Juventus invinge Celtic, in optimile de finala ale Ligii Campionilor (Video)

Marti, 12 Februarie 2013, ora 23:30
4081 citiri

Juventus Torino a invins formatia scotiana Celtic Glasgow, scor 3-0, in prima mansa a optimilor de finala din Liga Campionilor.

Confruntarea de pe Celtic Park a inceput practic cu un avantaj de un gol in favoarea italienilor. Juventus a lovit la prima sansa de poarta, in minutul 4, cand o pasa lunga a prins descoperita apararea gazdelor, iar Matri a deviat mingea pe langa portar.

Scenariul a fost perfect pentru italieni, echipa lui Conte baricadandu-se in propria jumatate dupa deschiderea scorului.

In aceste conditii, Celtic a pus stapanire pe mijlocul terenului si a incercat sa strapunga defensiva adversa. Pentru ca italienii s-au aparat perfect, Celtic a a ales varianta suturilor de la distanta, la care Buffon nu a avut emotii.

Cea mai mare sansa de gol din prima repriza i-a apartinut lui Commons, in minutul 28, cu o reluare spectaculoasa din foarfeca, ce s-a dus milimetric pe langa poarta.

Scotienii au mai ratat o sansa mare de a egala in minutul 62, cand Wanyama si-a batut joc de o centrare perfecta, pe care a reluat-o slab cu capul in Buffon.

Pe finalul meciului, Juventus i-a taxat din nou pe scotieni, reusind sa mai inscrie de doua ori si sa rezolve, mai mult ca sigur, soarta calificarii.

Mai intai, in minutul 77, Marchisio a profitat de o pasa excelenta a lui Matri si a punctat dupa un dribling fin, pentru ca patru minute mai tarziu Vucinici sa inscrie si el cu un sut din 10 metri.

S-a terminat 3-0, scor ce ii asigura lui Juventus un retur linistit in meciul programat pe 6 martie.

CELTIC - JUVENTUS 0-3

90+3 - Final de meci!

90 - Trei minute suplimentare.

89 - Cartonas galben pentru Marchisio.

86 - Schimbare Juventus: Anelka intra in locul lui Vucinici.

83 - GOL JUVENTUS! Ramas singur cu portarul, Vucinici inscrie cu un sut plasat din 10 metri!

80 - Schimbare Juventus: Pogba intra in locul lui Matri.

77 - GOL JUVENTUS! Marchisio inscrie dintr-o pasa excelenta a lui Matri, cu un sut din opt metri!

76 - Padoin si Brown vad cartonasul galben.

75 - Jocul modest continua din partea ambelor formatii.

73 - Shimbare Celtic: Watt intra in locul lui Commons.

70 - Schimbare Juventus: Padoin intra in locul lui Peluso.

66 - Juventus paseaza steril, la mijlocul terenului.

62 - Wanyama se demarca excelent, dar dintr-o pozitie ideala, de la doar sapte metri, trimite cu capul in bratele lui Buffon.

59 - Matthews intra in locul lui Lustig.

58 - Lustig se resimte si, probabil, va fi schimbat.

54 - Ritmul jocului a scazut cu mult fata de prima repriza.

50 - Italienii sunt mai ofensivi in startul partii secunde, s-au instalat in jumatatea adversa.

46 - Se reia jocul!

45+1 - Pauza!

45 - Un minut suplimentar.

42 - Forrest primeste cartonasul galben.

40 - Commons trage din nou in bratele lui Buffon.

38 - Hooper primeste cartonasul galben.

36 -Celtic s-a napustit in atac, Juventus este comasata in propriul careu.

31 - Vidal se resimte si are nevoie de ingrijiri medicale.

28 - Commons reia spectaculos din foarfeca, mingea se duce milimetric pe langa bara. Buffon era batut!

26 - Pirlo scapa singur spre poarta, dar isi inchide scorul si nu reuseste sa creeze pericol la poarta scotienilor.

23 - Un nou sut de la distanta, Buffon nu are nici de aceasta data probleme.

19 - Scotienii s-au instalat in jumatatea italienilor.

15 - Centrare din partea stanga in careul italienilor, Cummons trage defectuos din 11 metri.

11 - Commons trage din marginea careului, Buffon retine cu siguranta.

8 - Marchisio este din nou aproape de gol, dar reia cu capul peste poarta din cinci metri.

5 - Info: Autorul real al golului a fost Matri, insa arbitrii nu au sesizat ca mingea intrase in plasa in momentul in care a fost respinsa pana la Marchisio. In cele din urma, UEFA l-a creditat pe Matri cu acest gol.

4 - GOL JUVENTUS! Matri deschide scorul pentru italieni. Minge lunga peste defensiva scotienilor, Wilson sare pe sub minge, Matri deviaza pe langa portar si inscrie.

3- Wanyama trage de la 30 de metri, Buffon scoate din zona vinclului, in corner.

1 - Fluier de start!

Celtic: Forster; Lustig, Wilson, Ambrose, Izaguirre; Forrest, Brown, Wanyama, Mulgrew; Commons, Hooper;

Juventus: Buffon, Barzagli, Bonucci, Caceres, Lichtsteiner, Vidal, Pirlo, Marchisio, Peluso, Matri, Vucinic;

Info: Meciul este televizat de posturile TVR 1, Digi Sport 2 si Dolce Sport 2.

Celtic Glasgow s-a clasat pe locul doi intr-o grupa din care au mai facut parte Barcelona, Benfica si Spartak Moscova.

Juventus Torino a incheiat prima in grupa in care s-au mai regasit Sahtior, Chelsea Londra si Nordsjaelland.

Gabriela Firea iese în stradă. Candidata PSD la Primăria Capitalei vrea întâlniri directe cu electoratul
Gabriela Firea, candidatul PSD la Primăria Capitalei, nu va sta la birou în timpul campaniei electorale. Firea a declarat miercuri, 24 aprilie, că îşi va axa campania în primul rând pe...
Lider PNL inculpat pentru corupție și-a depus candidatura la locale: ”Intru în competiţie bărbăteşte, deschis şi asumat”
Preşedintele PNL Prahova, Iulian Dumitrescu, inculpat pentru corupţie şi cu interdicţia de a exercita funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Prahova, şi-a depus miercuri, 24 aprilie,...
#Celtic Juventus Live, #Celtic Juventus in direct, #Celtic Juventus pe net, #Celtic Juventus, #Celtic Juventus Liga Campionilor, #televizare Celtic Juventus , #Champions League