Hamilton a fost descalificat din Marele Premiu al Australiei

Joi, 02 Aprilie 2009, ora 12:34
1760 citiri

Campionul mondial Lewis Hamilton a fost descalificat, joi, din Marele Premiu de Formula 1 al Australiei.

Federatia Internationala de Autoturism (FIA) a luat aceasta decizie deoarece pilotul britanic i-a indus intentionat in eroare pe stewarzi.

Locul pe podium al lui Hamilton va fi luat de pilotul italian Jarno Trulli, care initial a terminat al treilea cursa, dar a fost penalizat cu 25 de secunde pentru ca l-a depasit pe britanic in timp ce pe circuit se afla safety car-ul.

Ulterior, pilotul de la Toyota a explicat ca l-a depasit pe pilotul in varsta de 24 de ani al celor de la McLaren Mercedes deoarece acesta a incetinit brusc.

Cursa de la Melbourne, ce a avut loc in weekendul trecut, a fost castigata de Jenson Button (Brawn GP).

Formula 1: cine e pilotul care a reușit o dublă depășire în cursa sprint din China VIDEO
Pilotul olandez al echipei Red Bull, Max Verstappen, a câştigat cursa de sprint a Marelui Premiu al Chinei, disputată sâmbătă dimineaţă. Verstappen i-a învins pe Lewis Hamilton...
Gabriela Firea iese în stradă. Candidata PSD la Primăria Capitalei vrea întâlniri directe cu electoratul
Gabriela Firea, candidatul PSD la Primăria Capitalei, nu va sta la birou în timpul campaniei electorale. Firea a declarat miercuri, 24 aprilie, că îşi va axa campania în primul rând pe...