Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

CFR Cluj, demolata la Vaslui

Vineri, 15 Octombrie 2010, ora 23:48
4151 citiri

FC Vaslui a obtinut o victorie importanta in etapa cu numarul 11 a primei ligi, moldovenii lui Hizo trecand fara probleme de campioana CFR Cluj, scor 5-3.

Pe un frig patrunzator, elevii lui Sorin Cartu au dat o replica palida, fiind departe de forma care le-a adus titlul in sezonul trecut. "Galben-verzii" au dominat aproape in totalitate prima repriza, cand nu le-au permis adversarilor sa iasa la joc.

Sanmartean a deschis scorul in minutul 26, el profitand de o interventie nesigura a portarului Nuno Claro la sutul lui Burdujan.

Brazilianul Adailton a luat apoi o actiune pe cont propriu si a punctat cu un sut fabulos, catapultat sub transversala. 2-0 a fost si scorul la pauza, insa impresia generala a fost ca moldovenii au dominat mult mai clar.

Repriza secunda a fost nebuna, debutand cu o bara a brazilianului Wesley. Acelasi Adailton a reusit "dubla" dupa o mare gafa a portughezului Nuno Claro, insa De Zerbi a punctat la faza imediat urmatoare, reducand din diferenta.

Gazdele au readus diferenta de pe tabela la 3 goluri dupa ce Burdujan i-a furat un balon lui Sixto Peralta si a sprintat spre poarta clujeana, marcand cu un sut la coltul lung.

Sfarsitul partidei a fost unul incendiar. Cu 5 minute inainte de final, Burdujan a reusit si el "dubla", profitand de o noua mare gafa a portarului campioanei, Nuno Claro. "Visiniii" au avut ultima zvacnire cu doua goluri in doua minute, Bastos si Dica punctand pentru un 5-3 care nu ii ajuta cu nimic.

Desi diferenta din final a fost de numai doua goluri, CFR Cluj a aratat ca este departe de asteptarile fanilor si conducatorilor si sunt semne reale de ingrijorare, mai ales ca se apropie meciul cu Bayern Munchen, din Liga Campionilor.

Partida de la Vaslui a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii.

Desfasurarea meciului:

FINAL DE MECI

Min.92 Milisavjevici rateaza o ocazie imensa!

Min.89 GOOL CFR !!! Emil Dica puncteaza cu un sut frumos, de la peste 30 de metri!

Min.88 GOOL CFR !!! Bastos reduce din diferenta cu o lovitura de cap.

Min.86 GOOL VASLUI !!! Burdujan profita de o gafa a apararii clujene si puncteaza pentru 5-1!

Min.85 Nuno Claro scoate de sub transversala un balon expediat de Wesley!

Schimbare Vaslui: Pouga intra in locul lui Bello.

Schimbare CFR: Bjelanovici intra in locul lui Traore.

Min.83 Vasluienii fac spectacol, domina autoritar si paseaza frumos.

Min.79 Culio primeste cartonasul galben dupa un fault dur la Wesley.

Schimbare Vaslui: Raul Costin intra in locul lui Adailton.

Schimbare CFR: Bastos intra in locul lui De Zerbi.

Schimbare Vaslui: Milisavjevici intra in locul lui Sanmartean.

Min.69 Kuciak iese gresit la o centrare trimisa de De Zerbi, dar clujenii nu reusesc sa ameninte poarta.

Min.65 Panin suteaza puternic, peste poarta.

Min.62 Burdujan este avertizat cu cartonas galben.

Min.62 GOOL Vaslui !!! Burdujan ii fura un balon lui Peralta, alearga spre careul advers si il invinge pe Nuno Claro!

INFO: Jucatorii sunt aproape de o bataie generala, Wesley este avertizat cu cartonas galben.

Min.59 GOOL CFR !!! De Zerbi reduce din diferenta cu un sut frumos!

Min.58 GOOL VASLUI !!! Adailton reuseste "dubla" cu un sut centrare scapat in poarta de Nuno Claro!

Min.54 Faza frumoasa de atac a gazdelor incheiata cu sutul lui Sanmartean, pe langa poarta.

Min.52 Kuciak prinde sigur un balon trimis de De Zerbi.

Min.50 Alcantara deviaza in corner sutul lui Adailton.

Min.48 BARA VASLUI !!! Wesley trimite bine cu capul, dar Nuno Claro deviaza in bara !

Min.47 Clujenii incep in ofensiva, dar Alcantara este surprins in pozitie de off-side.

A INCEPUT REPRIZA SECUNDA !!!

Schimbare CFR: Hora a intrat in locul lui Kivuvu.

FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.45 Panin suteaza peste poarta lui Kuciak.

Min.43 Cadu si Sanmartean sunt avertizati dupa un duel ce a depasit limitele sportive.

Min.40 Campionii nu dau impresia ca pot pune probleme serioase Vasluiului.

Min.35 Adailton inscrie cu un sut fabulos, de la 20 de metri, sub bara portii lui Nuno Claro!

Min.29 Burdujan patrunde bine in careul advers, insa cade dupa un duel cu Ricardo Cadu, acuzand o lovitura.

Min.26 GOOL FC VASLUI !!! Nuno Claro respinge gresit un sut trimis de Burdujan iar Sanmartean preia si inscrie!

Min.24 Peralta lufteaza din pozitie buna si Kuciak retine usor.

Min.19 Culio iroseste un contraatac taios al celor de la CFR.

Min.16 Kuciak intervine bine in fata lui Culio.

INFO: La Vaslui este foarte frig, termometrele aratand la ora jocului o temperatira de numai 3 grade Celsius.

Min.9 Adailton are o ocazie mare, Nuno Claro boxeaza aiurea, insa Cadu indeparteaza pericolul.

Min.7 Kuciak retine un balon trimis de Rada.

Min.6 Adailton paseaza sclipitor pentru Bello, insa acesta este blocat bine de Nuno Claro.

Min.4 Wesley rateaza un sut din mijlocul carelui clujean.

Min.3 Prima ocazie a meciului, De Zerbi trimitand cu capul destul de periculos.

Min.1 A inceput partida !!!

Echipele:

FC Vaslui: Kuciak - Milanov, Cinu, Papp, Balace - Genchev, Sinmartean, Budujan - Wesley, Adailton, Bello.

Rezerve: Cesnauskis - Campano, Pouga, Milisavjevici, Costin, Gheorghiu, Rivas.

CFR Cluj: Nuno Claro - Panin, Alcantara, Cadu, Rada - Dica, Kivuvu, Peralta, Culio - De Zerbi, Traore.

Rezerve: Stancioiu - Tony, Piccolo, Hora, Bastos, Emmanuel Kone, Bjelanovici.

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#CFR Cluj demolata Vaslui, #FC Vaslui victorie CFR Cluj, #Vaslui CFR Liga 1, #FC Vaslui CFR Cluj, #Vaslui CFR Live, #Sanmartean gol CFR Cluj , #meciuri