Ziare.com

41,28% dintre romani au votat la referendumul pe justitie

de Redactia Ziare.com
Duminica, 26 Mai 2019, ora 21:00

   

41,28% dintre romani au votat la referendumul pe justitie
41,28% dintre romanii cu drept de vot s-au prezentat duminica la urne pentru a vota la referendumul pe justitie.

Primul prag pentru validarea referendumului pentru justitie a fost atins insa de la ora 17:00, dupa ce peste 30% dintre romani s-au prezentat la urne. Urmeaza sa aflam daca si al doilea prag a fost atins: 25% de voturi valabile (care nu sunt nule), procent raportat la intreg numarul de alegatori.

Dupa ce Legea referendumului a fost modificata de PSD, ca rezultatul sa fie luat in considerare trebuie sa fie intrunite doua conditii esentiale. In primul rand, este nevoie ca 30% dintre romanii cu drept de vot sa se prezinte duminica la urne si sa ceara si buletinele de vot pentru referendum, pe langa cel pentru alegerile europarlamentare. Cu alte cuvinte, pentru ca referendumul sa fie valabil, trebuie sa participe la vot 5.480.080 de alegatori.

Apoi urmeaza un nou prag: 25% de voturi valabile (care nu sunt nule), procent raportat la intreg numarul de alegatori. Astfel, referendumul va fi validat daca 4.566.734 de alegatori au raspuns fie DA, fie NU.

Romanii au fost chemati, duminica, sa raspunda celor doua intrebari puse in cadrul referendumului pentru justitie.

In esenta, am fost intrebati daca ne dorim o tara unde bunastarea tuturor cetatenilor este cladita cu pace, armonie si respectarea drepturilor si libertatilor oamenilor, pe principii democratice solide ca independenta Justitiei si statul de drept, sau o tara unde oricand cei care detin puterea politica sa poata sa isi puna interesele proprii in fata celor comune?

Intrebarile referendumului pentru Justitie, explicate



Ziare.com v-a tinut la curent cu situatia prezentei la urne

De ce este important referendumul pentru Justitie? Momentele de care e bine sa iti aduci aminte

21:00 - Urnele s-au inchis. 41,28% dintre romanii cu drept de vot s-au prezentat duminica la urne pentru a vota la referendumul pe justitie.

20:40 - Au mai ramas 20 de minute pana la inchiderea urnelor, iar prezenta la vot in acest moment este de 40,69%.

20:03 - Fruntas este in continuare judetul Cluj cu o prezenta la urne de 52,80%, urmat de Ilfov (52,22%), Sibiu (49,37%), Brasov (45,86%), Alba (45,17%).

19:55 - Pana acum au votat 7.092.408 de romani la referendumul pentru justitie, adica o prezenta la urne de 38,82%.

19:03 - Tot mai multi romani voteaza la referendum. Pana la aceasta ora au votat 6.571.269 dintre romani, ceea ce inseamna o prezenta de 36,07%.

18:22 - In continuare Clujul se mentine pe primul loc (45,22%), urmat de Ilfov (44,04%), Sibiu (43,16%), Brasov (40,15%).

18:20 - Au mai ramas mai putin de trei ore pana la inchiderea urnelor, iar pana acum au votat la referendum 6.130.175 dintre romani, ceea ce inseamna o prezenta de 33,55%.

17:44 - Romanii continua sa voteze pentru referendum. Pana la aceasta ora au mers la urne 5.750.908 dintre romani, ceea ce inseamna o prezenta la vot de 31,48%.

17:26 - In mediul urban au votat 3.285.566 de romani, in timp ce in mediul rural s-au prezentat la urne 2.269.733 de cetateni cu drept de vot.

17:21 - Judetul Cluj conduce in topul prezentei la vot, cu 40,34%, urmat de Ilfov cu 39,28%, Sibiu - 39,02%, Brasov - 36,52%, Alba - 34,31.

17:16 - Primul prag necesar pentru validarea referendumului a fost atins. Pana la aceasta ora au votat 30,01 % dintre romani. Urmeaza acum un nou prag: 25% de voturi valabile (care nu sunt nule), procent raportat la intreg numarul de alegatori. Astfel, referendumul va fi validat daca 4.566.734 de alegatori au raspuns fie DA, fie NU.

17:01 - Mai este foarte putin si primul prag necesar pentru validarea referendumului pentru Justitie va fi atins. Pana la ora 17:01 au votat 5.319.539, adica 29,11%.

16:29 - Numarul celor care voteaza la referendumul pentru Justitie creste de la minut la minut. 5.021.354 au votat pana acum, adica 27,48%.

16:19 - Cea mai mare prezenta la vot se inregistreaza in acest moment la Cluj (35,64%), Sibiu (34,82%), Ilfov (34,79%).

16:00 - 4.761.353 au votat pana la ora 16:00 la referendumul pentru Justitie. Asta inseamna o prezenta la vot de 26,06%.

15:22 - Primele trei judete in care s-a atins pragul de 30% pentru prezenta: Cluj (31,64%), Sibiu (31,23%) si Ilfov (31,10%).

15:00 - Pana la ora 15:00, 4.170.838 de romani s-au prezentat la urne pentru a vota la referendumul pe justitie.

14:55 - Peste 4 milioane de romani (22,78 %) au votat la consultarea populara pe tema justitiei. Pentru a trece de primul prag de validare (30% prezenta), mai sunt necesare 1,5 milioane de voturi.

Apoi urmeaza al doilea prag: 25% de voturi valabile (care nu sunt nule), procent raportat la intreg numarul de alegatori.

14:15 - La aceasta ora, datele oficiale de la BEC arata o prezenta de 20,44% la referendumul pentru justitie declansat. Comparativ, la referendumul pentru familie din octombrie 2018, prezenta finala la urne a fost de 20,41%.

Precizam ca referendumul pentru familie din 2018 a fost organizat in doua zile.

14:00 - 3,582,355 de romani au votat, pana la ora 14:00, la referendum. Astfel, prezenta la urne ajunge la 19,61 %.

13:10 - Peste 3 milioane de romani au ales sa voteze la consultarea populara initiata de presedintele Iohannis. Pana la ora 13:10, 3,049,223 si-au exercitat acest drept, ceea ce inseamna o prezenta la urne de 16,69 %, potrivit BEC.

Ca referendumul sa fie valabil, trebuie sa participe la vot 5,480,080 de alegatori.

13:00 - 2,937,794 de cetateni au ales sa voteze, pana la ora 13:00, la referendumul pentru justitie. Astfel, prezenta la urne, pana acum, este de 16,08 %.

Prezenta la referendum
08:00
1,09%
10:00
5,24%
13:00
16,08%
17:00
29,11%
19:00
35,86%
21:00
41,28%
Sursa: BEC


12:43 - Prezenta la urne in ce priveste referendumul pentru justitie a depasit pragul de 15%.

2,766,311 de romani au votat pana la aceasta ora, ceea ce inseamna o prezenta la urne de 15,14 %. Pentru a fi validat, la referendum trebuie sa voteze cel putin 30% dintre romanii cu drept de vot.

12:00 - 2,222,365 de romani au votat pana la ora 12:00 la consultarea populara initiata de presedinte.

1,341,923 de votanti provin din mediul urban, iar 880,442 din mediul rural. Dintre acestia, 1.299 au apelat la urna mobila.

Asta inseamna o prezenta de 12,16 % la urne.

11:49 - Peste doua milioane de romani au votat, pana acum, la referendumul pe justitie - 11,78 %.

11:00 - 1,551,944 de romani au votat pana la ora 11:00 la referendumul pe justitie.

Asta inseamna o prezenta de 8,49 % la urne. Amintim ca pentru a fi validat, la referendum trebuie sa voteze cel putin 30% dintre romanii cu drept de vot.

10:05 - Peste un milion de romani au votat la referendumul pe justitie, declansat de presedintele Klaus Iohannis - 1.022.323.

10:00 - Numarul romanilor care au votat la referendumul pentru justitie se apropie de un milion.

Potrivit datelor BEC, pana la ora 10:00 958,535 de romani au votat la consultarea populara - 5,24 %.

Prezenta la referendum
08:00
1,09%
10:00
5,24%
13:00
16,08%
17:00
29,11%
19:00
35,86%
21:00
41,28%
Sursa: BEC


09:00 - Pana la ora 09:00, aproape 500.000 de romani au votat la referendumul pe justitie - 494.009, adica 2,7%. Comparativ, pana la ora 09:00 la alegerile europarlamentare au votat 614.669 de romani - 3,36 %.

08:00 - Pana la ora 08:00, 200,439 de romani au votat la referendumul pe justitie.

Dintre acestia, 109,805 provin din mediul urban, iar 90,634 din mediul rural.

9 dintre romanii care au votat au ales sa isi exercite optiunea cu ajutorul urnei mobile.

Prezenta la vot in ultimii ani

Pentru a avea un termen de comparatie pe parcursul zilei, sa ne aducem aminte, de exemplu, despre prezenta la referendumul pentru familie din octombrie anul trecut. Este drept ca acest scrutin s-a desfasurat pe doua zile si a fost boicotat, insa tabara social-democratilor pare ca vrea sa faca acelasi lucru acum.

Asadar, la referendumul pentru familie, prezenta a aratat in felul urmatror: sambata la ora 10:00 se prezentasera la urne 0,97% din alegatori, la ora 16:00 - 3,78%, iar pragul de 10% a fost depasit abia duminica la ora 13:00, cand prezenta era de 11,67%. La finalul celor doua zile se votasera doar 20,41% dintre alegatori.

In ce priveste alegerile parlamentare din 2016, la ora 10:00 prezenta era de 5,27%, la 13:00 crescuse la 16,62%, la 16:00 votasera 27,07% dintre alegatori, la 19:00 36,94% si procentul final a fost de 39,49%.

La cel mai recent scrutin prezidential, cel din 2014, prezenta in primul tur a fost urmatoarea: 10:00 - 6,55%, 13:00 - 20,78%, 16:00 - 35,1%, 19:00 - 47,34%, 21:00 - 52,31%. In al doilea tur prezenta a fost mai mare 10:00 - 8,52%, 13:00 - 27,22%, 16:00 - 44,5%, 19:00 - 58,66%, 21:00 - 62,04%.

Ca sa comparam si cu alegerile europarlamentare din 2014, la ora 10:00 votasera 4,61% dintre cetateni, la 13:00 - 12,54%, la 16:00 - 18,41%, la 19:00 - 26,52% iar prezenta finala a fost de 32,16%.

La referendumul pentru demiterea presdintelui Traian Basescu, la ora 10:00 votasera 9,05% dintre romani, la 14:00 - 21,37%, la 17:00 - 26,89%, la ora 20:00 votasera 37,67% si prezenta finala, la ora 23:00, a fost de 45,92%.


Urmareste Ziare.com si pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Ziare.com.

Sursa: Ziare.com

Articol citit de 77554 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
59 comentarii
Ordoneaza comentariile:Standard |Calitate |Numar Voturi |Recente

...

Multinaționalele oferă premii, presa din Divizia de Propagandă mai că nu ne spune și cum să votăm, făcand o comparație cu ce s-a intamplat la referendumul din 2012, Dragnea pentru ce a fost condamnat atunci?

 

 

Dragi Romani, votati pentru ejacularea Pisdistilor de la butoane!

NU mai vrem Manelisti Sudisti la conducerea Tari!
NU mai vrem Penali Porkar In in functii Publice!
AVIZ resturilor Pisdiste!
M-am adresat strict Romanilor de buna credinta!
Parerea "rezidurilor toxice" NU ma intereseaza😊

 

 

Hai Romania. Rezultatul votului

https://prezenta.bec.ro/referendum26052019. Diferenta intre voturi europarlamentare si voturi referendum o reprezinta votantii mafiei rosii. In momentul de fata sub 20%. Hai romani, ca putem scapa de hoti !!!!!!!

 

 

Da, domnule

daca romanii ies la vot mai multi decat 50% ,
luni dimineata Dragnea si Veorica dispar.

 

 

Rau e sa fii prost!

Ce are sula cu prefectura? Votezi parlamentari europeni...nu, parlamentari in parlamentul Romaniei! Chiar asa prost esti?

 

 

Dragnea-i mort

Urmaresc diferenta dintre voturile la europarlamentare si referendum. Se mentine de vreo 2 ore la un nivel de 19-20% constant. Aia sunt votacii ciumei rosii. Nici nu ne mai trebuie sa ne comunice CURS sondajul lui masluit, daca o sa ne uitam la orele 21 la diferenta dintre cele doua voturi, ala este procentul final al sustinatorilor mafiei. Si, banuiesc ca va fi undeva la 20%, asa cum arata de fapt si ultimile sondaje facute. Am voie sa va chem la vot astazi ??? N-o fac, ca nu stiu, dar sunt sigur ca cei care sunt capabili sa deschida un calculator stiu mai bine cu cine trebuie sa voteze !!!!

 

 

si saracul Raducu Mazare !

statul paralel si agenturile straine i-au arestat tatal pentru ca a palmat vreo 100 si ceva de milioane de euro !
saracii psd-isti , toata ziua sunt persecutati de Soros si de statul paralel ! au trimis in Romania agenturi straine sa voteze cu Bruxelul si pensionarii comunisti senili au probleme ! Gadea cu Badea au primit ordin de la saracul Voiculescu sa mobilizeze electoratul psd cu parola - GAMBINO -

 

 

@Tuturor romanilor din tara si din strainatate.

Va multumesc pentru VOT !
Va felicit pentru solidaritate si pentru grija pe care vi-o purtati reciproc.
Romanii nu sunt o populatie, romanii sunt de astazi UN POPOR !
Romanii sunt suverani, sobolanii rosii sunt mafioti corupti !

 

 

Asta este situația cu romanii

PSD, ALDE dacă vor să caștige alegerile următoare din anul 2020, mult mai importante pentru Romania, este necesar să grăbească constructia autostrazilor, reparația drumurilor, căilor ferate, spitalelor, școlilor, infrastructurii din localități, etc. Acest guvern actual a crescut veniturile romanilor in medie, inflația s-a majorat mai puțin decat creșterea salariilor, pensilor. Sper să nu ajungă Romania ultima țară in Uniunea Europeană la salarii, pensii, cum este Bulgaria acum. Migrația romanilor este datorită salariilor mici in primul rand și firmele sunt obligate să aducă muncitori din alte țări (romanii nu vor mai lucra pe salarii mai mici de 500 euro net).

 

 

Aici se voteaza europarlamentare tovarasul....

...nu se voteaza nici Joiannis si nici Dragnea! Asa greu de cap esti?

 

 

Viitor fara infractorul Dragnea.

Sper ca la finalul alegerilor viitorilor europarlamentari prezenta la vot sa depaseasca 69% iar parola DA utilizata pentru referendum de dl.Presedinte sa depaseasca 68.5% ca la finalul unei zile fierbinti seful bandei de infractori 'psd' sa ajunga la 'racoare' bine-meritata.

 

 

apulo

De la inceput, din postarile tale, am realizat ca sustii un clan de hoti si paraziti care distruge Romania.
Dar vad de asemenea, ca esti un individ "manelizat", de cea mai joasa speta.
Mi-am irosit 3 minute din viata ca sa-ti dau replica, dar nu o mai fac, un individ abject ca tine nu merita nici sa fie injurat.

 

 

@bum. Va multumesc pentru VOT !

Va multumesc pentru umorul inefabil si pentru constanta opiniilor Dvs. !
A votre santé et plaisir de vie !

 

 

O sa ajungem unde ai zis daca...

...daca mai sint multi prosti sa voteze extremisti. Noroc ca zarurile au cam fost aruncate....puteti iesi diseara in strada sa protestati, Joiannis o sa-si puna camasa rosie, nu aplecat nici la Sibiu. Cu tulumbele de pompieri am aranjat eu daca v-ati incins cam mult. Hai pa!

 

 

Este de asteptat ca...

...referendumul sa ramana tot mai mult in urma, pana pe la orele 14-15, cand termina PSD-istii de votat.
Soarta referendumului se va decide dupa aceea.
Dar daca "/&%$§" de votaci psd-isti vor boicota masiv referendumul, e nevoie de cel putin 45% prezenta la urne pt validare.

 

 

Prima   1   2   3   4   Ultima
Platforma pentru solutionarea online a litigiilor