Reactia Irinei Begu dupa victoria de la Australian Open

Luni, 16 Ianuarie 2017, ora 15:34
5056 citiri

Irina Begu a oferit primele declaratii dupa debutul victorios de la Australian Open.

Sportiva noastra s-a declarat incantata de rezultatul meciului cu Yaroslava Shvedova, chiar daca admite ca victoria a fost ceva mai dificila decat isi dorea.

"Sunt bucuroasa, mai relaxata un pic. Au fost momente cand as fi vrut sa returnez mai bine, sa joc mai agresiv. Dar, per total, eu zic ca a fost un meci bun. E un pic mai greu inceputul de an, am nevoie de meciuri ca sa imi intru in ritm. Ma bucur ca am reusit sa revin, sa imi dau drumul la joc. Intotdeauna primul meci e cel mai greu si se simtea si din partea mea, si din partea Slavei un pic de tensiune. Suntem prietene, am facut cateva antrenamente impreuna si ne stim jocul. De aceea, la inceput a fost o tatonare. Am pierdut primul set si am avut sansa la 4-4, am avut 40-15 si am pierdut game-ul acela.

Ar fi fost diferit daca as fi castigat primul set, dar ma bucur ca am reusit sa castig in trei seturi. In setul 2 m-am relaxat si am inceput sa dau drumul la joc, sa lovesc, sa fiu cea care conduce. As vrea sa nu fie o traditie, sincer, dar, in acelasi timp, pot sa zic ca e un lucru pozitiv, pentru ca am castigat multe meciuri in setul decisiv. Am capatat asa-zisa experienta. Cand ajung in setul decisiv, am incredere ca pot sa castig, ca pot sa fiu cea care preia conducerea, cea care dicteaza intai jocul", a declarat Irina Begu la conferinta de presa, informeaza DolceSport.

Irina Begu s-a calificat in turul doi al Australian Open dupa ce a invins-o in runda inaugurala pe Yaroslava Shvedova (locul 39 WTA).

Irina s-a impus in trei seturi, scor 5-7, 6-3, 6-4. Partida a durat doua ore si 20 de minute.

Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...