Remiza nebuna intre Steaua si CFR Cluj

Sambata, 10 Decembrie 2011, ora 21:51
11185 citiri

Steaua si CFR Cluj au terminat la egalitate, scor 1-1, intalnirea jucata sambata seara in ultima etapa a turului Ligii 1.

In fata a 30.000 de spectatori, Steaua si CFR Cluj au oferit un meci de-a dreptul nebun, cu trei bare, doua cartonase rosii si numeroase cartonase galbene.

Partida de pe National Arena a fost dominata aproape in totalitate de Steaua, care s-a intrecut in ratari, dar poate da vina si pe ghinion pentru ca n-a obtinut toate cele trei puncte.

Inceputul de partida le-a apartinut "ros-albastrilor", care au fost la pas sa inscrie prin Geraldo si Rusescu, dar si la bara transversala a lui Prepelita, din minutul 9.

Contrar cursului jocului, CFR Cluj a fost cea care a deschis scorul, in minutul 16. Fostul atacant al Stelei, Pantelis Kapetanos, a marcat cu capul, din 8 metri, dupa o centrare a lui Sougou.

Din acel moment si pana la pauza, CFR Cluj abia a mai trecut mijlocul terenului si doar ghinionul a facut ca Steaua sa nu egaleze: Rusescu si Prepelita au lovit din nou bara, in timp ce Bourceanu a trimis gresit dintr-o pozitie ideala.

Dupa pauza, Steaua a continuat sa atace, insa fara mari ocazii. Asta pana in teren si-au facut aparitia fratii Costea.

In minutul 75, la patru minute dupa ce i-a luat locul lui Prepelita, Mihai Costea a restabilit egalitate, cu o executie superba, de la marginea careului.

La patru minute dupa, Florin Costea a reluat si el spectaculos din foarfeca, insa de aceasta data Beto a fost la post si a retinut.

Final nebun

Sfarsitul partidei a fost marcat de Cristi Balaj, care a eliminat doi jucatori ai clujenilor, Gabi Muresan si Weldon, pentru proteste.

Apoi, in prelungirile meciului, Balaj i-a acordat al doilea cartonas galben lui Ricardo Cadu, insa fundasul portughez n-a fost trimis la cabine desi mai primise un galben in minutul 18!

In urma acestui rezultat, Steaua a facut 29 de puncte si ocupa locul 5 in clasamentul Ligii 1, in timp ce CFR Cluj a ajuns la 36 de puncte si a urcat pe primul loc.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Steaua si CFR Cluj, din ultima etapa a turului Ligii 1.

Desfasurarea partidei:

min.90+5 - FINALUL PARTIDEI

min.90+4 - Beto scoate cu varful degetelor o minge trimisa de Rusescu.

min.90+3 - Tatarusanu retine un sut slab al lui Ronny.

min.90+1 - Rusescu il faulteaza pe Beto si primeste cartonasul galben.

min.90 - A doua repriza va fi prelungita cu 5 minute.

min.89 - Galben pentru Bicfalvi, pentru comportament nesportiv, dupa ce a incercat sa ridice cu forta un adversar de pe gazon.

min.88 - Beto scoate din nou, de data aceasta o minge trimisa cu capul de Iliev.

min.88 - Beto scoate cu greu un sut din lovitura libera al lui Rusescu.

min.87 - Schimbare la CFR Cluj: iese Sougou, intra Maftei.

INFO: Totul a pornit dupa ce Muresan a protestat pentru ca Balaj nu a fluierat un fault.

min.85 - Jucatorii lui CFR Cluj l-au inconjurat pe Balaj si ii cer explicatii.

min.85 - Balaj da afara doi jucatori de la CFR Cluj: Weldon si Muresan, eliminati pentru proteste.

min.82 - Schimbare si la CFR Cluj: iese Kapetanos, intra Weldon.

min.80 - Schimbare la Steaua: iese Nikolici, intra Bicfalvi.

min.79 - Florin Costea reia din foarfeca, insa de aceasta data Beto prinde mingea.

min.75 - GOOOL STEAUA !!! Mihai Costea inscrie un gol de kinograma, cu o semi-foarfeca de la marginea careului !!!

min.71 - Muta si Ilie Stan: iese Prepelita, intra Mihai Costea.

min.70 - Schimbare la CFR Cluj: iese Bastos, intra Ronny.

min.69 - Bourceanu trimite mult pe langa poarta oaspetilor.

min.67 - Tatarusanu scoate doua suturi bune ale lui Muresan, in prima faza, apoi Sougou.

min.65 - Tanase s-a ales cu un ochi umflat dupa ce-a fost lovit cu cotul, neintentionat, de Muresan.

min.63 - Beto retine fara probleme o minge trimisa cu capul de Rusescu.

min.62 - Beto trage de timp si vede cartonasul galben.

min.62 - De la 25 de metri, Rusescu trimite pe langa poarta clujenilor.

min.61 - Tatarusanu retine in doi timpi o centrere a lui Panin.

min.59 - Galben pentru Piccolo, pentru un fault la Nikolici.

min.57 - Schimbare la Steaua: iese Latovlevici, intra Florin Costea.

min.55 - Beto retine fara probleme un sut trimis de Rusescu de la 30 de metri.

min.54 - Galben pentru Bastos, dupa o intrare dura la Tanase.

min.52 - Prepelita trimite mult peste poarta de la vreo 30 de metri.

min.49 - Tatarusanu prinde un sut al lui Sougou.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

--------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+1 - BARA STEAUA! Preplita trimite in bara de la 15 metri! A TREIA BARA A ROS-ALBASTRILOR IN ACEASTA REPRIZA!

min.45 - Pe un contraatac al Stelei, Rusescu ii strica o minge lui Tanase. Decarul stelistilor da cu pumnii in gazon!

min.45 - Un minut de prelungire pentru aceasta prima repriza.

min.45 - Tatarusanu retine fara probleme o centrare a lui Panin.

min.42 - Meciul si-a mai pierdut din ritm in aceste minute.

min.35 - Renan suteaza mult peste poarta lui Tatarusanu.

min.34 - BARA STEAUA! Brandan centreaza, Rusescu reia superb cu capul de la 15 metri, insa minge loveste stalpul din partea dreapta a portii lui Beto!

min.33 - Geraldo il faulteaza din spate pe Bastos si vede un cartonas galben.

min.27 - Latovlevici opreste un contraatac periculos al clujenilor.

min.26 - Nikolici il impinge pe Panin si primeste cartonasul galben.

min.25 - Din pozitie ideala, Bourceanu trimite mult peste poarta lui Beto. Stelistii se intre in ratari.

min.18 - Cartonas galben pentru Cadu, dupa un fault la Rusescu.

min.17 - URIASA RATARE A STELEI! Tanase centreaza perfect pentru Rusescu, insa eroul meciului cu Dinamo trage peste poarta din 6 metri!

min.16 - GOOOL CFR CLUJ !!! Kapetanos inscrie cu capul din 10 metri, dupa o centrare a lui Sougou !!!

min.15 - Rusescu nu ajunge la o centrare a lui Nikolici si iroseste o buna oportunitate de a deschide scorul.

min.11 - Geraldo trece milimetric pe sub o centrare a lui Brandan.

min.10 - Muresan primeste cartonasul galben, dupa un fault la Tanase.

min.9 - BARA STEAUA! Prepelita trimite de la 20 de metri in bara transversala a portii lui Beto! Superb sutul ex-craioveanului!

min.5 - Brandan isi bate joc de o lovitura libera dintr-o pozitie foarta buna.

min.1 - Cadu e la un pas sa piarda mingea si sa-l lase singur cu Beto pe Rusescu.

ora 20:00 - INCEPUTUL MECIULUI

INFO: Intalnirea se joaca pe National Arena din Bucuresti.

INFO: Steaua a anuntat ca a vandut peste 40.000 de bilete pentru acest meci.

INFO: Inaintea acestei etape, Steaua ocupa locul 4 in clasamentul Ligii 1, cu 28 de puncte, in timp ce CFR Cluj se afla pe pozitia a 2-a, cu 35 de puncte.

ECHIPELE:

STEAUA: Tatarusanu - Emeghara, Iliev, Geraldo, Latovlevici - Prepelita, Bourceanu, Brandan, Tanase - Rusescu, Nikolici.

Rezerve: Stanca, Lupu, Galamaz, Bicfalvi, Rosu, F. Costea, M. Costea.

Antrenor: Ilie Stan.

CFR CLUJ: Beto - Panin, Cadu, Piccolo, Camora - Peralta, Muresan, Renan - Sougou, Kapetanos, Bastos.

Rezerve: Minca, Lion, Maftei, Celestino, Hora, Ronny, Weldon.

Antrenor: Jorge Costa.

Arbitru: Cristi Balaj.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#Steaua egal CFR Cluj, #Steaua remiza CFR Cluj, #LIVE Steaua CFR Cluj, #Steaua CFR Liga 1, #Steaua CFR etapa 17 , #meciuri