Irina Begu a fost invinsa de Garbine Muguruza, in primul tur de la Beijing

Sambata, 01 Octombrie 2016, ora 16:48
10515 citiri

Irina Begu a pierdut partida cu Garbine Muguruza din primul tur de la turneul WTA de la Beijing, dupa trei seturi foarte disputate in compania locului 3 mondial.

A fost 6-2, 2-6, 3-6, dupa o ora si 49 de minute de joc.

Primul set a fost unul controlat de la un capat la altul de sportiva noastra, aflata pe locul 26 WTA. Irina Begu a dominat jocul si a profitat si de multele erori nefortate facute de locul 3 mondial.

Scorul setului 2 a fost in oglinda cu primul, cu deosebirea ca Muguruza a jucat mai bine si a triumfat ea cu 6-2 in mansa, chiar daca mansa a inceput echilibrat la debutul sau.

Setul decisiv a fost si mai strans ca scor, iar la un moment dat Irina Begu parea ca este in controlul sau si ca poate triumfa. Acest lucru s-a intamplat la 3-2 si break in fata pentru sportiva noastra, care din pacate nu a mai reusit apoi niciun game, Muguruza realizand 4 la rand si castigand cu 6-3.

A fost a treia victorie in meciurile directe pentru Muguruza, care are 3-1 acum la acest capitol, iberica luandu-si revansa dupa acea victorie dramatica a Irinei de la Madrid, in primavara acestui an, la turneului Masters Series 1000.

In turul II, Muguruza va da piept cu Yulia Putintseva din Kazahstan.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, 6-3 in decisiv pentru Garbine Muguruza!

16.46: 5-3 cu break in fata Muguruza, iberica va servi pentru meci!

16.44: Revenire foarte buna pentru Muguruza, care a bifat 2 puncte la rand.

16.34: 3-2 pentru Irina Begu, care a facut un break ce poate fi decisiv in economia partidei!

16.24: Si acest set 3 incepe echilibrat, este 1-1.

Set 2 castigat cu acelasi scor, dar de catre Garbine Muguruza. 6-2 si vom avea decisiv.

16.13: Este 5-2 pentru iberica, care pare ca a acontat acest set 2.

16.11: Un nou break, facut acum de Muguruza, este 4-2.

16.03: Rebreak rapid facut de Irina, 3-2 pentru iberica dar va servi sportiva din Romania chiar acum pentru a egala.

15.59: 3-1 pentru Muguruza, care face abia acum primul break din meci, la peste o ora de la startul partidei.

15.54: 1-1, inceput echilibrat de set secund.

6-2 pentru Irina Begu, prim set castigat asadar de romanca, dupa 42 de minute foarte solide.

15.38: 5-2 pentru Irina Begu, care va servi pentru set.

15.27: 4-1 pentru Irina Begu, care a facut acum un dublu break, foarte bun inceputul romancei.

15.19: 3-1 pentru Irina, romanca isi concretizeaza breakul facut si se distanteaza pe tabela.

15.16: Primul break al zilei il face Irina Begu, este 2-1 pentru romanca.

15.08: 1-1 dupa un ultim game foarte lung pe serviciul Irinei, care a salvat multiple mingi de break.

14.55: Incepe partida, cu Muguruza la serviciu!

14.49: Partida va incepe in jurul orei 14.55.

Cele doua s-au intalnit de 3 ori pana acum, sportiva din Spania conducand cu 2-1.

Singura victorie a Irinei a venit in ultimul meci, o partida electrizanta, in turul II de la Madrid in 2016, cand Begu castiga cu 5-7, 7-6 (4), 6-3.

Irina este pe 26 WTA, in timp ce Garbine Muguruza ocupa pozitia a treia in clasamentul mondial feminin.

Partida va fi televizata pe DolceSport.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Irina Begu Garbine Muguruza live text, #Begu versus Muguruza prim tur Beijing, #Begu Muguruza LIVE Ziare com , #stiri Irina Begu