Juventus s-a distrat cu Celtic si merge in sferturile Champions League

Miercuri, 06 Martie 2013, ora 23:30
2847 citiri

Juventus Torino s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor dupa ce a invins de doua ori pe Celtic Glasgow. A fost 3-0 in Scotia si 2-0, miercuri, la Torino.

Intalnirea de pe "Juventus Stadium" a inceput in nota de dominare a oaspetilor, care ar fi trebuit sa recupereze acel 0-3 din meciul tur. Italienii au cedat posesia, s-au asezat in defensiva si s-au limitat la actiuni de contraatac.

Totusi, jucatorii lui Celtic nu au fost in stare decat sa duca balonul pana in treimea adversa, fara a ameninta cu adevarat poarta lui Buffon. In acest timp, Juve a lovit pe contra.

In minutul 23 Barzagli a recuperat un balon in jumatatea scotienilor, a pasat in adancime pentru Quagliarella, acesta sutand din unghi. Portarul Foster a respins gresit, in fata, de un Matri a reluat simplu in poarta ramasa goala.

Cinci minute mai tarziu Buffon a iesit in evidenta la sutul lui Commons, deviat de Hooper, pe care l-a parat cu un reflex fabulos.

Partea secunda a debutat cu o ocazie a lui Quagliarella, Foster reusind totusi sa blocheze. Celtic a cazut complet, nereusind sa mentina nici macar posesia sterila din prima repriza. Atacantii campioanei Italiei s-au jucat cu ocaziile, tratand cu superficialitate faze promitatoare in careul advers.

In minutul 66 Andrea Pirlo a pasat superb, peste defensiva lui Celtic, Vidal preluand in careul de sase metri si pasand in fata portii pentru Quagliarella, atacantul reusind sa inscrie cu o reluare simpla.

Pana la final nu s-a mai intamplat nimic notabil, ambele echipe parand ca asteapta ultimul fluier al turcului Firat Aydinus.

Meciul dintre Juventus si Celtic a fost transmis in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+3 FINAL DE MECI !!!

Min.88 Buffon retine bine sutul lui Forrest.

Min.80 Ne indreptam spre final si toata lumea pare resemnata cu rezultatul.

Min.73 Schimbare Celtic: Nouioui intra in locul lui Commons.

Min.67 Dubla schimbare Juventus: Giacchierini intra in locul lui Pirlo si Isla in locul lui Vidal.

Min.66 GOOOL JUVENTUS !!! Pirlo trimite o pasa peste defensiva scotienilor, Vidal preia elegant si ii trimite lui Quagliarella, care trimite simplu in poarta din 2 metri!

Min.65 Cartonas galben pentru Izaguirre.

Min.61 Izaguirre suteaza de la distanta, Buffon retine.

Min.58 Schimbare Juventus: Asamoah intra in locul lui Peluso.

Min.55 Atacuri bune ale gazdelor, tratate insa superficial de jucatorii din avanposturi.

Min.53 Schimbare Celtic: Forrest intra in locul lui Matthews.

Min.49 Ce ocazie! Foster reuseste sa pareze frumos sutul lui Quagliarella.

Min.46 Incepe repriza secunda!

Schimbare Celtic: Ambrose intra in locul lui Wanyama.

_______________

Min.45+1 FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.42 Greseala a lui Pogba in propriul careu, dar Buffon intervine la timp.

Min.35 Samaras patrunde foarte bine in partea stanga, trimite un sut-centrare in fata portii, insa Hooper nu reuseste sa puna latul pentru gol.

Min.29 Contraatac foarte bun al italienilor finalizat de Vidal cu un lob ratat.

Min.28 Ce ocazie! Commons suteaza de la 20 de metri, Hooper deviaza, insa Buffon scoate cu un reflex fenomenal!

Min.23 GOOOL JUVENTUS !!! Barzagli recupereaza un balon, paseaza in adancime pentru Quagliarella, care suteaza din unghi. Portarul Foster respinge in fata iar Matri inscrie cu un sut simplu, din sase metri!

Min.21 Ledley incearca un sut de la peste 20 de metri si trimite foarte bine, extrem de aproape de vinclu!

Min.17 Cartonas galben pentru Peluso.

Min.15 Quagliarella incearca un sut de la mare distanta, dar trimite defectuos.

Min.12 Pogba paseaza in careul mic al scotienilor, Foster iese hazardat din poarta si retine cu emotii, in doi timpi, din fata lui Quagliarella.

Min.6 Oarecum asteptat, scotienii sunt mai insistenti in jumatatea adversa.

INFO: Ploua destul de tare in Italia.

Min.1 Incepe meciul de la Torino. Scotienii au avut lovitura de start.

INFO: In tur, in Scotia, campioana Italiei s-a impus cu scorul de 3-0.

INFO: Meciul se va juca pe "Juventus Stadium" din Torino, urmand a fi transmis in direct pe posturile DigiSport 2 si DolceSport 2.

Echipele:

JUVENTUS: Buffon - Peluso, Barzagli, Bonucci, Pogba, Padoin, Pirlo, Vidal, Marrone, Quagliarella, Matri.

Rezerve: Storari, Chiellini, Asamoah, Giaccherini, Isla, Vucinic, Giovinco.

CELTIC: Forster - Matthews, Izaguirre, Wilson, Mulgrew, Commons, Ledley, Kayal, Wanyama, Samaras, Hooper.

Rezerve: Zaluska, Ambrose, McGeouch, Miku, Stokes, Nouioui, Forrest.

Arbitru: Firat Aydinus (Turcia)

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Juventus Celtic rezultat, #Juventus sferturi Liga Campionilor, #Juventus Celtic LIVE, #Juventus Celtic Liga Campionilor , #Champions League