Juventus trece in marele derbi din Serie A de Napoli. Ronaldo a creat toate fazele de gol

Sambata, 29 Septembrie 2018, ora 20:54
6360 citiri

Juventus Torino a dispus de SSC Napoli intr-un mare derbi al primelor doua clasate din sezonul trecut de Serie A, chiar daca napoletanii au condus dupa un gol marcat in primele 10 minute.

3-1 a fost scorul prin care Juve a castigat, golurile fiind marcate de Mandzukici (o dubla) si Bonucci, respectiv Dries Mertens, din Belgia, gol marcat in minutul 10, pentru oaspeti.

Trebuie spus ca toate golurile lui Juve au fost create de Cristiano Ronaldo, adus de torinezi in aceasta vara de la Real Madrid.

In minutul 26, Ronaldo l-a intors pe albanezul Hysaj, apoi a centrat perfect pentru croatul Mandzukici, care a egalat la 1 pe tabela.

Golul doi a venit la 4 minute dupa revenirea de la cabine, cand acelasi Ronaldo a contribuit decisiv si la aceasta reusita, a luat o actiune pe cont propriu, a sutat de la 20 de metri, balonul a izbit bara lui Ospina, a ricosat la acelasi Mandzukici, care a impins mingea in plasa.

Dupa minutul 58, cand Rui Mario a fost eliminat de la Napoli pentru al doilea galben, misiunea lui Juve a devenit si mai usoara.

Si acest lucru s-a vazut si pe tabela, in minutul 76, cand s-a marcat al treilea gol, Ronaldo bate un corner de pe flancul drept, Bonucci se inalta si reia imparabil cu capul pentru 3-1!

7 victorii din 7 are Juve in acest start perfect de sezon, golaveraj 16-5. Napoli e pe 2 cu 15 puncte si se pare ca din nou piemontezii vor avea o misiune usoara in lupta si pentru acest Scudetto.

Juventus: Szczesny - Cancelo, Bonucci, Chiellini, Alex Sandro - Emre Can, Pjanic, Matuidi - Mandzukic - Dybala, C. Ronaldo.

Antrenor: M. Allegri.

Napoli: Ospina - Hysaj, Albiol, Koulibaly, Mario Rui - Callejon, Allan, Hamsik, Zielinski - Mertens, Insigne.

Antrenor: C. Ancelotti.

Primul Congres Forţa Dreptei. Formaţiunea îşi alege conducerea naţională şi îşi prezintă candidaţii
Primul Congres al Forţa Dreptei este organizat, sâmbătă, la Palatul Parlamentului, formaţiunea urmând să îşi aleagă conducerea naţională şi să îşi prezinte candidaţii la alegerile...
Cine câștigă Primăria Capitalei, potrivit celui mai recent sondaj. Candidatul PSD+PNL, la pământ. Prezența la vot, în creștere
România se pregătește de alegeri. Europarlamentarele vor avea loc în aceeași zi cu localele. ARA Public Opinion a realizat o cercetare sociologică în legătură cu evenimentele ce vor avea...
#Juventus se distreaza cu Napoli mare, #Ronaldo face toate fazele de gol, #Juve invinge Napoli Serie A , #stiri Juventus Torino