Liga I: Victorie categorica a Rapidului cu CFR Cluj

Vineri, 10 Septembrie 2010, ora 22:24
5691 citiri

Rapid Bucuresti s-a impus pe teren propriu in fata campioanei CFR Cluj, scor 2-0, in derbiul etapei a saptea a Ligii I.

Rapidistii au avut o evolutie foarte buna in fata celor 8.000 de fani, reusind sa domine partida disputata in fata campioanei Romaniei, formatie care nu se regaseste in acest start de sezon.

Prima repriza a avut putine actiuni de poarta, cele clare lipsind aproape cu desavarsire. Cel mai important eveniment a fost eliminarea lui Kone din minutul 42, dupa doua cartonase galbene incasate in numai doua minute.

Debutul reprizei secunde a adus o ratare imensa a lui Cesinha, dar si deschiderea scorului, din minutul 58, Cassio inscriind primul sau gol in Liga I, cu o lovitura de cap din sapte metri.

"Feroviarii" au ramas in noua oameni in minutul 64, Bastos fiind si el eliminat, incasand cel de-al doilea galben dupa un fault inutil asupra lui Bornescu.

Finalul de partida a fost unul linistit, insa ultimul minut de joc a mai adus o reusita in dreptul rapidistilor, Cassio inscriind un gol in urma unor greseli in lant din apararea elevilor lui Mandorlini.

Victoria ii trimite pe giulesteni pe locul doi in clasament, la egalitate de puncte cu Steaua, dar si cu un meci mai mult disputat. CFR Cluj ramane pe locul 10, cu doar 8 puncte acumulate in sapte partide.

Ati putut urmari, pe site-ul Ziare.com, in format LIVE Text, desfasurarea partidei Rapid Bucuresti - CFR Cluj, din etapa a 7-a a Ligii I.

Desfasurarea partidei:

Min.90 Final de meci! Rapid se impune cu 2-0!

Min.90 Goooooool Rapid! Cassio reuseste dubla cu un sut simplu din 7 metri!

Min.90 Sutul lui Muresan de la mare distanta trece cu mult pe langa poarta lui Bornescu.

Min.88 Roman este avertizat pentru simulare.

Min.85 Lazar suteaza din afara careului, dar mingea trece departe de poarta.

Min.84 Bud este introdus in locul lui Sforzini.

Min.82 Spiritele s-au calmat, rapidistii par multumiti de rezultat, in timp ce "feroviarii" nu pot mai mult.

Min.79 Panin ii lasa locul lui Anselmo.

Min.77 Grigorie intra in locul lui Cesinha.

Min.75 Alcantara intra in locul lui Tomas Costa.

Min.68 Rapidistii inscriu din nou prin Antonio, insa reusita este anulata pentru o pozitie de ofsaid.

Min.64 Bastos primeste inca un galben, pentru un fault asupra lui Bornescu, si este eliminat! CFR Cluj evolueaza in 9 jucatori!

Min.63 Cadu rateaza sutul la o centrare a lui Bastos.

Min.63 Costa este avertizat dupa un duel cu Lazar.

Min.59 Cassio primeste galben pentru ca si-a scos tricoul.

Min.58 Gooooooool Rapid! Cassio deschide scorul cu o lovitura din cap din 7 metri, bifand prima sa reusita din Liga I!

Min.51 Ratare imensa a lui Cesinha, care suteaza pe langa poarta din pozitie ideala.

Min.46 Incepe repriza secunda!

Min.46 Frunza intra in locul lui Grigore.

-----------------------------------

Min.45 Se incheie prima repriza!

Min.44 Bastos vede si el galben dupa un hent urmat de proteste la decizia arbitrului.

Min.42 Kone este eliminat!

Min.40 Kone este si el avertizat pentru o intrare dura la Bozovici.

Min.38 Sforziti primeste primul cartonas galben al partidei.

Min.35 Cassio intra in locul lui Raduta.

Min.35 Rapidistii raman in jumatatea clujenilor, care au probleme serioasa in a iesi din aparare.

Min.28 Spadacio suteaza violent din afara careului, iar balonul trece la cativa centimetri de transversala lui Stancioiu.

Min.24 Muresan isi incearca norocul de la mare distanta, dar sutul sau trece departe de poarta.

Min.20 Stancioiu retine cu emotii o lovitura libera executata de Spadacio.

Min.16 Lovitura de cap a lui Cadu trece peste poarta lui Bornescu.

Min.14 Defensiva clujeana blocheaza sutul lui Raduta din marginea careului.

Min.12 Raduta nu mai ajunge un balon expediat de Mihai Roman.

Min.10 Atac in viteza al Rapidului finalizat cu sutul lui Roman in blocaj.

Min.8 Edimar intercepteaza si opreste un atac al giulestenilor.

Min.5 Stanciou retine centrarea lui Roman deviata de Cadu.

INFO - In tribunele stadionului Giulesti sunt aproximativ 8.000 de suporteri.

Min.1 Incepe partida!

Rapid: Bornescu - Rui Duarte, M. Constantin, M. Antonio, Bozovic - C. Lazar, Grigore - Roman, Spadacio, Cesinha - Raduta;

Rezerve: Coman, Ezequias, Grigorie, Cassio, Frunza, Glauber;

Antrenor: Marius Sumudica;

CFR Cluj: Stancioiu - Panin, Cadu, Piccolo, Edimar - Culio, Muresan, Costa - Bastos, Sforzini, E. Kone;

Rezerve: N. Claro, Tony, E. Dica, Alcantara, Kivuvu, Anselmo, Bud;

Antrenor: Andrea Mandorlini.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...