Liga 1: Viitorul lui Hagi invinge la scor Dinamo, dupa un meci cu incidente in tribune

Luni, 30 Octombrie 2017, ora 22:36
10796 citiri

Viitorul lui Gica Hagi s-a impus cu 4-0 pe terenul lui Dinamo, in ultimul meci al etapei a 16-a din Liga 1. In partea secunda, fanii dinamovisti au protestat impotriva lui Ionut Negoita.

Formatia lui Hagi a deschis scorul inca din minutul 7, dupa ce Aurelian Chitu a fructificat o pasa excelenta a lui Tucudean.

Dinamo a trecut in atac, a ratat doua sanse mari, iar pe contraatac Tucudean a facut 2-0 in minutul 22 dupa o centrare din banda stanga.

Vasile Miriuta a facut doua mutari la pauza, insa cei care au marcat au fost tot cei de la Viitorul, prin Eric, in minutul 52.

In minutul 65, Costache de la Dinamo s-a accidentat si a parasit terenul fara sa fie inlocuit intrucat Miriuta epuizase deja schimbarile.

Pe final de meci, Viitorul a continuat sa atace in valuri, a avut multe ocazii, iar Vina a punctat pentru 4-0 cu zece minute inainte de final cu un sut din fata portii.

Dupa acest rezultat, Viitorul este pe locul 5, cu 26 de puncte, la 9 distanta de prima pozitie.

In schimb, Dinamo este in afara play-off-ului, pe locul 7, cu 21 de puncte, la trei distanta de Astra, ocupanta locului 6.

Etapa urmatoare, Dinamo se va deplasa la Gaz Metan Medias, iar Viitorul va primi vizita lui Sepsi.

Incidente in tribune provocate de fanii dinamovisti

In repriza a doua, cand scorul era 3-0 pentru formatia lui Hagi, fanii dinamovisti au parasit Peluza Catalin Hildan si s-au indreptat catre tribuna oficiala.

Fortele de ordine au intervenit cu gaze lacrimogene, iar cativa suporteri au avut nevoie de ingrijiri medicale.

"Plecati cu totii, lasati-ne, Dinamo nu e o afacere!", a strigat fanii dinamovisti spre loja in care credeau ca se afla Ionut Negoita.

C.S.

Vot interzis la locale pentru unii alegători cu domiciliul în străinătate. Decizia aparține Biroului Electoral Central
Alegătorii cu domiciliul în străinătate, care şi-au stabilit reşedinţa în ţară, începând cu data de 11 aprilie 2024, nu vor putea vota la alegerile pentru autorităţile administraţiei...
AUR se plânge că George Simion nu are acces la comisia de control a SRI. "PNL-PSD continuă acapararea statului român"
Deputata AUR Gianina Şerban acuză că, de patru luni, Birourile permanente reunite al Camerei şi Senatului refuză, fără nicio justificare, să numească un membru al partidului în comisia...