Presa externa, despre victoria magnifica a Irinei Begu la turneul WTA de la Miami

Sambata, 26 Martie 2016, ora 08:54
11726 citiri

Presa externa a remarcat victoria magnifica reusita de Irina Begu, vineri, in turul al doilea al turneului WTA de la Miami, jucatoarea din Romania reusind o revenire incredibila.

Irina Begu a reusit sa castige partida cu Sabine Lisicki dupa 11 game-uri consecutive pierdute si dupa ce era condusa cu 5-0 in setul decisiv, salvand si o minge de meci.

"Sabine Lisicki s-a prabusit la 5-0 in al treilea set", titreaza L'Equipe.

"Dupa ce a pierdut primul set, Lisicki a codus cu 6-1, 5-0. Nemtoaica a pierdut urmatoarele sase game-uri, pierzand o minge de meci la 5-1 pe serviciul sau", mai scrie sursa citata.

"Sabine Lisicki s-a inclinat in trei seturi in fata romancei Irina Begu", scrie si Sport.fr.

"Lisicki si-a pierdut puterea in setul al treilea", noteaza nemtii de la Handelsblatt, in timp ce pe site-ul WTA scrie ca jucatoarea din Germania "a irosit un avantaj de 5-0 in setul decisiv in fata Irinei Begu".

Kicker noteaza ca "Sabine Lisicki a avut parte de o dezamagire crunta", in timp ce Sport.de subliniaza ca "nici macar Begu nu s-ar fi gandit cu cateva minute mai devreme" ca ar fi putut reveni in maniera in care a facut-o, dar ca a luptat game dupa game.

Irina Begu obtine o calificare magnifica la Miami: A revenit de la 0-5 in decisiv

Sportiva noastra a castigat meciul de vineri seara cu 6-4, 1-6, 7-6 (2). Nimic nu anticipa desfasurarea spectaculoasa a confruntarii de la Miami. Irina a luat un prim set echilibrat cu 6-4, a cedat clar setul secund cu 6-1, iar decisivul a inceput la discretia nemtoaicei.

Fosta finalista de la Wimbledon a avut 5-0, dar Irina a gasit resurse incredibile si a revenit in meci cu ajutorul a sase game-uri consecutive castigate.

Irina a servit chiar pentru castigarea partidei, dar Lisicki a facut break si totul s-a decis la tie-break. Aici, Irina a dominat categoric, a avut 5-0, iar in final s-a impus la 2.

In turul trei, Irina o va intalni pe Kristyna Pliskova, din Cehia, locul 101 WTA.

Dan Tănasă, candidatul AUR la Primăria Brașov: ”Braşovenii nu mai sunt nevoiţi să aleagă răul cel mai mic”
Alianţa pentru Unirea Românilor, filiala Braşov, a prezentat, vineri, candidatul pentru funcţia de primar al Municipiului Braşov în persoana deputatului Dan Tanasă. Acesta a declarat...
Premierul Ciolacu, alături de tinerii blocaţi pe aeroportul din Dubai: ”Zâmbetele lor mi-au dat energie cât toate cafelele băute în ultimele zile” FOTO
Marcel Ciolacu, premierul României a postat imagini din aeronava oficială cu care revine în ţară, alături de grupul de tineri blocaţi pe aeroportul din Dubai, el afirmând că zâmbetele lor...
#presa externa Irina Begu, #presa externa Begu Lisicki, #Irina Begu victorie Lisicki, #Irina Begu Miami, #Irina Begu revenire 0 5, #Irina Begu revenire set decisiv , #WTA