break-ul.

14:02 - Diyas isi castiga serviciul cu ceva emotii si revine la conducere. Niciun break pana acum.

13:58 - Niciuna dintre jucatoare nu cedeaza, scorul devine 5-5. Ne indreptam catre un tie-break.

13:53 - Romanca a avut 30-0 pe serviciul adversarei, insa aceasta a reusit sa revina si sa castige game-ul. Begu serveste pentru ramanerea in set.

13:50 - Begu raspunde in acelasi mod, iar scorul devine 4-4.

13:46 - Primul game alb al partidei, realizat de Zarina Diyas.

13:43 - Jucatoarea din Romania isi castiga din nou serviciul si egaleaza la 3.

INFO: Fiecare jucatoare a obtinut cate doua puncte pe serviciul adversarei.

13:40 - Tenismena din Kazahstan castiga un nou game si conduce cu 3-2.

13:38 - Begu egaleaza, cu ceva emotii, dupa ce a fost condusa pe serviciul ei.

13:34 - Dias isi face din nou serviciul si revine la conducerea jocului.

13:31 - Romanca reuseste sa egaleze la 1.

13:27 - Jucatoarea din Kazahstan castiga primul game, dar Irina a jucat bine.

13:24 - A inceput partida! Serveste Diyas.

13:19 - Cele doua jucatoare au iesit la incalzire.

INFO 12:50 - Meciul era programat sa inceapa la ora 11:30, insa este intarziat din cauza partidelor lungi care se desfasoara la aceasta ora.

INFO: Jucatoarea din Romania, locul 26 WTA, cea mai buna clasare a carierei, are un moral excelent, dupa ce a castigat duminica al doilea titlu WTA din cariera, la Seul, invingand-o pe bielorusa Aliaksandra Sasnovich, scor 6-3, 6-1. De partea cealalta, jucatoarea din Kazahstan este pe locul 42 WTA.

Irina Begu revine pe teren dupa victoria in finala de la Seul: Avancronica meciului de la Wuhan

INFO: Cele doua sportive s-au mai intalnit de trei ori, romanca avand castig de cauza in ultimele doua randuri. Ultima intalnire a fost la New Haven, Connecticut, in luna august, unde Begu a invins-o pe Diyas in trei seturi, in primul tur, inainte de a fi eliminata in turul al doilea, de Lucia Safarova, din Cehia.

Irina Begu a castigat finala turneului WTA de la Seul

INFO: Diyas nu a castigat niciodata un turneu WTA, reusind doar o finala, in luna octombrie 2014, la Osaka, Japonia, unde a fost invinsa de australianca Samantha Stosur. Cea mai buna pozitie a sa in clasamentul WTA a fost 31, la inceputul acestui an.

INFO: Invingatoarea acestei partide va juca in turul al doilea cu italianca Roberta Vinci, numarul 18 WTA, care a invins-o in trei seturi, luni dimineata, pe Danka Kovinici, din Muntenegru.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Irina Begu LIVE Wuhan, #Irina Begu direct Wuhan, #Irina Begu Zarina Diyas, #Begu meci Diyas, #Begu Live Diyas , #stiri Irina Begu