"Arde" clasamentul: Hagi sufera un esec drastic - ce s-a intamplat in celelalte meciuri

Vineri, 16 Mai 2014, ora 21:25
4607 citiri

Lupta la retrogradare devine tot mai incinsa, dupa meciurile disputate vineri in penultima etapa a Ligii 1.

Echipa lui Gica Hagi, Viitorul, a facut un pas mare spre Liga 2, dupa ce a fost invinsa de Otelul, scor 1-4.

Pustii lui Hagi au dominat prima parte, insa Mitrea a fost eliminat in minutul 45 pentru doua cartonase galbene, iar apoi a urmat o repriza de cosmar, in care galatenii au inscris prin Marquinhos (47), Henrique (62), Zaharia (64) si Cooper '87.

Pentru Viitorul a marcat Axente, in minutul 90.

Sageata s-a compromis cu Dinamo

La scurt timp dupa ce a aflat ca va intra in insolventa, Dinamo nu le-a dat nicio sansa celor de la Sageata Navodari, pe care i-a invins cu 4-1.

Alexandru Lazar, de doua ori, in minutele 19 si 75, Tucudean, in minutul 24, si Matei, in minutul 43 cu un sut de la distanta, au marcat golurile lui Dinamo.

Singurul gol al oaspetilor a fost reusit de Viorel Dinu, in minutul 89.

Remiza intre Brasov si U Cluj

Intr-un alt derbi incins la retrogradare, FC Brasov si Universitatea Cluj au terminat la egalitate, scor 0-0.

Brasovenii au avut un gol anulat, in timp ce portarul Veselovsky a facut minuni la ocaziile gazdelor.

Dupa aceste rezultate, clasamentul in zona fierbinte arata astfel: 9. Otelul 40p, 10. U Cluj 40p, 11. Ceahlaul 38p, 12. Medias 38p, 13. Chiajna 38p, 14. FC Brasov 37p, 15. Viitorul 37p, 16. Poli Timisoara 35p, 17. Sageata 35p, 18. Corona 14p.

Ceahlaul si Chiajna au un meci mai putin disputat.

Otelul si Universitatea Cluj s-au salvat de la retrogradare.

Vor retrograda echipele clasate pe locurile 16, 17 si 18, intrucat FC Vaslui va fi trimisa in Liga 2 pentru ca nu a primit licenta. Corona este deja retrogradata in Liga 2.

In ultima runda se vor juca urmatoarele meciuri cu implicatii in zona retrogradarii: Viitorul - Ceahlaul, Timisoara - Chiajna, Sageata - CFR Cluj, Medias - FC Brasov, Steaua - Otelul si U Cluj - Pandurii.

Nicușor Dar îl provoacă pe Piedone la o dezbatere electorală. Răspunsul ironic al Primarului Capitalei după ce AUR l-a amenințat cu plângerea penală
Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a declarat joi, 25 aprilie, că aşteaptă de la contracandidatul său Cristian Popescu Piedone un răspuns în ce priveşte participarea la o dezbatere...
Ciolacu anunță că întrerupe orice comunicare cu Piedone: "Îi urez succes"
Marcel Ciolacu a tăiat orice cale de comunicare cu Cristian Popescu Piedone. Președintele PSD a declarat joi, 25 aprilie, că nu va mai exista niciun dialog și nicio ofertă pentru Piedone....