Vasluiul si Timisoara au remizat in "meciul pentru titlu"

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Joi, 05 Mai 2011, ora 21:33
4206 citiri

FC Vaslui si Poli Timisoara au terminat la egalitate, scor 1-1, partida care putea decide titlul in acest sezon al Ligii 1.

Moldovenii lui Hizo si-au aratat intentiile inca din primele minute, Raul Costin punandu-l la incercare pe Taborda. Banatenii au vrut sa demonstreze ca nu au venit in excursie la Vaslui si, in minutul 9, Goga este aproape de gol, insa Canu a intervenit magistral si a scos de pe linia portii.

In continuare, jocul a devenit oarecum confuz. Gazdele incercau sa atace, avand si posesia, in timp ce timisorenii se multumeau cu o defensiva "activa", Goga fiind principala arma pe contraatac.

Partea secunda a meciului a fost ceva mai dinamica. Vasluiul a deschis scorul in minutul 65, atunci cand capitanul lui Poli, Alexa, a deviat nefericit in poarta lui Taborda un sut-centrare puternic trimis de Ghencev in careul mic.

Imediat, scenariul s-a inversat. Timisorenii au trecut la conducerea jocului, in timp ce gazdele au incercat sa se apere cat mai exact. Dorin Goga a restabilit egalitatea in minutul 73, finalizand simplu o cursa fabuloasa de 40 de metri.

Hizo a incercat sa forteze victoria in final, jucand chiar si cu 4 atacanti in ultimele minute, dar precipitarea elevilor sai si inspiratia fundasilor au facut ca scorul sa ramana egal.

FC Vaslui si Poli raman despartite de doua puncte in varful clasamentului, insa la panda sta Otelul lui Dorinel, care are sansa de a redeveni lider in Liga 1.

Partida dintre FC Vaslui si Poli Timisoara a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii:

FINAL DE MECI !!!

Schimbare Timisoara: Magera intra in locul lui Axente.

Min.92 Sanmartean primeste cartonasul galben pentru un fault la Goga.

Schimbare Timisoara: Cisovski intra in locul lui Zicu.

Schimbare Vaslui: Pouga intra in locul lui Milanov.

Min.88 Mare ocazie pentru Vaslui !!! Sanmartea centreaza in fata portii pentru Adailton, dar brazilianul trece la un varf de bocanc de gol!

Min.84 Canu trimite peste poarta din 6 metri!

Min.83 Gazdele ataca dezlantuit, banatenii se apara oarecum haotic.

Min.79 Wesley incearca si el un sut de la distanta, dar Taborda e la post si retine.

Min.76 Milisavlavici suteaza bine de la 18 metri, putin peste transversala.

Min.73 GOOOL Timisoara !!! Goga scapa pe contraatac, face o cursa de zile mari si il executa pe Kuciak!

Min.71 Kuciak intervine din nou fabulos in fata lui Zicu!

Min.69 Kuciak blocheaza foarte bine un sut al lui Luchin.

Min.68 Gazdele sunt acum cele care incearca sa traga de timp.

Min.65 GOOOL FC Vaslui !!! Capitanul banatenilor, Dan Alexa, inscrie in propria poarta la capatul unei faze confuze. Milanov a incercat un sut-centrare, Ghencev a receptionat balonul si a trimis puternic in careul de 6 metri de unde Alexa a deviat nefericit!

Min.61 Milisavljevici scapa in banda dreapta, dar este oprit de Sepsi. Sarbul se alege cu un "galben" pentru proteste.

Min.56 Joc confuz in aceste minute. Vasluiul incearca mult, Timisoara aglomereaza zona in care este balonul.

Min.50 Gazdele incep si aceasta repriza secunda in atac, Hizo forteaza victoria.

INCEPE REPRIZA SECUNDA !!!

Schimbare Vaslui: Bello intra in locul lui Pavlovici.

INFO: Interes urias pentru acest meci, vasluienii urmarind disputa si de la balcoanele blocurilor de langa stadion.

FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.43 Meci destul de incalcit in aceste minute.

Min.39 Alexa scapa nesanctionat dupa o intrare dura, cu talpa.

Min.36 Banatenii au tot mai multe probleme. Gazdele preseaza bine si imping jocul spre poarta lui Taborda.

Min.31 Taborda este huiduit de tot stadionul pentru ca a inceput deja sa traga de timp.

Min.28 Sut frumos al lui Pavlovici, la mica distanta de vinclu!

Min.27 Taborda le da emotii colegilor dupa ce s-a jucat in propriul careu cu Wesley.

Schimbare Timisoara: Axente intra in locul accidentatului Rickets.

Min.20 Taborda respinge spectaculos o centrare a lui Campano iar pe reluare Wesley reia peste poarta.

INFO: Jucatorii Timisoarei sunt tot mai iritati de deciziile arbitrului Alexandru Deaconu.

Min.15 Zicu incearca o "foarfeca" spectaculoasa, dar mingea se duce pe langa poarta.

Min.14 "Galben" si pentru Wesley.

Min.12 Burca primeste primul "galben" al meciului.

Min.9 Uriasa ocazie si pentru Timisoara! Goga trimite bine cu capul, Kuciak este batut, dar Canu scoate fabulos de pe linia portii.

Min.9 Adailton centreaza bine, Pavlovici prelungeste pe spate, dar Wesley nu ajunge la balon.

Min.6 Wesley executa slab o lovitura libera, in zid. Ghionea este la pamant resimtindu-se dupa ce a receptionat un balon in plin.

Min.3 Prima mare ocazie a meciului !!! Taborda scoate foarte bine un sut expediat de Raul Costin.

Min.1 A inceput derbiul care poate decide campioana!

INFO: Jucatorii celor doua formatii sunt la incalzire, "Municipalul" din Vaslui se umple usor-usor.

INFO: Cu o jumatate de ora inaintea fluierului de start, aproximativ 5.000 de oameni se afla deja in tribune.

FC Vaslui: Kuciak - Ghencev, Papp, Canu, Milanov - Campano, Pavlovici, Costin, Sanmartean - Wesley, Adailton.

Antrenor: Viorel Hizo

Poli Timisoara: Taborda - Luchin, Burca, Ghionea, Sepsi - Goga, Alexa, Bourceanu, Ignjatijevici - Ricketts, Zicu.

Antrenor: Dusan Uhrin.

Arbitru: Alexandru Deaconu.

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
#Vaslui remiza Timisoara, #timisoara egal FC Vaslui, #Vaslui Timisoara LIVE, #Vaslui Timisoara liga 1, #etapa 31 liga 1 , #live