Liga 1: FC Botosani, victorie spectaculoasa cu Voluntari

Vineri, 29 Aprilie 2016, ora 21:50
5701 citiri

FC Botosani a obtinut o victorie spectaculoasa in fata celor de la FC Voluntari, in etapa a noua a play-out-ului Ligii 1.

Moldovenii s-au impus cu scorul de 4-2 si au urcat provizoriu pe locul de cupe europene.

Oaspetii au avt prima mare ocazie a meciului, balonul sutat de Balan lovind insa bara portii celor de la Botosani in minutul 6. Cateva minute mai tarziu, gazdele primeau penalti dupa un hent al lui Spahija, iar Vasvari inscria de la 11 metri.

Dupa prima jumatate de ora de joc, Cabrera a dublat avantajul botosanenilor cu un sut in forta, din interiorul careului, insa ilfovenii au reusit sa reduca din diferenta inainte de pauza, prin Stefanescu.

Moldovenii au reusit sa rezolve ecuatia partidei in partea secunda, dupa golurile lui Matulevicius si Cabrera, in timp ce Voluntariul nu a mai izbutit decat un gol, prin Pancu, de la 11 metri.

In urma acestui rezultat FC Botosani a urcat pe primul loc in play-out, iar gruparea de la marginea Bucurestiului si-a complicat serios situatia, mentinandu-se pe locul de baraj.

Echipele de start

Botosani: Plesca - Dimitrov, Ngadeu, Miron, Musat - Vasvari, Cucu - Ivanovic, Cabrera, Fulop - Matulevicius

Voluntari: Calancea - Alcenat, Spahija, Tiru, Filipov - Maftei, Novac - Rus, Stefanescu, Vodut - Ad. Balan

Ciolacu vrea reducerea atribuțiilor primarului general: Dependența edililor de sector nu trebuie să fie atât de mare VIDEO
Premierul Marcel Ciolacu a declarat miercuri că este nevoie de o lege specială a Capitalei şi că "este evident" că dependenţa primarilor de sector "nu trebuie să fie atât de mare de...
Grindeanu, avertisment pentru Piedone: ”Votanţii de stânga, într-o proporţie covârşitoare, merg către candidatul nostru”
Prim-vicepreşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, miercuri, 24 aprilie, că soluţia pe care PSD a adoptat-o, de a candida Gabriela Firea, le dă o anumită siguranţă că votanţii de...