Liga 1: Otelul invinge Rapidul si defileaza spre titlu

Sambata, 05 Martie 2011, ora 16:47
4447 citiri

Otelul Galati a facut inca un pas mare pentru castigarea campionatului dupa ce a invins cu 1-0 Rapidul, prin golul lui Pena.

Startul meciului de la Galati a fost amanat cu opt minute, dupa ce un fanion de la coltul terenului s-a incapatanat sa nu stea "in picioare". In cele din urma, dupa interventia organizatorilor, Cristi Balaj a fluierat startul unui meci echilibrat.

Rapid a fost la timona jocului in startul primei parti, insa ocaziile la poarta lui Grahovac au intarziat sa apara, blocul defensiv al galatenilor functionand perfect.

Prima ocazie de gol a meciului a avut loc in minutul 23, cand Dani Coman a respins in transversala o centrare sutata a lui Gabi Paraschiv, din lovitura libera.

Galatenii au prins curaj dupa aceasta ocazie si au avut o noua ocazie de a marca, in minutul 36, Spadacio respingand excelent de langa bara o lovitura de cap periculoasa a lui Gabi Paraschiv.

Rapidistii au mai suferit o pierdere cu cinci minute inainte de pauza, capitanul Costin Lazar fiind fortat sa ii lase locul lui Olberdam din cauza unei accidentari.

Dupa pauza, cele doua echipe au parut crispate, insa Dorinel Munteanu a mutat decisiv in minutul 55, cand i-a introdus pe teren pe Pena si Antal.

Prezenta masivului varf Pena s-a simtit imediat simtita, acesta punand o presiune acerba asupra fundasilor giulesteni.

Mai intai, Pena a ratat de putin minutul 67, cand a trimis cu capul peste poarta, insa nu a mai iertat un minut mai tarziu, reusind sa il invinga pe Dani Coman prin acelasi procedeu, din sapte metri.

Giulestenii au trecut imediat in ofensiva si au avut o sansa uriasa de a inscrie prin Ovidiu Herea, al carui sut din doar patru s-a dus in transversala si a iesit in aut de poarta.

Mai mult, rapidistii l-au pierdut si pe Marius Constantin cu cinci minute inainte de final, acesta fiind eliminat dupa primirea celui de-al doilea cartonas galben.

In cele din urma, Otelul s-a impus cu 1-0 si are, cel putin pana sambata seara, un avans de opt puncte fata de Poli Timisoara. Rapid ramane pe locul 4, la 12 puncte in spatele liderului Otelul.

OTELUL GALATI - RAPID 1-0

90+3 - Final de meci!

90 - Trei minute suplimentare.

87 - Salageanu trimite peste poarta din lovitura libera.

85 - Marius Constantin vede al doilea galben si este eliminat. Va rata derbiul cu Dinamo de etapa viitoare.

84 - Schimbare Otelul: Cojoc intra in locul lui Ilie.

81 - Actiune buna de contraatac a galatenilor, insa Ilie rateaza fata in fata cu Dani Coman.

79 - Rapid ataca haotic in incercarea egalarii.

75 - Herea rateaza incredibil din doar patru metri! Varful giulestenilor primeste singur singurel, insa trage in transversala si mingea se duce in aut de poarta!

73 - Schimbare Rapid: Pancu intra in locul lui Grigorie

71 - Fanii galateni au declansat fiesta dupa marcarea golului!

68 - GOL OTELUL! Pena deschide scorul cu o lovitura de cap din sapte metri, din centrarea lui Salageanu!

67 - Ocazie monumentala pentru Otelul. Dupa o lovitura libera, Pena, nemarcat, reia cu capul peste poarta din doar sase metri!

66 - Grigorie primeste cartonasul galben pentru proteste.

64 - Spadacio bate un nou corner, pe care Rapa il respinge din centrul careului.

61 - Spadacio bate periculos o lovitura libera, defensiva galatenilor reuseste insa sa respinga.

57 - Schimbare la Rapid: Roman intra in locul lui Frunza.

55 - Schimbari la Otelul: Pena si Antal intra in locul lui Viglianti si Iorga.

53 - Se joaca haotic, cu multe gafe in ambele parti.

49 - Marius Constantin vede cartonas galben pentru proteste

48 - Spadacio executa o lovitura de la colt, Grahovac retine fara probleme.

46 - Se reia partea a doua. Intarzierea totala pana in acest moment este de zece minute!

45+1 - Pauza!

44 - Herea primeste cartonasul galben

43 - Sburlea scapa spre poarta, patrunde in careu, dar sutul sau este blocat.

42 - Ilie reia cu capul din sase metri, insa mingea trece peste poarta.

41 - Antonio intervine bine si blocheaza o centrare periculoasa, dupa o gafa a lui Marius Constantin.

40 - Olberdam intra in locul lui Costin Lazar, accidentat.

36 - Spadacio scoate excelent de langa bara un gol ca si facut, dupa o reluare a lui Gabi Paraschiv.

34 - Marius Constantin protejeaza bine si Rapid recapata posesia dintr-o situatie periculoasa.

29 - Grigorie centreaza din banda dreapta, insa Grahovac retine fara probleme.

28 - Spadacio trage de la 20 de metri pe langa poarta.

26 - Herea patrunde spre poarta, dribleaza trei adversari, insa rateaza momentul sutului si este deposedat.

25 - Viglianti centreaza spectaculos, mingea cade pe plasa portii lui Coman.

24 - Sburlea trage slab de la 30 de metri in bratele lui Grahovac.

23 - Cea mai mare ocazie de gol! Coman scoate de sub bara o lovitura libera executata periculos de Paraschiv. Mingea atinge bara si se duce in corner.

20 - Paraschiv este surprins in pozitie de ofsaid si are o contra pe teren cu Costin Lazar.

16 - Gabi Paraschiv scapa o minge in afara terenului. Posesie pentru Rapid.

13 - Spadacio trage defectuos de la marginea careului. Sumudica isi pune mainile in cap.

12 - Inceput echilibrat, cu Rapid la timona jocului.

9 - Marius Constantin trage peste poarta din lovitura libera de la 25 de metri.

5 - Bozovici incearca o angajare catre Sburlea, dar pasa este imprecisa.

3 - Dorinel Munteanu protesteaza pe margine si este amenintat de Balaj ca va fi trimis in tribune.

1 - Cu o intarziere de opt minute, incepe meciul!

Probleme cu un fanion de la coltul terenului! Startul se amana cu cateva minute!

Otelul: Grahovac - Ripa, Perendija, Sg. Costin, Salageanu - Giurgiu, Neagu - L. Iorga, G. Paraschiv, S. Ilie - Viglianti

Rezerve: Branet, Antal, Cojoc, Sirghi, Pena, Filip, Bus

Rapid:D. Coman - Candido Costa, Marcos Antonio, M. Constantin, Bozovici - Spadacio, Grigorie, C. Lazar, S. Frunza - Herea - Sburlea

Rezerve: Bornescu, Glauber, Ezequias, Roman, Pancu, Cassio, Olberdam

Românii au investit sume record în titlurile de stat. Depozitele în lei ale populației la bănci, la un maxim istoric
Românii au investit o sumă record de aproape 3,2 miliarde de lei, echivalentul a 643 milioane de euro, în titluri de stat Fidelis, săptămâna trecută. De asemenea, depozitele în lei ale...
Mesajul lui Nicușor Dan pentru Gabriela Firea: ”Nu ar mai trebui să deschidă gura, darămite să vrea să mai fie primar”
Intrarea Gabrielei Firea în cursa pentru Primăria Capitalei nu-l afectează pe actualul edil. Nicuşor Dan a declarat marţi, 23 aprilie, că lupta se va da între el şi Cristian Popescu...