Liga 1: Viitorul lui Hagi invinge Astra dupa un meci nebun

Luni, 03 Aprilie 2017, ora 22:25
15481 citiri

Viitorul Constanta s-a impus cu 2-1 in deplasare pe terenul celor de la Astra Giurgiu, in etapa a 3-a a play-off-ului Ligii 1.

A fost un meci nebun, cum de mult timp nu am mai vazut in Liga 1. Viitorul a condus cu 2-0, a ratat doua penaltiuri, iar apoi si giurgiuvenii au irosit o sansa de la punctul cu var.

Startul de meci a fost de cosmar pentru formatia lui Sumudica. Chitu a fost gasit excelent in careu de Florinel Coman in minutul 13 si a deschis scorul cu o executie norocoasa.

Sapte minute mai tarziu, Astra a mai incasat un croseu. Coman a facut o cursa in viteza in banda stanga, a centrat in fata portii, iar Sapunaru a trimis in propria poarta.

Astra nu-si revenea, iar arbitrul Radu Petrescu a acordat usor un penalti pentru constanteni in minutul 30.

Campioana l-a pierdut in acel moment si pe Constantin Budescu, iesit accidentat, dar a inceput recitatalul portarului bulgar Iliev.

Mai intai, acesta a aparat penaltiul lui Aurelian Chitu, pentru ca cinci minute mai tarziu sa ghiceasca si executia lui Florinel Coman, tot din 11 metri.

La scurt timp dupa aceasta faza, Astra a redus din handica dupa golul lui Florea si a avut chiar sansa de a egala pana la pauza.

Acelasi Florea a sutat insa din penalti si a trimis pe langa poarta.

In partea secunda, lucrurile s-au mai linistit dupa o repriza nebuna, iar Astra nu a reusit sa inscrie golul egalizator.

Dupa acest rezultat, Viitorul este pe primul loc in Liga 1, cu 33 de puncte, trei peste FCSB, in timp ce Astra mai are sanse infime la castigarea titlului, fiind pe locul 5, la zece puncte de lider.

Etapa urmatoare, Astra se va deplasa pe terenul lui FCSB, in timp ce Viitorul se va duela cu CSU Craiova.

ASTRA - VIITORUL 1-2

90+3 - Final de meci!

90 - 3 minute suplimentare.

83 - Bus reia cu capul din zece metri, in bratele portarului.

73 - Ionut Vina vede cartonasul galben.

69 - Bus trimite defectuos din sase metri, pozitie ideala.

66 - Casap suteaza periculos din careu, mingea trece pe langa poarta.

63 - Schimbare Astra: Niculae intra in locul lui Lovin.

56 - Ionita suteaza din afara careului mult peste poarta.

52 - Schimbari Viitorul: Casap si Radoi intra in locul lui Rosu si Ganea.

49 - Ionita primeste intr-o pozitie buna in careu, dar trage in portar!

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza dupa o repriza cum rar s-a mai vazut in fotbalul romanesc!

42 - Incredibil!!! Florea rateaza penaltiul cu un sut pe langa poarta!!!

42 - Penalti pentru Astra!!! Takayiuki e faultat si se acorda penalti!

41 - Cristi Ganea vede cartonasul galben.

39 - GOL ASTRA!!! Daniel Florea inscrie cu un sut pe langa portar din opt metri!!!

37 - Incredibil!!! Iliev apara si sutul lui Coman, pe acelasi colt! Coman continua faza si se arunca in careu, vede cartonasul galben pentru simulare!

36 - Penalti pentru Viitorul! Junior Morais il fauteaza pe Benzar si vede cartonasul galben!

36 - Schimbare Astra: Teixeira intra in locul lui Oros.

33 - Mare ocazie pentru Astra, dar Bus da pe langa minge din patru metri cu toata poarta in fata!

31 - Chitu rateaza din penalti, Iliev apara si respinge in corner!!!

30 - Schimbare Astra: Budescu iese accidentat, intra Florea.

30 - Penalti pentru Viitorul!!! Florinel Coman cade dupa un duel cu Sapunaru si se acorda un penalti foarte, foarte usor pentru Viitorul.

20 - GOL VIITORUL!!! Coman patrunde in viteza in careu, trimite in fata portii, de unde Sapunaru deviaza in fata portii!!!

16 - Budescu reia spectaculos, insa Rimniceanu reuseste sa respinga!

13 - GOL VIITORUL!!! Coman da o pasa peste apararea adversa, Chitu ramane singur cu portarul si inscrie cu noroc!

9 - Chitu suteaza din centrul careului putin peste poarta, dintr-o pozitie buna.

5 - Prima sansa de gol! Budescu trimite excelent in careu din lovitura libera, insa Takayuki reia pe langa dintr-o pozitie buna.

1 - A inceput meciul!

Astra: Iliev - Oros, Sapunaru, Fabricio - A. Stan, Seto, Lovin, Morais - Ionita, Bus, Budescu

Rezerve: Bosneag, Florea, Boubacar, Teixeira, D. Niculae, Pitian, Geraldo

Viitorul: Rimniceanu - Benzar, Tiru, Boli, Ganea - Nedelcu, Purece, Vina - Chitu, N. Rosu, Fl. Coman

Rezerve: Buzbuchi, S. Radoi, Dumitrescu, Morar, Tucudean, Casap, G. Iancu

Info: Viitorul ocupa primul loc, cu 30 de puncte, in timp ce Astra este pe 5, cu 23 de puncte.

FC Voluntari - Gaz Metan 2-2

George Simion anunță alianțe electorale cu noi formațiuni politice anti-sistem. „Suntem în plină lovitură de stat”
Preşedintele Alianţei pentru Unirea Românilor, George Simion, a declarat joi, 28 martie, la Bistriţa, că a avut consfătuiri cu 30 de formaţiuni politice neparlamentare, cu care ar urma să...
Cât plătește ministrul Finanțelor pentru curentul electric: ”Nu ştiu de ce a fost o factură destul de mare”
Ministrul Finanţelor, Marcel Boloş, a declarat joi, 28 martie, că ultima factură de energie electrică pe care a plătit-o a fost ”destul de mare”, ținând cont că nu este un mare...