Liga 1: Astra invinge Steaua dupa un meci penibil

Duminica, 10 Aprilie 2011, ora 22:55
7007 citiri

Astra Ploiesti a reusit o victorie mare impotriva Stelei, scor 1-0, dupa un meci slab decis pe final.

Astra - Steaua sau cum sa-ti pierzi vremea uitandu-te la un fotbal prafuit. O echipa neinvinsa in 2011, Astra, si una aflata in cautarea gloriei de altadata, Steaua, s-au intalnit la Ploiesti pentru un meci care cu siguranta l-a suparat cel mai tare pe Dumitru Dragomir.

In incercarea disperata de a vinde drepturile tv, la o saptamana dupa ce a fost boicotat de televiziuni, seful Ligii a fost boicotat si de Astra si Steaua.

Primele 45 de minute au fost o pierdere de vreme. S-a trimis un singur sut pe poarta, prin Bonfim, dar emotii mai mari au avut cladirile aflate in spatele portii decat Catalin Grigore.

O singura faza a starnit emotiile unui meci de fotbal, in minutul 40. O minge deviata bine pe spate de Miranda l-a lasat intr-o pozitie favorabila pe Tigoianu, numai ca Geraldo a intervenit perfect si a trimis in corner.

Prahovenii au cerut penalty, insa Ovidiu Hategan a lasat jocul sa continue, luand decizia corecta.

Sorin Cartu i-a trimis in ofensiva pe Ricardo si Nicolae Dica si jocul Stelei in ofensiva a capatat o crestere.

Marius Onofras a ratat insa ca un incepator din fata portii, iar Banel a sutat frumos cu piciorul stang, putin pe langa vinclu.

Finalul a adus un forcing ofensiv din partea gazdelor. Mai intai, N'Doye l-a pus la grea incercare pe Tatarusanu in minutul 90, pentru ca la faza urmatoare Mihalache sa marcheze singurul gol al meciului, cu un sut de la 20 de metri.

Dupa acest rezultat, Steaua ramane pe locul 5 in Liga 1, cu 40 de puncte, in timp ce Astra urca pana pe locul 8.

ASTRA - STEAUA 1-0

*Apasati butonul Refresh (F5) pentru actualizarea paginii

94 - Final de meci!

93 - Tatarusanu urca in careul advers, insa reia cu capul peste poarta!

92 - GOL ASTRA! Mihalache trimite fenomenal de la 20 de metri cu pamantul si deschide scorul!

91 - Tatarusanu apara un sut la coltul scurt trimis de N'Doye.

90 - Trei minute suplimentare.

88 - Ricardo trage lamentabil cu piciorul stang din afara careului.

87 - Astra are sansa unui contraatac, dar Fatai trimite lamentabil.

86 - Schimbare Astra: Oprsal intra in locul lui Stratila.

86 - N'Doye primeste cartonasul galben.

86 - Dica suteaza slab de la 20 de metri, in bratele portarului.

83 - Geraldo si Miranda se lovesc cap in cap in urma unui duel aerian. Argentinianul are nevoie de ingrijiri medicale.

79 - Centrare inalta in careul prahovenilor, Grigore retine si se resimte.

76 - Schimbare Astra: Stan intra in locul lui Tigoianu.

75 - Schimbare Steaua: Burdujan intra in locul lui Onofras.

74 - Marinescu reia pe langa poarta cu o lovitura de cap.

70 - Bonfim centreaza din nou periculos, dar Grigore respinge.

66 - Bonfim centreaza bine in careu, insa Bilasco faulteaza in atac.

63 - Schimbare Astra: Fatai intra in locul lui Tiganasu.

62 - Schimbare Steaua: Dica intra in locul lui Bicfalvi.

61 - Matel executa lovitura libera in zid.

60 - Arbitrul Hategan inventeaza o lovitura libera pentru Astra de la 20 de metri, dupa ce Matel a dat pe langa minge.

59 - Tatarusanu iese pe sub o centrare, mingea ajunge in fata portii, dar stelistii resping in corner.

58 - Nicolita reia din 14 metri cu piciorul stang, putin pe langa vinclu.

56 - O deviere la marginea careului ajunge la Onofras, insa acesta reia lamentabil, pe langa poarta, din zece metri.

53 - Onofras centreaza dezastruos, prin spatele stadionului.

48 - Morais trage de la mare distanta mult peste poarta.

46 - Se reia jocul!

45 - Schimare Steaua: Ricardo intra in locul lui Iliev!

45 - Finalul primei reprize!

41 - Astra are un corner, dar stelistii reusesc sa respinga de la prima bara.

40 - Gerlado are o interventie impecabila in fata lui Tigoianu!

37 - Bilasco reia slab cu capul din opt metri pe langa poarta, dupa un corner.

33 - Morais se resimte dupa un duel cu Banel Nicolita.

28 - Latovlevici bate periculos o lovitura libera, insa Grigore retine fara probleme.

27 - Joc slab la Ploiesti, nicio ocazie de gol pana in acest moment.

23 - Marinescu primeste cartonasul galben.

21 - Stratila se resimte si are nevoie de ingrijiri medicale.

19 - Matel rezolva o faza la marginea careului, trimitand cu capul spre Grigore.

15 - N'Doye incearca o pasa pe contraatac spre Miranda, dar mingea ajunge la Tatarusanu.

11 - Bonfim centreaza din partea dreapta, dar Bilasco nu poate ajunge la minge.

7 - Tatarusanu retine cu siguranta dupa o minge deviata spre propria poarta de Onofras.

3 - Bonfim suteaza de la 20 de metri peste poarta lui Grigore.

1 - Incepe meciul!

Astra Ploiesti: Grigore - Matel, Mihalache, Goian, Morais - Stratila, Takayuki, N'Doye, Tigoianu - Tiganasu, Miranda

Steaua: Tatarusanu - Bonfim, Iliev, Geraldo, Latovlevici - Nicolita, Bicfalvi, Gardos, Marinescu - Onofras, Bilasco

Adversar complicat pentru campioana Steaua în sferturile EuroCup
Campioana României la polo masculin, Steaua Bucureşti, va întâlni formaţia spaniolă Astralpool CN Sabadell, în sferturile de finală ale LEN Euro Cup, conform tragerii la sorţi de marţi....
Calificare dramatică pentru Steaua în sferturile cupelor europene. A fost nevoie de penalty-uri
CSA Steaua Bucureşti s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale LEN Euro Cup la polo pe apă, după ce a învins formaţia elenă Panionios Atena cu scorul de 20-18 (2-2, 3-2, 2-4, 4-2,...