Liga I: Rapidul smulge un punct la Craiova

Vineri, 17 Septembrie 2010, ora 22:20
3722 citiri

Universitatea Craiova si Rapid Bucuresti au incheiat la egalitate, scor 1-1, partida disputata in cea de-a 8-a etapa a Ligii I.

Cele doua formatii au abordat precaut partida, ocaziile de poarta fiind rare in prima jumatate a meciului. In minutul 38, Stanca a parat sutul lui Spadacio, actiune care a devenit cea mai importanta ocazie a primei reprize.

Rapidistii au ramas in inferioritate numerica in startul reprizei secunde, Ovidiu Herea fiind eliminat, in minutul 50, pentru un cot aplicat in figura lui Gaman.

Oltenii nu au stat pe ganduri si, dupa numai cinci minute, au inscris in poarta lui Bornescu, Wobay transformand o lovitura libera de la aproximativ 18 metri.

Elevii lui Piturca s-au aflat la conducere pentru numai noua minute, rapidistii restabilind egalitatea printr-o lovitura de la 11 metri, obtinuta de Cassio si transformata de Marius Constantin.

Giulestenii puteau inscrie pentru 2-1 in minutul 76, insa reflectul senzational al lui Stanca a oprit sutul lui Spadacio din drumul spre vinclu.

"Juvetii" s-au aruncat in atac in finalul meciului si au ratat doua ocazii imense prin Wobay si Gargorov, spre disperarea lui Victor Piturca.

Punctul castigat in Banie ii trimite pe giulesteni pe prima pozitie in Liga I, insa pot fi depasiti de Dinamo, Steaua sau Otelul Galati pana la finalul etapei. Oltenii raman la retrogradare, ocupand pozitia a 15-a cu numai 7 puncte.

Ati putut urmari, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei Universitatea Craiova - Rapid Bucuresti, din etapa a 8-a a Ligii I.

Desfasurarea partidei:

Min.90 Final de meci! Craiova - Rapid 1-1!

Min.90 Bornescu se inalta si retine o centrare la o lovitura de colt.

Min.89 Roman ii ia locul lui Mihai Costea.

Min.81 Gargorov trece si el pe langa gol, lovitura sa de cap ocolind poarta lui Bornescu.

Min.80 Ocazie imensa pentru Wobay, care rateaza din sase metru dupa o centrare a lui Gargorov.

Min.79 Spadacio ii lasa locul lui Frunza.

Min.76 Spadacio este aproape de a inscrie pentru 2-1, sutul sau fiind scos din vinclu de parada senzationala a lui Stanca.

Min.74 Sburlea centreaza in fata portii pentru Roman, dar mijlocasul rapidist rateaza intalnirea cu balonul.

Min.69 Dilevski este inlocuit de Gargorov.

Min.68 Glauber intra in locul lui Cassio.

Min.64 Marius Constantin suteaza imparabil si restabileste egalitatea.

Penalti acordat usor pentru giulesteni.

Min.63 Cassio obtine o lovitura de la 11 metri pentru Rapid

Min.62 Mihai Costea incerca un sut de la 16 metri, dar Bornescu retine fara probleme.

Min.60 Ciuca intra in locul lui Iliev.

Min.60 Mihai Roman suteaza peste poarta lui Stanca.

Min.55 Goooool Craiova! Oltenii deschid scorul prin Wobay, care inscrie direct din lovitura libera, de la 18 metri.!

Min.51 Jucatorii rapidisti se strang in jurul centralului si protesteaza.

Min.50 Herea ii aplica un cot in figura lui Gaman si este eliminat!

Min.49 Wobay primeste galben pentru simulare.

Min.47 Mihai Costea suteaza peste poarta.

Min.46 Incepe repriza secunda!

------------------------------------

Min.45 Se incheie prima repriza!

Min.45 Lovitura de cap a lui Gaman trece peste poarta lui Bornescu.

Min.44 Stoica ii trimite lui Barboiau care paseaza mai departe la Costea, atacantul Craiovei obtinand o lovitura de colt.

Min.40 Bornescu retine in doi timpi un sut expediat de Wobay.

Min.38 Spadacio suteaza in forta din lovitura libera de la 20 de metri, insa Stanca se intinde si respinge balonul.

Min.32 Prepelita primeste primul cartonas galben al partidei.

Min.30 Roman obtine un corner pentru Rapid dupa un duel cu Iliev.

Min.26 Sutul lui Cesinha trece pe langa poarta lui Stanca.

Min.23 Bornescu respinge centrarea inalta care il viza pe Dina.

Min.20 Sutul lui Dilevski spre poarta lui Bornescu este blocat.

Min.17 Stoica centreaza pentru Dina, dar atacantul rateaza interceptia.

Min.14 Pasa excelenta a lui Duarte catre Herea este respinsa de Gaman in afara terenului.

Min.6 Dilevski respinge centrarea lui Cesinha.

Min.1 Incepe partida!

Craiova: Stanca - Dananae, Gaman, Iliev, Barboianu - Stoica - Wobay, Prepelita, Dilevski, M. Costea - Dina;

Rezerve: Lung jr, David Lopes, Ciuca, Ologu, Gargorov, Firtulescu, Roman;

Rapid: Bornescu - Rui Duarte, Marcos Antonio, M. Constantin, Bozovic - Roman, Grigore, Spadacio, Cesinha - Herea, Cassio;

Rezerve: Coman, Ezequias, Raduta, Frunza, Grigorie, Sburlea, Glauber.

E gata! Dan Petrescu a semnat pe trei ani cu o echipă de tradiție din România
Disputat de CFR Cluj, Rapid și Universitatea Craiova, Dan Petrescu a ales echipa pe care o va antrena din sezonul viitor. Astfel, Dan Petrescu va sta din noua pe banca echipei CFR Cluj. Va fi...
Rezultatul cu care Universitatea Craiova și-a ”dinamitat” șansele la titlu. Gică Hagi a dat lovitura în Bănie
Universitatea Craiova a fost învinsă de Farul Constanţa cu 2-1 (2-1), vineri seara, în Bănie, într-un meci din etapa a patra a fazei play-off a Superligii de fotbal. Universitatea,...