Astra invinge Steaua la penaltiuri si castiga Supercupa Romaniei

Vineri, 11 Iulie 2014, ora 23:49
13019 citiri

Astra Giurgiu a castigat Supercupa Romaniei dupa ce a invins Steaua la loviturile de departajare, scor 6-4. Pe durata timpului regulamentar scorul a fost 1-1. Este al doilea trofeu consecutiv pe care Astra il castiga in fata Stelei la loviturile de departajare, dupa Cupa Romaniei.

Giurgiuvenii au avut un start mai bun de meci, iar prima ocazie a meciului a venit firesc, in minutul 10, insa Arlauskis a scos excelent in fata lui Enache.

Steaua a avut anumite carente de organizare in startul meciului, insa odata cu trecerea timpului campioana a crescut si a capatat consistenta in jumatatea adversa.

Ros-albastrii au avut prima sansa de a marca in minutul 32, cand Lung a scos excelent la o minge deviata de Alex Chipciu.

Au urmat cateva minute de dominare din partea stelistilor, insa Lung a scos la suturile trimise de Iancu si Varela.

In cele din urma, Steaua a intrat in avantaj la pauza, dupa ce Chipciu a inscris in minutul 45 cu un sut puternic, dintr-o pasa excelenta a lui Tanase.

Steaua a dominat in startul partii secunde, a mai avut o ocazie mare prin Chipciu, dar campionii s-au relaxat si Astra a profitat.

Cu un sfert de ora inainte de final, Enache a aparut ideal din fata portii si a profitat de o greseala a lui Prepelita pentru a marca cu o lovitura de cap.

Ultimul sfert de ora a fost destul de viu, dar cele doua echipe nu au putut marca si meciul a ajuns in prelungiri.

In prelungiri, Steaua a fost echipa mai activa, a avut o ocazie mare ratata de Chipciu, dar Supercupa s-a decis in cele din urma la loviturile de departajare.

La loviturile de departajare, Costel Galca a ales doar executanti de picior stang, insa ratarea lui Filip a facut diferenta.

Pentru Steaua au marcat Keseru, Parvulescu si Latovlevici, in timp ce pentru Astra au punctat Gaman, Takayuki, Morais, Laban si Budescu.

STEAUA - ASTRA 4-6

4-6 - Budescu inscrie si Astra castiga Supercupa Romaniei!!

4-5 - Latovlevici trage langa bara si inscrie!

3-5 - Laban suteaza langa bara si inscrie pentru Astra!

3-4 - Parvulescu trage langa bara si inscrie pentru Steaua!

2-4 - Morais suteaza langa bara si inscrie pentru Astra!

2-3 - Filip rateaza! Sutul este slab, iar Lung apara!

2-3 - Takayuki suteaza elegant si inscrie pentru Astra!

2-2 Keseru inscrie pentru Steaua.

1-2 - Gaman inscrie pentru Astra!

120 - Se termina prelungirile! Urmeaza penaltiurile!

116 - Steaua are o lovitura libera, dar Tanase bate slab. Astra pleaca pe contraatac, dar faza se stinge.

113 - Takayuki vede cartonasul galben.

110 - Keseru bate bine o lovitura libera, de la margine se ridica fanionul pentru ofsaid.

106 - Se reia jocul!

105 - Se termina prima repriza de prelungiri!

103 - Ce ocazie!!! Actiune in viteza a Stelei, mingea ajunge in careu la Chipciu, insa acesta e oprit de un reflex foarte bun al lui Lung!

99 - Fatai pleaca pe contraatac, intra in careu, insa sutul sau e blocat in ultimul moment de Varela si mingea se duce milimetric peste.

98 - Steaua domina autoritar in prelungiri.

94 - Parvulescu ia o actiune pe cont propriu, dar trage pe langa de la 25 de metri.

90 - Se reia jocul!

90+3 - Finalul timpului regulamentar! Urmeaza prelungiri.

90 - Astra pleaca pe contraatac, dar Fatai trage slab.

87 - Rapa vede cartonasul galben.

86 - Enache patrunde periculos in careu, dar centraeza imprecis.

82 - Ce ocazie!!! Keseru trimite un sut bomba de la 30 de metri, Lung scoate superb de langa bara!

80 - Laban vede cartonasul galben.

80 - Parvulescu primeste liber in careu, dar greseste incredibil preluarea.

78 - Schimbare Steaua: Parvulescu intra in locul lui Stanciu.

75 - GOL ASTRA! Enache egaleaza cu o lovitura de cap pe spate, dupa ce a scapat din marcaj, iar Prepelita l-a scos din ofsaid!

73 - Schimbare Steaua: Keseru intra in locul lui Iancu.

70 - Centrare periculoasa in careul Stelei, dar Enache faulteaza in atac.

69 - Chipciu si Morais vad cartonasul galben.

67 - Tanase trage peste poarta din afara careului.

65 - Ce ocazie!!! Chipciu primeste in centrul careului, dar sutul sau e scos foarte bine de Lung!

65 - Stanciu se resimte dupa o intrare foarte dura a lui Morais. Tudor nu acorda nimic.

62 - Chipciu se distreaza cu apararea adversa, dar Ben Youssef il faulteaza marsav si vede cartonasul galben.

61 - Tanase patrunde superb in careu, dar Alexandru Tudor vede un fault in atac.

57 - Chipciu ia o actiune pe cont propriu, dar trage peste poarta.

51 - Stanciu bate o lovitura libera, mingea ajunge in bratele lui Lung. Faza continua, Varela preia in fata portii, dar Gaman il blocheaza excelent.

48 - Varela se inalta si reia cu capul pe langa poarta.

46 - Se reia jocul!

46 - Schimbari Astra: Fata si De Amorim intra in locul lui Bukary si Cristescu.

45+3 - Pauza!

45 - GOL STEAUA! Chipciu inscrie cu un sut puternic la coltul lung din 12 metri lateral dreapta, dupa o pasa buna a lui Tanase!

43 - Prepelita se inalta bine, dar reia pe langa poarta.

38 - O noua sansa. Prepelita reia cu capul peste poarta din sase metri dupa un corner.

37 - Inca o ocazie pentru Steaua! Lung scoate in corner o lovitura de cap trimisa din opt metri de Varela.

36 - Iancu primeste in careu, face un dribling scurt, dar sutul sau e scos in corner de Lung!

32 - Ce ocazie!!! Lung scoate foarte bine la o deviere a lui Chipciu!

30 - Stanciu trage pe langa poarta din 10 metri la prima ocazie a Stelei!

29 - Astra are un corner, dar jucatorii se incurca intre ei si Steaua are posesia.

26 - Prepelita vede cartonasul galben pentru o intrare dura.

23 - Szukala vede cartonasul galben pentru proteste.

18 - Arlauskis retine fara probleme o centrare din partea dreapta.

14 - Tanase patrunde in careu, dar este blocat excelent de Yahaya.

10 - Prima sansa a meciului! Arlauskis respinge in corner la sutul lui Enache din sapte metri.

10 - Astra are o posesie mai buna in startul meciului, este organizata mai bine. Steaua pare destul de fragila.

6 - Joc destul de echilibrat si confuz, cu multe greseli la centrul terenului.

3 - Chipciu dribleaza superb in banda dreapta, dar iese cu mingea in afara terenului.

1 - Fluier de start!

Info: Meciul incepe la ora 21:00 si este televizat de ProTV.

Steaua: Arlauskis - Rapa, Varela, Szukala, Latovlevici - Prepelita, Filip - Chipciu, Stanciu, Tanase - Iancu

Rezerve: Cojocaru, Tosca, Pirvulescu, Neagu, Keseru, Valceanu.

Astra: Lung jr. - Enache, Ben Youssef, Gaman, J. Morais - Laban, Seto - Bukari, Yahaya M. Cristescu - Budescu

Rezerve: D. Coman, Fatai, Oros, Al. Ionita II, De Amorim

Steaua nu poate conta in aceasta partida pe Sanmartean, Gardos si Popa, in timp ce indisponibilii de la Astra sunt Matel si Yoda.

Cele doua echipe vor juca pe 19 iulie in Cupa Ligii, iar o saptamana mai tarziu vor lua startul in Liga 1.

Partida se disputa pe National Arena din Capitala.

Lovitură pentru Clotilde Armand. Primărița Sectorului 1, trimisă în judecată în ziua în care și-a depus candidatura pentru un nou mandat
Procurorii au anunțat joi, 25 aprilie, trimiterea în judecată a primăriței Sectorului 1, Clotilde Armand, pe care o acuză de ”folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane”. Ea...
Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
#Steaua Astra, #Steaua Astra live, #Steaua Astra direct, #Steaua Astra Supercupa Romaniei , #meciuri