Liga 1: Steaua si Vaslui au remizat in derbiul etapei

Sambata, 19 Martie 2011, ora 22:30
8592 citiri

Steaua Bucuresti si FC Vaslui au incheiat la egalitate, scor 1-1, intr-un meci contand pentru etapa a 22-a din Liga 1.

Prima repriza a disputei din Ghencea a prezentat un joc echilibrat si cu putine faze de poarta. Gazdele au evoluat mai ofensiv, dar n-au reusit sa se impuna si pe tabela de marcaj.

Bilasco a avut doua sanse in careu, insa a fost blocat de fiecare data, in timp ce Adailton a pus cateva probleme in careul stelist.

Cea mai mare ocazie a primului mitan s-a petrecut in minutul 42, cand Surdu a fost blocat de goalkeeperul Kuciak in pozitie de unu la unu.

Steaua a deschis scorul la sase minute de la reluare, prin Banel Nicolita, care nu mai marcase de 19 partide. Mijlocasul "ros-albastrilor" l-a pacalit pe Rivas si apoi l-a executat fara probleme pe Kuciak, cu un sut la coltul lung.

A urmat o perioada prelungita de astenie, cele doua formatii disputandu-si posesia la mijlocului terenului. Chiar daca nu au contat prea mult in ofensiva, vasluienii au reusit sa egaleze, in minutul 80, printr-o lovitura libera de la 16 metri executata perfect de Adailton.

Partida a fost intrerupta timp de 10 minute imediat dupa inscrierea golului, arena din Ghencea prezentand cateva probleme la instalatia de noctura.

Elevii lui Sorin Cartu au incercat sa forteze victoria dupa reluare si au insistat in careul oaspetilor, insa rezultatul de pe tabela nu a mai putut fi modificat.

In urma acestei remize, Steaua si FC Vaslui isi pastreaza pozitiile din clasament, a cincea, respectiv a treia, dar pierd teren in fata primelor doua clasate, Otelul Galati si Poli Timisoara.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei Steaua - FC Vaslui, din cadrul etapei a 22-a din Liga 1.

LIVE Text:

*Folositi tasta F5 (Refresh) pentru actualizarea paginii;

Min.90+11 S-a incheiat partida! Steaua - FC Vaslui 1-1!

Min.90+10 Lovitura libera periculoasa pentru Steaua, dar Bilasco trimite in bratele lui Kuciak.

Min.90+7 Nicolita recupereaza un balon si centreaza pentru Bilasco, insa Kuciak intervine din nou.

Min.90+5 Onofras suteaza, dar Kuciak este pe faza si retine.

Min.90 Meciul s-a reluat dupa opt minute de intrerupere.

Min.87 Meciul este in continuare intrerupt.

Min.84 Centralul Istvan Kovacs se consulta cu observatorul partidei si cu cei doi capitani.

Min.82 Probleme cu nocturna pe Ghencea. Meciul este intrerupt.

Min.80 Gol FC Vaslui! Adailton transforma impecabil o lovitura libera din marginea careului!

Min.78 Schimbare la oaspeti: Balace intra in locul lui Milanov.

Min.77 Milisavljevici primeste galben pentru o intrare dura asupra lui Latovlevici.

Min.73 Kuciak respinge din fata lui Bilasco.

Min.71 Ricardo se accidenteaza si este scos de pe teren cu targa.

Min.70 Schimbare la Vaslui: Intra Milisavljevici in locul lui Ghencev.

Min.67 Canu respinge din fata lui Latovlevici.

Min.63 Schimbare la Steaua: Latovlevici ii ia locul lui Szekely.

Min.60 Ricardo este si el avertizat.

Min.59 Schimbare la Vaslui: Yero Bello intra in locul lui Campano.

Min.58 Sanmartean este penalizat.

Min.53 Oaspetii incearca sa dea replica rapid, dar obtin doar o lovitura de colt.

Min.51 Gol Steaua! Nicolita trece de Rivas, ramane singur cu goalkeeperul advers si inscrie la coltul lung!

Mi.48 Ocazie mare pentru Steaua: Bonfim centreaza, Nicolita deviaza pana la Surdu, dar acesta trimite peste poarta.

Min.47 Noul intrat Radut trage la poarta, dar balonul poposeste n bratele lui Kuciak.

Min.46 Cartu face prima schimbare: Radut intra in locul lui Bicfalvi.

Min.46 A inceput repriza secunda!

--------------------

Min.45 S-a incheiat prima repriza!

Min.42 Steaua bifeaza cea mai mare ocazie a partidei: Surdu scapa singur cu Kuciak, dar nu reuseste sa-l invinga pe goalkeeperul Vasluiului.

Min.36 Tatarusanu il blocheaza pe Campano.

Min.30 Papp primeste cartonasul galben.

Min.25 Nicolita centreaza in careu pentru Bilasco, Canu intervine in ultimul moment si respinge in corner.

Min.24 Bonfim greseste si ii pune pe vasluieni pe contra-atac. Gardos se repliaza si opreste faza.

Min.19 Adailton il cauta pe Campano in careu, Brandan se plaseaza excelent si respinge.

Min.17 Canu indeparteaza pericolul la o centrare buna a lui Nicolita.

Min.13 Kuciak respinge in corner sutul lui Brandan din lovitura libera.

Min.8 Ocazie si pentru Steaua: Brandan centreaza pentru Bilasco, dar atacantul gazdelor rateaza reluarea.

Min.6 Ocazie importanta pentru vasluieni: Adailton suteaza de la 25 de metri putin pe langa poarta lui Tatarusanu.

INFO - Antrenorul oaspetilor, Viorel Hizo, se afla in loja alaturi de Adrian Porumboiu, fiind suspendat.

Min.3 Steaua incepe ofensiv meciul.

Min.1 A inceput partida!

INFO - S-a tinut un moment de reculegere in memoria victimelor cutremurului din Japonia.

INFO - Steaua ocupa locul 5 in clasamentul Ligii 1, cu 34 de puncte.

INFO - FC Vaslui se afla pe pozitia a treia in campionat, cu 39 de puncte.

Echipe;le:

Steaua: Tatarusanu - Bonfim, Gardos, Alves, Brandan - Nicolita, Gomes, Bicfalvi, Szekely - Bilasco, Surdu;

Vaslui: Kuciak - Milanov, Rivas, Canu, Papp - Sanmartean, Costin, Genchev, Campano - Wesley, Adailton;

Rezerve: Cerniauskas, Campano, Pouga, Aticahm Balace, Bello, Ad. Gheorghiu.

Cum încearcă PSD să negocieze retragerea lui Piedone și care este prețul primarului de la Sectorul 5
După ce liderii coaliției PSD-PNL au luat decizia de a-l retrage pe candidatul comun Cătălin Cîrstoiu și de a merge cu candidați separați, în persoana Gabrielei Firea și a lui Sebastian...
George Simion a devenit tată. Ce mesaj i-a transmis soției liderul AUR
La mai puțin de un an de la căsătorie, liderul Partidului AUR, George Simion, și soția sa, Ilinca, au devenit părinți. Primul copil al cuplului este un băiat, iar tatăl a ținut să-i...